Ana Sayfa Haberler OSX İşletim Sisteminde Farklı Üreticilerden Sağlanan Programların Yüklenmesine İzin Vermek

OSX İşletim Sisteminde Farklı Üreticilerden Sağlanan Programların Yüklenmesine İzin Vermek

0
Paylaş

Günümüzde hemen hemen bir bilgisayar kullanıcısı en az bir kere dijital ortamlardan programlar indirerek bilgisayarına yüklemiştir. Bu işlem microsoft un geliştirdiği ‘windows’ işletim sistmeminde oldukça basit. Tek yapmanız gereken hedeflediğiniz yazılımın ‘.exe’ uzantılı ‘setup’ programını bulmak. Windows işletim sistemine göre yazılmış her programı windows kullanan bilgisayarlara yükleyebilirsiniz.

Ancak bu durum OSX işletim sisteminde bu kadar basit değil. Apple tarafından geliştirilen ve Macbook ve iMac lerde kullanılan bu işletim sisteminde App Store dan sağlanmış ya da kimliği doğrulanmış üreticiler dışındaki yazılımları OSX işletim sistemine yükleyebilmek için bazı güvenlik ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor.Yapmanız gereken işlemleri sizlere sunuyoruz.

Öncelikli olarak OSX inizde ‘Sistem Tercihleri’ bölümüne giriyoruz.

osx1

Daha sonra açılan menüde ‘Güvenlik ve Gizlilik’ bölümüne giriyoruz. Bu bölümde ise ‘Genel’ menüsüne tıklıyoruz.

osx2

Sağ altta bulunan kilit işaretine tıklıyoruz.

osx3

Bu adımda sizden Apple Kimliğinizi doğrulamanız istenecektir. Apple ID nizle giriş yapıyorsunuz ve kilit açılıyor. Kilidin açılmasının ardından hangi kaynaklardan gelen yüklemelerin onaylanacağını seçebiliyoruz.

osx4

‘Herhangi bir yer’ seçeneği işaretledikten sonra seçimimizi kaydetmek adına sol alttaki kilit işaretine tıklayarak kilidi kapatıyoruz.

Bu işlemlerinden ardından OSX işletim sisteminin kodlarına uygun olarak yazılmış olan bütün programları bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Hazırlayan: Uğurcan ÜN

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.