Ana Sayfa Destek Pikatel Airmax 101 MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

Pikatel Airmax 101 MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

0
Pikatel Airmax 101 MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

Kablolu veya kablosuz ağ adaptörü (kartı) olan cihazların ağ kartı kimliği şeklinde ifade edebileceğimiz MAC adresi, ağ güvenlik çözümlerinden biri olan filtreleme işleminde büyük bir önem arz etmektedir. Bu makalemizde öncelikle MAC kelimesinin ne anlama geldiğini ve neden MAC filtrelemeye ihtiyaç duyulduğundan bahsedeceğiz.

 

MAC (Media Access Control) teriminin moda-mod Türkçe karşılığı, ‘Ortam Erişim Kontrolü’ şeklinde ifade edilebilr.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

MAC adresi, bilgisayarlar, cep telefonu, tablet gibi internet erişimi sağlayabileceğimiz cihazların ağ kartlarında tanımlı bir kimlik kodudur.

 

Özellikle Wi-Fi parolalarının çok rahat bir şekilde şekilde 3. parti yazılımlar ile ele geçirildiği günümüzde, MAC filtreleme etkili bir koruma yöntemi sağlamaktadır.

 

İnternet erişimi olan tüm cihazların MAC adresi mevcuttur ve kablosuz bağlantılarda bu MAC adresini kullanarak, router (modem) üzerinden cihazların internet erişimini engellemek mümkündür.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

Pikatel Airmax 101 modem kullanıcıları için MAC filtreleme ile işlemini detaylıca anlatacağız.

 

  • Öncellikle modeme bağlı bir bilgisayardan bir tarayıcı açıp, adres satırını temizledikten sonra, adres satırına 168.1.1 yazıp Enter’a basın
  • Açılan pencerede kullanıcı adı ve şifre kutucuklarına sırasıyla ‘admin’ ve ‘ttnet’ yazdıktan sonra ‘Tamam’ butonuna tıklayın.

Pikatel Airmax 101 MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

  • Modem arayüzüne girdikten sonra sol tarafta bulunan menü listesinde ‘Wireless’ seçeneğine tıklayalım.

  • Açılan alt menülerden ‘MAC Filter’ seçeneğine tıklayalım.

  • Açılan sayfada göreceğiniz gibi birkaç detay soran bir modül açılmaktadır. MAC filtreleme yapabilmek için ‘MAC Restrict Mode‘ kısmında ‘Allow’ seçeneğini seçelim. Bu seçeneği seçtiğimizde, internete erişmesine izin vereceğimiz cihazların MAC adresini bu sayfada ekleyip kaydedeceğiz. Böylece, bu sayfada MAC adresi ekli olmayan cihazlar, kablosuz şifreyi bilseler dahi modeme bağlanamayacak ve internete giremeyecek.
  • ‘MAC Restrict Mode‘ kısmında ‘Deny’ seçeneğini seçerek de, engellemek istediğiniz cihazların MAC adreslerini bu sayfada girip kaydedebilirsiniz. Böylece, bu sayfada MAC adresi ekli cihazlar modeme bağlanamayacak ve internete giremeyecek.

  • Daha sonra alt kısımda bulanan ‘Add’ seçeneğine tıklayalım.

  • Bu işlemi yaptıktan sonra açılan ‘MAC adress’ kısmına, modeme bağlanmasına ve internete erişmesine izin vermek istediğiniz cihazların MAC adresini yazabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu makalede Pikatel Airmax 101 modemlerde MAC filtreleme işlemini detaylı olarak anlattık. Diğer teknoloji makalelerimizi okumak için web sitemizi detaylıca inceleyebilirsiniz; okuduğunuz için teşekkür ederiz…

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA