Ana Sayfa Destek Photoshop’ta Yetersiz Pozlanmış ve Aşırı Doymuş Bir Gün Batımı Nasıl Düzenlenir

Photoshop’ta Yetersiz Pozlanmış ve Aşırı Doymuş Bir Gün Batımı Nasıl Düzenlenir

0
11858 teknik destek

Gün batımı fotoğraflarıyla ilgili en yaygın sorunlardan biri, yetersiz pozlama ve aşırı doygunluğun birleşimidir. Yani, görüntünün çok koyu ve belirli bir renge sahip, kırmızılarda, sarılarda veya her ikisinde birden fazla kısımları var.

Bu örnekte, Radyal Filtreler kullanarak öğrendiklerimizi ikinci bir tane ekleyerek geliştireceğiz. Ek olarak, fotoğrafın karanlık alanlarından ince ayrıntıları inceltmek için Dereceli Filtreler ekleyeceğiz.

Aynı görseli Pexels’den indirebilir ve takip edebilirsiniz.

 1. Yinelenen bir katman oluşturmak için Ctrl + tuşlarına basın.
 2. Yinelenen katmana sağ tıklayın ve Akıllı Nesneye Dönüştür’ü seçin.
 3. Filtre > Camera Raw Filter gidin.
 4. En sağdaki dikey menüden Radyal Filtre’yi seçin. İlk Radyal Filtrenizi güneşin ortasına yerleştirmek için sol tıklayın.
 5. Dört Kutu Tutamacını kullanarak, filtrenin boyutunu güneşten biraz daha büyük olacak şekilde artırın.
 6. Aşağıdaki kaydırıcıların her biri için bu değerleri girin: Geçiş Yumuşatma 59Beyazlar 46Siyahlar +2Doygunluk -31 şeklinde uyguladım.
 7. Orta alandaki binalar arasına başka bir Radyal Filtre yerleştirmek için sol tıklayın. Sağ tıklayın ve Yerel Düzeltme Ayarlarını Sıfırla’yı seçin.
 8. Dört Kutu Tutamacını kullanarak, tüm görüntüyü kaplamak için filtrenin boyutunu artırarak ekranın dışına doğru genişletin.
  11858 teknik destek
 9. Aşağıdaki kaydırıcıların her biri için bu değerleri girin: Geçiş Yumuşatma 100Pozlama +.65Öne Çıkanlar +7Gölgeler +26Siyahlar +19Doygunluk +17
 10. Dereceli Filtreye tıklayın sağdaki dikey menüdeki simgesine ilk Dereceli Filtrenizi ekranın alt kısmına tıklayıp tutamacı ekranın en üstüne kadar sürükleyerek oluşturun.
 11. Ardından, aşağıdaki kaydırıcıların her biri için bu değerleri girin: Pozlama -.35Kontrast +100Öne Çıkanlar +21Gölgeler +100 ; Siyahlar +31Söndürme -42
 12. Ekranınızın üst kısmına sol tıklayarak ikinci Dereceli Filtrenizi oluşturun. Ardından, filtreyi görüntünün ortasına doğru sürükleyin. Buradan sağ tıklayın ve Yerel Düzeltme Ayarlarını Sıfırla’yı seçin.
 13. Ardından, aşağıdaki kaydırıcıların her biri için bu değerleri girin: Pozlama +.70Kontrast -7Öne Çıkanlar -100Gölgeler +19Dehaze -11Doygunluk -21 Ok tıklayınız, Photoshop dönmek için.

Photoshop’ta düzenlemeye devam edelim. Bir Doygunluk Maskesi oluşturacağız ve ardından bazı efektleri maskelemek için katmanlarımızı gruplayacağız.

11858 teknik destek

Doygunluk Maskesi Ekleme ve Katmanları Gruplama

 1. Yinelenen katmanın vurgulandığından emin olun, ardından Yeni Katman Oluştur simgesine tıklayın.
 2. Shift + Ctrl + Alt + tuşlarına basarak Damga Görünür bir katman oluşturun.
 3. Filtre > Diğer > HSB / HSL gidin.
 4. Açılır iletişim kutusunda, Giriş Modu altında RGB’nin seçildiğinden emin olun . Altında Satır Düzeni seçin HSL ve ardından Tamam’ı .
 5. Kanallara gidin, RGB + Ctrl’yi seçin.
 6. Katmanlar sekmesine geri dönün. Yinelenen katmanı, Çöp Kutusu simgesine sürükleyerek silin.
 7. İle Arka plan seçilen tabaka, bir oluşturma Ton / Doygunluk tabakası.
 8. Arka Plan katmanının üzerinde bir Doygunluk Maskesi oluşturulacaktır. Açılır menüden RGB’ye tıklayın ve ardından Reds’i seçin değişim Doygunluk için -39 ve Lightness için +19
 9. Ardından, açılır menüden Sarılar’ı seçin değişim Doygunluk için -19 ve Lightness için +42
 10. Ton / Doygunluk sonra katmanı ve Shift + Click altındaki kopya katman tıklayın, ardından, ekranın sağ alt köşesindeki Yeni Grup Oluştur simgesine tıklayın.
 11. Ekranın sağ alt köşesindeki Maske Oluştur simgesine tıklayın.
 12. Fırça aracı için B’ye basın, ardından, fırça ayarlarında Yumuşak Yuvarlak Fırça’yı seçin.
 13. Ön Plan Rengini Siyah yapmak için X tuşunu değiştirin.
 14. İle Akışı ayarlı yüzde 10 , bir doğal görünümlü vinyet oluşturma etkileri uzakta boya.

Gün Batımını Düzenlemenin Dik Öğrenme Eğrisiyle Başa Çıkma

Gün batımlarını fotoğraflamak (ve düzenlemek), muhtemelen dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca fotoğrafçının uğraştığı en zor görevlerden biri olabilir. Bu örnekleri inceledikten sonra nedenini görmek kolaydır. O mükemmel gün batımı fotoğrafını yapmak için dikkate alınması gereken pek çok değişken var.

Umuyoruz ki, gün batımlarınızı Photoshop’ta nasıl düzenleyeceğinizi artık daha iyi anladınız. Ancak şans eseri kötü bir gün batımıyla karşılaşırsanız, yine de fotoğraflarınızın parlamasını sağlamak için başka düzenleme seçenekleri de vardır.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1619 Oylamalar · 1619 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikYapay Zekanın Fotoğraf ve Videoyu Dönüştürmesinin 7 Yolu
Sonraki İçerikTarayıcılarda ebeveyn kontrolleri nasıl ayarlanır?
Erzincan doğumlu, Anadolu Üniversitesi Okul öncesi Öğretmenliği ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama mezunuyum. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde Öğrenciyim. 15 yılı aşkın süredir teknoloji ile yakından ilgilenip bütün sorunlarda çözüm geliştirebilir ve destek verebilirim. Bilgi seviyeme göre Windows Server sistemlerini kurabilir ve konfigüre edebilir, yeni teknolojiler ve yeni alanlarda da gelişime açığım.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.