Robot Süpürge Performans Artışı İçin Temizlik

Robot süpürge performans artışı için temizlik, aşağıda ki adımlar ile ilerleme sağlayabilirsiniz. Robot süpürge performans artışı için temizlik artırmak için düzenli bakım ve temizlik önemlidir. Toz haznesinin düzenli olarak boşaltılması, fırça ve filtrelerin temizlenmesi, sensörlerin ve tekerleklerin kontrol edilmesi, etkin bir temizlik sağlamak için oldukça önemlidir. Robot süpürge performans artışı için temizlik nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Ayrıca, robot süpürgenin çalışma alanının düzenli olarak temizlenmesi ve engellerden arındırılması da performansını olumlu yönde etkiler. Bu basit adımları düzenli olarak uygulamak, robot süpürgenin daha uzun ömürlü olmasını sağlar ve her zaman etkili bir temizlik sağlar.

Robot Süpürge Performans Artışı İçin Temizlik Yöntemleri

Gerekli malzemeleri toplayın

İlk adım, robotik süpürgenizi temizlemek için gerekli malzemeleri hazırlamaktır . Muhtemelen evinizde bulunan aşağıdaki eşyaları toplayın: bir çöp kutusu, temiz ve kuru bir mikrofiber bez (özellikle sensörlerde mikro çizikler bırakmamak için bezin tozsuz olması önemlidir), bir fırça yumuşak kıllar (eski, temiz bir diş fırçası işe yarar), bir makas ve aralık başlığı aparatlı bir elektrikli süpürge. Bu adımların birkaçı için daha sonra ılık suya ve yumuşak sabuna da erişmeniz gerekecek.

Robot süpürgesinin gücünü kapatın

Robot süpürgenizi temizlemenin bir sonraki adımı , hareketli parçalar veya elektrikli bileşenlerle ilgili olası kazaları veya makineye zarar gelmesini önlemek için cihazın gücünün kapatıldığından emin olmaktır . Robot süpürgeyi şarj istasyonundan çıkarın ve kapatmak için robotik süpürgenin üzerindeki güç düğmesini bulun; bu genellikle beraberindeki uygulamada da yapılabilir. Ekstra güvenlik sağlamak için, robot süpürgeyle kalıcı bağlantıları olup robotun aniden açılmasına neden olabilecek şarj istasyonunun veya istasyonunun fişini de çekebilirsiniz (örneğin, yinelenen bir temizlik programı ayarladıysanız.)

Robot Süpürge Performans Artışı İçin Temizlik

Şarj istasyonunu silin

Şarj istasyonunun fişinin çekilmesi gerektiğini unutmayın. Şarj tabanını nazikçe temizlemek için kuru bir mikrofiber bez kullanın .Bazı robot süpürge modellerinde, baz istasyonunun içinde çıkarabileceğiniz çıkarılabilir bileşenler (örn. kirli su deposu, temiz su deposu, toz kutusu) bulunur. İstasyonun içini bezle dikkatlice silin ve bileşenleri boşaltıp temizledikten ve tamamen kuruttuktan sonra yerine takın. Bu aynı zamanda şarj sensörlerini tıkayan kalıntı kalmamasını da sağlayacaktır .

648363315
Robot Süpürge Performans Artışı İçin Temizlik

Çöp kutusunu boşaltın

Çöp kutusunu elektrikli süpürgeden çıkarın ve içindekileri bir çöp kutusuna boşaltın. Varsa, çöp kutusunun içindeki kalıntıları temizlemek için yumuşak kıllı bir fırça veya mikrofiber bez kullanın. İnatçı kir veya lekeleri çıkarmak için çöp kutusunu sabun ve suyla yıkayın ve değiştirmeden önce kuru olduğundan emin olun. Toz kutusunu tamamen boşaltmanın ve temizlemenin ihmal edilmesi, emiş gücünün azalmasına neden olabilir veya işlenmediği takdirde elektrikli süpürgenin motoruna zarar verebilir.

Bazı akıllı elektrikli süpürgeler (ECOVACS’ın kendi DEEBOT elektrikli süpürge robotlarının neredeyse tamamı dahil) kendi tozlarını baz istasyonlarında bulunan toz torbalarına kendi kendine boşaltır . Durum böyleyse, bu toz torbasını veya çöp kutusunu da istasyondan çıkarmalı ve çevreyi silmek için nemli bir bez kullanmalısınız.

Robot Süpürge Performans Artışı İçin Temizlik Nasıl yapılmalı
Robot Süpürge Performans Artışı İçin Temizlik Nasıl Yapılmalı

Fırça rulosunu ve yan fırçaları temizleyin

Robot süpürgenizi temizlemenin bir sonraki adımı, fırça rulosu kapağını ve ardından fırça rulosunu üniteden çıkarmaktır. Büyük olasılıkla fırça rulosu kapağına erişmek için robotik süpürgeyi ters çevirmeniz gerekecektir . Gerekirse bir bez, makas veya aralık aleti kullanarak fırça rulosundan veya ünitenin giriş alanındaki kiri, saçları ve döküntüleri temizleyin. Bu noktada kıllara veya fırça rulosuna zarar vermemeye dikkat edin. Çoğu akıllı elektrikli süpürgede ayrıca iki takım yan fırça bulunur. Bunları çıkarın, kılları suyla temizleyin ve kuruyunca tekrar takın. Son olarak fırça rulosunu ve üst kapağını yerine takın.

Paspas pedlerini temizleyin

Akıllı süpürgeniz paspaslama fonksiyonuna sahip olacak kadar akıllıysa paspas pedlerini temizlemeniz gerekir. Tek kullanımlıklarsa yenileriyle değiştirin.

Yeniden kullanılabilen paspas pedleriyse çıkarın, ılık suyla durulayın ve ardından yumuşak bir deterjanla elde yıkayın. Pedler özellikle kirliyse durulamadan önce onları birkaç dakika sabunlu suda bekletmek isteyebilirsiniz. Elektrikli süpürgeye tekrar takmadan önce kuru olduklarından emin olun.

Bazı yeni DEEBOT modellerindeki yeniden kullanılabilir paspaslar, otomatik paspas yıkama ve otomatik kurutma işlevine sahiptir ; bu durumda pedleri manuel olarak temizlemenize gerek kalmaz.

Robot Süpürge Performans Artışı İçin Temizlik Ayarları
Robot Süpürge Performans Artışı İçin Temizlik Ayarları

Filtreyi temizleyin

Önemli bir adım, robot süpürgesinin filtresini/filtrelerini temizlemektir. Filtre temizliği, hava akışını kolaylaştırmak için bu listedeki diğer adımlardan daha sık, haftada bir veya ikiye kadar yapılabilir . Filtreyi elektrikli süpürgeden çıkarın ve gevşek tozları gidermek için çöp kutusuna hafifçe vurun. Çöp kutusundaki tozu gevşetmek için yumuşak bir fırça da kullanabilirsiniz. Bazı robot süpürgelerde farklı malzemelerden yapılmış birden fazla filtre bulunur; bunları yalnızca üretici tarafından belirtilmesi durumunda suyla yıkamalısınız. Tekrar yerleştirmeden önce havayla kurumasına izin verin.

Alerjenlerin veya diğer tahriş edici parçacıkların tekrar havaya karışmasını önlemek için bu filtreyi her altı ayda bir veya yılda bir değiştirin.

Tekerlekleri ve sensörleri kontrol edin

Tekerlekleri tıkayan saç veya evcil hayvan kürkü olup olmadığını kontrol etmek için otomatik süpürgeyi ters çevirin. Bunları kuru bir bezle veya yumuşak kıllı bir fırçayla temizleyin. Sırada robot süpürgesinin sensörlerinin temizlenmesi var. Cihazın altındaki ve/veya önündeki sensörleri, bunlara engel olabilecek kir veya lekeler açısından kontrol edin. Sensörleri silmek için mikrofiber bezi kullanın, çok fazla silmemeye dikkat edin; su kullanmayın.

Robot süpürge performans artışı için temizlik adımlarını sizinle paylaştık umarız yararlı olmuştur diğer ilgili makaleleri inceleyebilirsiniz.