Ana Sayfa Sosyal Medya Pinterest, Pazarlama için Nasıl Kullanılır?

Pinterest, Pazarlama için Nasıl Kullanılır?

0

Pinterest, küçük işletmeler için büyük bir pazarlama potansiyeli sunuyor. Hedef kitlenizle bağlantı kurmak için, bu sosyal medya platformunu nasıl kullanacağınızı bu yazımızda açıklayacağız.

Pazarlama için, sosyal medya platformları arasında Pinterest’ten daha az bahsedilirken, Facebook ve Twitter gibi daha büyük oyuncuların rekabeti, markaların (firmaların) dikkatini daha çok çekiyor. Ancak, 442-milyondan fazla aktif aylık kullanıcısı olan Pinterest, küçük işletme pazarlaması için oldukça değerli bir sosyal medya platformudur. Pinterest‘i pazarlama için kullanmanın faydaları, başarı stratejileri ve Pinterest‘te izlemeniz gereken en önemli ölçümler (metrikler) için makalemizi okumaya devam edin.

Pinterest Nedir?

Pinterest, kullanıcıların kendi seçtikleri panolara (board) görsel içerik ekleyebilecekleri veya sabitleyebilecekleri bir sosyal medya platformudur. Tipik olarak panolar, “ev dekorasyonu”, “kıyafet” veya “kitap” gibi ortak temalara göre düzenlenir.

Pinterest yayınınız, bir algoritmanın, ilginizi çekeceğini belirlediği Pin’lerle otomatik olarak doldurulur, bu nedenle güncel bir (haber) akışı(nı) korumak için düzenli etkileşim önemlidir. Pinterest‘e katılmak için diğer kullanıcıların panolarını takip edebilir, Pin’lerini paylaşabilir ve yorum yapabilir ve en sevdikleri içeriği kendi panolarınızda yeniden yayınlayabilirsiniz. Ayrıca, web sitenize veya bloğunuza bağlantılar (linkler) içeren, başkalarının da paylaşabileceği kendi Pin’lerinizi oluşturabilirsiniz.

Pinterest, Pinterest‘i nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olarak, farklı özellikler ve yetenekler sunan hem kişisel hem de ticari hesaplar sunar. Bir Pinterest işletme hesabıyla şunları yapabilirsiniz:

Bir iş hesabı oluşturmak için önce kişisel bir Pinterest hesabı oluşturmalı ve ardından bunu bir iş hesabına çevirmeli veya kişisel hesabınıza bağlı olmayan bağımsız bir işletme hesabı oluşturmalısınız. İlk olarak kişisel bir hesap açmak, platforma aşina olmanın ve sektörünüzdeki kullanıcıların ve hedef kitlenizin ne tür içerik kullandığını görmenin harika bir yoludur.

Kişisel ve ticari bir Pinterest hesabı arasındaki temel fark, ek özellikler olarak sunular analitik ve ücretli reklam seçenekleridir; bu nedenle pazarlama stratejinizi bir işletme hesabına çevirmek için, hazır olana kadar bekleyebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Skipblast‘ta iş danışmanı ve dijital pazarlamacı olan Shawna Newman, “Daha ayrıntılı analitik verileri elde etmek için hesabınızı kesinlikle bir işletme hesabına yükseltmelisiniz. Sektörünüzün normlarına uygun olarak kendi Pin’lerinizi tasarlayabilmek ve hangi Pin türlerinin popüler olduğunu görmek için, Pinterest‘i hedef kitleniz gibi kullanın.” diyor.

Pinterest İş(letme) Hesabı Nasıl Açılır ve Kurulur?

