Ana Sayfa Haberler Özel 5G Ağları Nelerdir?

Özel 5G Ağları Nelerdir?

0

Özel ağlar yeni değildir, ancak 5G ile tamamen yeni bir biçim alırlar. İç mekanlarda düşük gecikme ve ultra yüksek hızlı avantajlar sağlamak isteyen bir işletme, ya mevcut bir genel ağa bağlanmalı ya da özel bir ağ oluşturmalıdır.5G, öncelikle üretimde kullanıldığında çizgiyi bulanıklaştırır ve fiziksel üretim ile dijital teknoloji arasındaki ilişkiyi güçlendirir. 5G’nin gerçek zamanlı veri yetenekleri, akıllı teknoloji, bulut bilişim ve gelişmiş otomasyonla birlikte yeni nesil uygulamalara olanak tanır. Dördüncü Sanayi Devrimi’nin arkasındaki itici güçtür.

Özel Ağ Nedir?
Bazen NPN’ler (Genel Olmayan Ağlar) olarak adlandırılan özel 5G ağları, dünya genelinde mevcut olan 5G’ye benzer. Aynı teknoloji kullanılır ve aynı avantajlardan bazılarını sunarlar. Aradaki fark, özel olmalarıdır ve bu nedenle yalnızca kimsenin kullanımına açık değildir.
Bu ağlar yalnızca okullar, hastaneler, fabrika katları ve diğer işletmeler veya devlet tesisleri gibi kamuya açık olmayan kullanım için dağıtılır. Bağımsızdırlar ve belirli binalar veya fabrikalar gibi herhangi bir yere inşa edilebilirler.
Halk bunları kullanmadığından, işletmenin hava dalgalarını tıkayan ve ağın performansını olumsuz yönde etkileyen binlerce kişiyle ilgilenmek veya bitirmek için kullanıma sunma planlarını beklemesi gerekmez.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Özel 5G Ağ Avantajları
Herkese açık olanlarda gerçekleştirilmeyen özel 5G ağları ile çeşitli avantajlar gelir. En belirgin olanı kontrollü ağ yüküdür. Herkesin kullanımına açık olan 5G, bant genişliği için rekabet eden binlerce cihazla (5G’nin yüksek hızlarına rağmen) çıkmaza girebilir ve böylece daha fazla veriye aç ve hayati kullanım durumlarından bazılarının değerli yükünü ortadan kaldırabilir.
Örneğin, özel 5G kullanan bir fabrika, yalnızca üretim veya satış veya AR, VR, otomasyon, video konferans, gözetim, robotik, büyük veri aktarımları, analiz, sensörler vb. İle ilgili yüksek bant genişliği gerektiren senaryolar için erişilebilir olmasını sağlayabilir.
Ağın kapasitesinin büyük bir kısmı, hepsinin maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için yalnızca bir avuç şeye atanabilir; bu, genel bir ağda kontrol edilmesi çok daha zor olan bir şeydir. Ayrıca, ağ için gerekli tüm kaynaklar tek bir yerde barındırıldığından, verilerin birkaç yönlendiriciden geçmesi gerekmez.
Bir genel ağ, verileriyle herkese açık olarak ilgilenir ve aynı anda binlerce kullanıcıya hizmet vermek zorundadır. Halka açık olmayan bir 5G ağı kullanan bir kampüs, hastane veya özel şirket, daha fazla güvenlik ve daha hızlı iletişim için tüm verilerini yakın veya yerinde işlemek için uç bilgi işlemden yararlanabilir. Destek ekibi ile kurum içinde bakım yapabilirler.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA