Ana Sayfa Haberler ‘Paint’, Tarih mi Oluyor?

‘Paint’, Tarih mi Oluyor?

0
Paylaş
‘Paint’, Tarih mi Oluyor?

‘Microsoft’un, ‘Windows’u kullanıma sunduğu 1985 yılından beri varlığını sürdüren temel grafik düzenleme aracı ‘Paint’, bu sonbaharda gelecek yeni ‘Windows 10 Creators’ güncellemesiyle birlikte tarihin tozlu sayfalarına gömülebilir. Pek çoğumuzun belki de yüzlerce kez kullandığı program hakkında bugün ‘Microsoft’tan yapılan açıklama ile artık ‘Windows’ işletim sistemlerinde yer almayacağı kesinleşti. Yaklaşık 32 yıldır varsayılan grafik düzenleme programı olarak kullanılan ‘Paint’ hakkında yapılan bu açıklamayı bir çoğunuz gibi biz de dramatik olarak karşıladık.
‘Paint’, Tarih mi Oluyor?
Ancak konu derinlenmesine irdelendiğinde, ‘Microsoft’un ‘Paint’ten tamamen vazgeçmediğini görüyoruz. Bu yılın ilk yarısında yayımlanan ‘Windows 10 Creators’ güncellemesiyle birlikte tanıştığımız ‘Paint 3D’, bundan sonraki yıllarda ‘Windows’un varsayılan grafik düzenleyicisi olarak sistemlerde yer alacak. Yeni nesil grafik düzenleyiciye yer açmak adına böyle bir karar alan ‘Microsoft’, gelişime açık bir program ile yola devam etmek adına eski nesil ‘Paint’ten vazgeçmiş olabilir.

Bütün bunlarla birlikte bu yıl tanışma fırsatı bulduğumuz ‘Paint 3D’ yazılımı, eski nesil ‘Paint’e göre daha gelişmiş fonksiyonlara sahip olması gerekirken, işlevsellik bakımından kıyaslama yapıldığında eski ‘Paint’in çok çok gerisinde kalmıştı. Kullanıcıların, ‘Paint’in sonlandırılması sebebiyle gösterdiği tepki aslında biraz da buradan kaynaklanıyor diyebiliriz. Yani eski ‘Paint’in yerini alması amacıyla, ‘Windows 10 Creators Update’ ikinci güncellemesiyle kullanıcılara sunulacak olan ‘Paint 3D’ yazılımının, eski ‘Paint’e göre, kullanım fonksiyonelliğindeki eksiklikler son kullanıcıyı mutsuz ediyor. Ancak, ‘Microsoft’un da bu durumdan haberdar olduğu ve kullanıcıları mutlu edecek yeni çözümler üzerinde çalıştığı konusu da su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.


Bir başka iddiaya göre ise ‘Microsoft’, yıl sonuna doğru yayımladığı güncellemenin ardından fişini çekeceği eski nesil ‘Paint’i, kullanmak isteyen kullanıcılar için ‘Windows Store’ üzerinde bulunduracak. Yoluna hem yeni nesil ‘Paint 3D’ hem de eski nesil ‘Paint’ ile devam etmek isteyen kullanıcılar, programa ‘Windows Store’ üzerinden kolaylıkla ulaşabilecek. İddia ile alakalı henüz teyit edilmiş bir bilgi bulunmasa da, pratiklik ve yapısal gereklilik bakımından akla en mantıklı gelen çözümün bu olacağı sonucuna ulaşıyoruz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.