Bir Pinterest işletme hesabı oluşturmanın 2 yolu vardır: Mevcut kişisel hesabınızı kullanmak veya bağımsız bir işletme hesabı oluşturmak. Mevcut kişisel hesabınızı kullanarak bir işletme hesabı oluşturmanın 6 adımı şunlardır:

 • Kişisel Pinterest hesabınızda oturum açın veya hesabınızı oluşturun. Halihazırda kişisel bir hesabınız yoksa, Pinterest ana sayfasında ‘Kaydol’ seçeneğini tıklayın ve talimatları izleyin.
 • Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve ‘İş araçlarının kilidini aç’ seçeneğini seçin. Burada, kişisel ve işletme hesabı arasındaki farkları ayrıntılı olarak gösteren bir grafik ve bir ‘İşletmeye geç’ butonu göreceksiniz.
 • Bu adımda profil resminizi, işletme adınızı, web sitenizi, konumunuzu ve kullanmak istediğiniz dil seçeneğini ekleyeceksiniz.
 • İşletmenizin faaliyet alanını ve türünü seçin. Seçeneklerinizi görmek ve seçmek için açılır menüleri kullanın.
 • Pinterest reklamları yayınlamaya hazır olup olmadığınıza karar verin. Burada ‘Evet’, ‘Hayır’ veya gelecekte reklam yayınlamayı planlıyorsanız ancak henüz hazır değilseniz, ‘Henüz emin değilim’ seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Bir rozet (pin) oluşturun, hedef kitlenizi büyütün veya markanızı tanıtın. Artık hesabınızı oluşturduğunuza göre, kitlenizin ilgisini çekmek için Pinterest‘in iş araçlarını kullanabilirsiniz. Doğrudan Pinterest iş profilinize de gidebilirsiniz.

Kişisel bir hesaptan bağımsız bir işletme hesabı oluşturmak için şu 6 adımı izleyin:

 • Varsa, kişisel hesabınızdan çıkış yapın.
 • Bir işletme hesabı oluşturun.
 • Profil resminizi, işletme adınızı, web sitenizi, konumunuzu ve dilinizi girmek için talimatları izleyin.
 • İşletmenizin faaliyet alanını ve türünü seçin.
 • Pinterest reklamları yayınlamak isteyip istemediğinize karar verin.
 • Bir rozet (pin) oluşturun, hedef kitlenizi büyütün veya markanızı tanıtın.

İşletmenizi Pazarlamak için Neden Pinterest’i Kullanmalısınız?

Pazarlama için Instagram veya Twitter‘dan daha az popüler bir platform olsa bile, işiniz için Pinterest kullanmanın sayısız faydası vardır. Pinterest, görsel yaratıcılık ve kullanıcı etkileşimi için birçok fırsatın yanı sıra satışları artırma potansiyeli sunuyor. İşte, Pinterest‘i iş için kullanmanın birkaç avantajı:

Potansiyel Müşterileri Alıcıya Dönüştürür

Pinterest’in en güçlü yönlerinden biri, araştırma aşamasından karar vermeye kadar olan adımları azaltmasıdır. Diğer bir deyişle, bir satın alma sayfasına ulaşmaları çok uzun sürdüğü için potansiyel bir müşteriyi kaybetme şansı daha azdır. Kullanıcılar bir görseli görebilir, üzerine tıklayabilir ve hemen ürünü satın alabilecekleri bir bağlantı alabilir. Yapılan bir araştırmaya göre her 2-Pinterest kullanıcısından 1‘i, tanıtılan bir rozet (pin) gördükten sonra bir satın alma işlemi yapıyor ve ayrıca Pinterest kullanıcılarının % 47‘si, alışveriş yapmak amacıyla Pinterest‘te oturum açıyor.

Sitenize Trafik Çekebilir

Pinterest, web sitenize trafik çekmek için en etkili sosyal platformlardan biridir. Yapılan araştırma ayrıca, Pinterest‘te bulunan resimlerin%95‘inin web‘den eklendiğini, yani Pinterest kullanıcılarının, markalar için kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik oluşturduğunu tespit etti. Her Pin, bir bağlantı içerdiğinden, bu size, kullanıcıları web sitenize yönlendirmek için mükemmel bir şans verir.

Yüksek Etkileşim Oranlarına Sahiptir

Pinterest kullanıcılarının Pinterest‘teki hedefleri takipçi kazanmak değil, beğendikleri şeyleri bulup kaydetmek ve küçük bir grup insanla paylaşmak olduğundan, Pinterest kullanıcılarının etkileşimleri son derece yüksektir. Bu benzersiz etkileşim biçimi, kullanıcıların aynı anda birkaç görüntüyü tarayabileceği, birini panolarına sabitleyebileceği ve düzenleme, altyazılar veya Hashtag‘ler konusunda endişelenmeden paylaşıma ve etkileşime devam edebilecekleri anlamına gelir.

Kalıcı İçerik için Tasarlanmış Bir Platform

Pinterest’teki Pin’ler (paylaşımlar) asla kaybolmaz ve sonsuza kadar platformda kalır, bu nedenle ürettiğiniz kaliteli içerikler, platformda bu içerikleri paylaşacak kullanıcılar olduğu sürece sürekli paylaşılır (pin – re-pin). Bu, Pinterest’i, yenilik taraftarı diğer sosyal platformlarından ayıran önemli bir farktır. Bu, tüm içeriğinizin eskimeyen bir değere sahip olduğu ve trafik ve dönüşüm sağlamaya devam edebileceği anlamına gelir.

Yükselen Eğilimleri (Trendleri) Yansıtır

İşletmeniz, Pinterest‘te güçlü bir varlığa sahip ilgi çekici bir sektördeyse, sektörünüzdeki yükselen veya değişen eğilimleri ortaya çıkarmak için harika bir araç olabilir. Pinterest, popüler anahtar kelimeleri ve trend olan ürünleri otomatik ve gerçek zamanlı olarak gösterir. Dolayısıyla tanıtım amaçlı paylaştığınız Pin’lerinizin hangilerinin iyi performans gösterdiğini görmek için takip edebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Pinterest’te (Satış ve) Pazarlama Çok Kolaydır

Pinterest‘in kreatif markalar stratejisti Lauren Melnick, “Pinterest görsel bir arama motorudur. Arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak ve satış elde etmek için çok iyi bir alan adınız veya Google‘da yaptığınız gibi diğer sıralama faktörlerine ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey temel SEO bilgisi, görsel olarak çekici Pin’ler, sağlam bir içeri paylaşım stratejisi!” diyor.

Diğer Platformlardan Daha İyi Yatırım Getirisine Sahiptir

Yapılan bir araştırma, Pinterest‘te reklam vermenin diğer platformlarda reklam vermekten daha fazla başarı ve daha iyi Yatırım Getirisi (YG) sunduğunu gösteriyor. Pinterest‘e harcanan her 100$ için markalar, diğer sosyal platformlardan 60$ daha fazla kâr elde etti ve Pinterest, harcanan her 1$ başına 4.30$ getiri sağladı.

Pinterest’ten Destek ve Fikir Alabilirsiniz

Pinterest, platformu kullanan işletmeler için çok sayıda destek, eğitim ve inovatif içerik seçeneği sunar:

 • Başarı stratejileri ve harika içeriğin nasıl üretileceği gibi konularda haftalık iş webinar seminerleri
 • Eğilimler ve başarı öyküleri hakkında temel bilgiler ve öngörüler içeren bir iş blogu ve haber bülteni
 • Başarılı pazarlama kampanyalarını sergileyen bir işletme bölümü olan Pinsights
 • Şirketlerin içerik geliştirmesine ve tanıtım Pin’leri geliştirmesine yardımcı olacak genişletilmiş kreatif kaynaklar
 • Pinterest reklamlarına günde 100$’dan fazla yatırım yapan şirketlere bireysel rehberlik sunan Pinterest Propel

Yer Pinleri (Place Pins) ile Marka Bilinirliğinizi Artırabilirsiniz

Crediful‘da Pazarlama Direktörü olan Lucas Robinson, “Pinterest’deki Yer Pinleri (Place Pins), resim – fotoğraf Pin’lerinin coğrafi konumlarla ve adresler ve telefon numaraları gibi ekstra bilgilerle ilişkilendirilmesine izin veren özel bir Pin türüdür. Pinterest’deki Yer Pinleri’ni (Place Pins) iş ağı oluşturmak ve markanızı yerel olarak diğer, rekabetçi olmayan şirketlerle, özellikle de önemli sayıda takipçi sayısına sahip olanlarla çapraz tanıtım için kullanabilirsiniz.” diyor.

Başarı için Pinterest Pazarlama Stratejileri

Pinterest, özellikle ilgi çekici görsel içerik üretebiliyorsanız, markanızı pazarlamayı kolaylaştırır. İşletmenizi Pinterest‘te pazarlamada başarılı kılmak için şu 6 stratejiyi izleyin:

1 – İçeriğinizi Panolarda (Board) Paylaşın

Tüm Pin’leriniz, istediğiniz şekilde düzenleyebileceğiniz panolara (board) kaydedilir. Hesabınızda sahip olabileceğiniz pano (board) sayısında bir sınırlama yoktur, bu nedenle bunları temaya, fikirlere, planlara, içerik türüne veya işletmeniz için anlamlı olan diğer yöntemlere göre düzenlemekten çekinmeyin. Diğer kullanıcıları ortak panolara davet edebilirsiniz, bu da işbirliğini ve katılımı teşvik etmenin harika bir yoludur.

2 – Pinterest’i Bir Eğitim Aracı Olarak Kullanın

Pinterest, makaleler, infografikler, ‘nasıl yapılır? (how-to)’ metinleri ve daha ayrıntılı bilgi içeriğine sahip bağlantılar için oldukça elverişlidir. Bu kadar görsel bir platform olduğu için, müşterilerle grafikler veya videolar aracılığıyla bağlantı kurmak ve onları eğitmek kolaydır. Pinterest içeriği oluşturduğunuzda, hedef kitlenizin kim olduğunu ve hangi içeriğe en iyi yanıt verdiklerini bildiğinizden emin olmalısınız.

3 – Görsellere Odaklanın

Pinterest çok yönlü bir görsel platformdur, bu nedenle bir görsel, bir infografik veya bir video olsun, burada paylaştığınız tüm içeriğin, görsel bir bileşeni olmalıdır. Tüm resimlerinizin yüksek kaliteli olduğundan, markanıza uyduğundan ve Pin’in (içeriğin) amacın(ız)a ulaştığından emin olun.

4 – Tatillere ve Alışveriş Trendlerine Daha Fazla Önem Verin

Pinterest, alışverişle son derece bağlantılı olduğundan, katılım potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için, içeriğinizi (paylaşımlarınızı) büyük alışverişlerin yapıldığı tarihlere ve tatillere göre planlamak iyi bir fikirdir.

ELDFocus‘un kurucusu Arnold Chapman, “Dünya genelinde alışverişlerin en fazla yapıldığı tarihlere ve sezonlara yönelik içerikler paylaşmalı ve bunu en az 1-ay önceden yapmaya başlamalısınız. Tatillerde alışverişler artıyor ve bundan yararlanmanız gerekiyor.” diyor.

5 – İşletmeniz için Doğru Kategorileri Seçin

Hesabınızı oluştururken, işletmenizin dahil olduğu uygun kategorileri seçtiğinizden emin olun. Pinterest, kullanıcıların belirli kategorileri ve bunlarla ilgili Pin’leri (paylaşımları – içerikleri) aramasına izin verdiği için, bu, kullanıcıların Pin’lerinizi (paylaşımlarınızı) bulmasını kolaylaştırır. Bazı popüler Pinterest kategorileri seyahat, güzellik, sağlık ve zindeliktir.

6 – Anahtar Kelimeleri Akıllıca Kullanın

Trafiğinizi artırmak ve kullanıcıların (haber) akışlarında daha fazla görünmek için anahtar kelimeler ve kelime öbekleri kullanabilirsiniz. Örneğin, bir güzellik (kozmetik) markasıysanız, profilinize ve Pin’lerinizie “cilt bakımı” veya “makyaj” gibi anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Biyografinize ve profilinize, Pin açıklamalarına, pano başlıklarına ve açıklamalarına ve resim alt metnine anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Hedef kitleniz için hangi anahtar kelimelerin en iyi sonucu verdiğini belirlemenize yardımcı olması için, Pinterest‘in anahtar kelime hedefleme aracını da kullanabilirsiniz.

Takip Edilecek Pinterest Ölçümleri (Metrikleri)

Bir Pinterest işletme hesabı kullanıyorsanız, başarınızın (performansınızın) en önemli ölçütlerinin hangileri olduğunu merak edebilirsiniz. İşte takip etmeniz gereken en önemli Pinterest ölçümlerinden bazıları:

İzlenimler

İzlenimler, bir kullanıcının (haber) akışında, kategori akışında veya aramasında belirli bir Pin’in görüntülenme sayısıdır. Hangi içeriğin çoğu kişi tarafından görüntülendiğini ve hangi içerik türlerinin iyi performans gösterdiğini belirlemek için, gösterimleri (izlenimleri) kullanabilirsiniz.

Pin Kaydedilme Sayısı

Bu ölçüm, belirli bir Pin’in, bir kullanıcının Pinterest panosuna kaydedilme sayısıdır; bu, yeni kullanıcıların içeriğinizi nasıl keşfedebileceğini gösterir. Ayrıca “tekrar” olarak da anılan Pin kaydedilme sayısı, değerli bir etkileşim göstergesidir.

Tıklamalar

Bağlantı (lin) tıklamaları, bir Pinterest kullanıcısının mevcut bir Pin’den yeni bir hedefe (web siteniz, blog gönderiniz veya başka bir pin gibi) yönlendirilmesidir. Pazarlama hedeflerinizden biri, web sitenizin trafiğini artırmaksa, tıklamalar çok önemli bir metriktir.

En İyi Pin’ler

Pinterest‘teki içeriğin uzun bir ömrü olduğu için, Pin’ler, diğer sosyal platformlarındaki yeni ve kısa ömürlü içeriğe dayalı kısa süreli popülerleşme yerine, uzun süreler boyunca metrikleri istikrarlı bir şekilde biriktirebilir. En iyi Pin’leriniz, zaman içinde en iyi performansı gösteren Pin’lerdir.

Takipçi Etkileşim Trendi

Bu metrik, Pinterest takipçilerinizin en çok hangi kategorilerin ilgisini çektiğini ve hangi içeriğinizin en iyi panolara sabitlendiğini gösterir.

Aylık Yeni Ziyaretçiler

Bu metrik, geri dönen ve içeriğinizi tekrar ziyaret eden özel takipçiler yerine, her ay içeriğinize kaç yeni ziyaretçinin eriştiğini gösterir. Marka bilinirliğinizi ve kitle büyüklüğünüzü artırmaya çalışıyorsanız, bu metrik yararlıdır.

Tüm Ölçümler (Metrikler)

Hesabınızın başlangıcından itibaren olan tüm metrikler (ölçümler), işletme hesabınızı oluşturduğunuz andan itibaren ölçümlerinizin eksiksiz bir geçmişini gösterir. Bu size, en popüler Pin’lerinizi ve aramalarda en yüksek sırada yer alan içeriğinizi gösterecektir.

Kullanabileceğiniz Pinterest Araçları

Pinterest‘i, sosyal medya pazarlama stratejinizin önemli bir parçası yapmaya kararlıysanız, hesabınızı yönetmenize ve büyütmenize ve takip etmenize yardımcı olacak bir Pinterest aracı kullanmak iyi bir fikir olabilir. Pinterest verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olabilecek üç Pinterest aracı şunlardır:

Tailwind

Tailwind, içeriği keşfetmenize, gönderileri planlamanıza ve analizlerinizi yönetmenize yardımcı olan hepsi bir arada bir araçtır. En iyi özelliklerinden bazıları toplu planlama (katılım için en uygun zamanlarda Pin yayınlama), ilerlemenizi izlemeyi kolaylaştıran analitik yönetim araçları ve hedef kitlenizi ve ağınızı büyütmek için diğer Tailwind üyeleriyle olan bağlantılardır.

MiloTree

MiloTree, trafiği yönlendiren ve Pinterest takipçi sayınızı artırmanıza yardımcı olan bir WordPress eklentisidir. Pinterest hesabınıza trafik çekmek ve takipçi kazanmak için, web sitenizde açılır pencereler oluşturacak, eklentinin, sizin için nasıl performans göstereceğini özelleştirmek için seçenekler sunacak ve Pinterest analizlerinizi yönetmenize yardımcı olacaktır.

SocialPilot

SocialPilot, gönderi planlama ve otomasyon konusunda uzmanlaşmıştır, bu da size zaman kazandırabilir ve Pinterest içeriğinizi oluştururken ve yayınlarken zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayabilir. SocialPilot, gönderileri paylaşmak için bir planlama aracı, resimler – fotoğraflar oluşturabileceğiniz bir uygulama ve Pinterest analitiği ve katılım takibi sağlar.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA