Ana Sayfa Haberler Panasonic S1H Profesyonel Kamera İncelemesi

Panasonic S1H Profesyonel Kamera İncelemesi

0

Panasonic’in S1H çıktığı gün, film yapımcılarının video için sahip olması gereken aynasız kamera özellikli kamera listesine girdi. Şirketin GH5’i zaten jogging yapanlar ve videografçılar arasında oldukça popüler bir fotoğraf makinesiydi ve S1H, kâğıt üzerinde de bu modele çok benziyor. 60 fps, 4K ve hatta 6K video çekmenizi sağlayan çift ISO, 24.2 megapiksel tam kare bir sensöre sahip. Daha da iyisi, son zamanlarda Netflix yapımları için onaylanan ilk aynasız kamera oldu.

Netflix tarafından desteklenmiş ve üretilmiş olması, video kalitesinden emin olabileceğiniz anlamına geliyor. 4.000 ABD Doları, bir tüketici kamerası için pahalı, ancak TV ve film yapımcıları için, özellikle tam çerçeveli bir sensörün sanatsal olanakları göz önüne alındığında cazip bir düşük bütçeli seçenek olacağa benziyor.

Flip-around ekran ile, biraz para ile (ve kas, çünkü ağır) vlogger’lar da bu büyük kameraya bakacaklar. Bütün bunlar S1H’nin pahalı olduğunu ve fiyat aralığında başka birçok seçenek olduğunu gösteriyor.

Özet:

Netflix onay mührü ile Panasonic SH1, video pazarındaki en iyi aynasız fotoğraf makinesi ünvanını kazandı. 10 bit renklerle 6K’ya kadar video çekebilir, post prodüksiyonda size esneklik ve keskin, zengin video ve HDR sunar. Özellikle ergonomisi ile göze çarpıyor ve mükemmel düşük ışık özelliklerine sahip. Ayrıca, beş eksenli vücut içi stabilizasyon sistemi sayesinde elde tutulan video çekimi için de iyi. Tek dezavantajı sıradan otomatik netleme performansı, ancak AF, ani çekim ve diğer çekim türleri için uygun. Aynı zamanda çok pahalı olduğunun da altını çizelim.

Gövde ve Tutuş:

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Çok 2,5 kilo büyük gövdesi ile Panasonic S1H, piyasadaki diğer tüm tam çerçeveli aynasız fotoğraf makinelerinden cüsseli. Canon’un 5D Mark IV ve Fujifilm’in GFX 50S’sinden daha ağır olan bazı DSLR’lerden ve orta format kameralardan bile daha büyük. Bununla birlikte, Canon’un profesyonel seviye 1DX Mark II’sinden daha küçük ve daha hafif.

Bu kesinlikle sokak fotoğrafçılığı yapan biri için uygun değil, ancak büyüklüğü mutlaka profesyonel video çekimleri için sorun olmuyor. Aslında, ekstra boyut elde çekimde daha dengeli olmasını sağlar ve büyük tutuş, koşuşturma ve sinematografi için idealdir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Büyük gövde aynı zamanda Panasonic’in bir sürü fiziksel kontrol kurulumu yapmasına izin veriyor. Üstte, enstantane hızı, fps, ISO, resim modu, pozlama ve daha fazlası gibi genel çekim bilgilerini gösteren bir LCD bilgi ekranı bulacaksınız. GH5’te olduğu gibi, ön ve arka ayar kadranlarıyla birlikte beyaz dengesi, ISO ve sağdaki pozlama telafisi düğmelerine de sahipsiniz. Sol üstte, bir mod kadranı ve altında bir çekim mod kadranı var (tek veya seri çekim modları).

Arkada, bir mod kadranı, otomatik netleme düğmesi (sürekli, tek veya otomatik) yüz ve göz algılama, netleme modu vb. İçin AF seçim düğmesi var. Ayrıca hızlı menü, oynatma ve oynatma için bir joystick ve özel düğmeler mevcut. Tüm bu fiziksel kontroller bu kamerayı kullanmayı daha kolay ve daha hızlı hale getiriyor.

Lüks özellik seti elektronik vizörle (EVF) devam ediyor. 120 fps yenileme hızı ve sıfıra yakın gecikme ile piyasadaki en iyi 5.76 milyon nokta OLED ekrana sahip. Ayrıntı seviyesi, renk doğruluğu ve geniş göz yuvası kullanımı rahatlatıyor ve sinematografi için ideal bir hale geliyor.

Şarj ve veri aktarımı için bir USB-C portunun üstünde, S1H tam boyutlu bir HDMI portuna sahip. Daha küçük bir HDMI bağlantı noktasından düşme olasılığı daha düşük olduğundan harici bir kayıt cihazıyla çekim yapmak için ideal. Ayrıca, kameranın yüksek 400 Mbps video veri hızını idare edebilen bir çift SD UHS II kart yuvası da alıyorsunuz. Buna karşılık, S1 ve S1R bir SD UHS II slotu ve bir XQD slotu karışımına sahip. Sinematograflar bir tür medyaya yapışmayı tercih ettikleri için Panasonic S1H üzerindeki yuvaları birleştirmiş olabilir. Ayrıca, SD UHS II, maksimum 400 Mbps veri hızını kolayca yönetebilir, bu nedenle daha hızlı XQD hızları gereksizdir.

3.5mm mikrofon ve kulaklık bağlantı noktaları vardır ve ses kaydı için daha profesyonel bir şeye ihtiyacınız olursa, 400 dolarlık DMW-XLR1 adaptörüyle XLR bağlantılarını alabilirsiniz. Hatta karmaşık bir çekimde birden fazla kamerayı senkronize etmenizi sağlayan ve bir tüketici kamerada bulunması ender görülen bir zaman kodu çıkış portu bile var.

S1H’nin pili büyük bir bataryaya sahip, ancak büyük sensörü nedeniyle şarjlı olarak yalnızca 400 çekim yapıyor. Yaklaşık iki saat boyunca video çekebilirsiniz, ancak video kalitesi ve veri hızları dikkate alındığında etkileyici.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA