Ana Sayfa Destek PPTP (Point to Point Tunnel Protocol) Nedir?

PPTP (Point to Point Tunnel Protocol) Nedir?

0
PPTP (Point to Point Tunnel Protocol) Nedir?

Point to Point Tunnel Protocol İngilizce kelimelerinin kısaltmasından oluşan PPTP, Türkçe’ye kelime kelime çevrildiğinde ‘Noktadan Noktaya Tünel Protokolü’ anlamına gelmektedir. Ayrıca VPN tünel protokollerinden biridir. PPTP, noktadan noktaya protokol olarak bilinen PPP için belirlenmiş olan özellikleri esas alır. Çevirmeli veya noktadan noktaya bağlantılar üzerinde veri aktarımı için geliştirilmiştir. IP kullanımı için PPP, IP paketlerini kapsüller. Bu paketler, PPP IP içerisinde noktadan noktaya bağlantılar üzerinden aktarılır. Çevirmeli istemci ve ağ erişimleri sunucusu arasında kullanılan protokole PPP denir. Ortak ağlar içerisinde, intranet ve internet arasında bulunan etkin sunucuya ise PPTP denir.

Ağ üzerinde aktarım gerçekleştirdiğinde PPP çerçeveleri, IP datagramları içerisinde kapsüller. Tünel yönetimi için GRE (Generic Routing Encapsulation) (Genel Yönlendirme Kapsülleme) değiştirilmiş sürümünü kullanmaktadır. Aynı zamanda kapsüllenen PPP çerçeveleri sıkıştırılabilir ve şifrelenebilir.

Bir özel ağ üzerinde üçüncü şahsın bağlanmasını engellemek için PPTP kullanılır. Uzaktan erişim ve siteden siteye VPN bağlantı için de kullanılmaktadır. Birden çok protokol trafiğine engel olarak şifreleme ve ardında IP ağı ve internet ortak ağı üzerinden oluşturulmuş şifre gönderilerek bir IP üzerinde kapsüllemesi sağlanır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

PPTP Şifrelemesi Nasıl Yapılır?

PPP çerçevesi, EAP-TPS veya MS-Chapv2 şifreleme anahtarlarını MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) (Microsoft Noktadan Noktaya Şifreleme) ile şifrelenmektedir. Çerçeve yükleri şifrelemesinde ise EAP-TLS ya da MS-CHAPv2 kimlik doğrulama protokollerinin doğrulanması gerekir. Önceden şifrelenen PPTP, PPP şifrelemesinin kapsüllenmesinden yararlanır.

 

PPTP Özellikleri Nelerdir?

Microsoft 2000 ile başlayarak Windows XP, Windows Vista, Windows Me, Windows 7 vb. işletim sistemlerinde kullanılabilir. Microsoft istemcilerinde de çalışmaktadır. PPTP, veri akışında veri güvenliğini sağlar. L2TP/IPSEC için, ortak olarak kullanılan PKI anahtar alt yapısı kullanılması gerekir. VPN bağlantılarında, PPTP tabanlı akış sırasında verilerin değişimleri konusunda ve kimlik doğrulama hususunda, veriyi gönderen kullanıcıların yetkili olup olmadıklarını kanıtlayamaz. VPN bağlantıları için veri gizliliği sağlar.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA