Ana Sayfa Haberler Ölü Piksel Testi Nedir, Nasıl Yapılır

Ölü Piksel Testi Nedir, Nasıl Yapılır

0

Yeni ürün satın alanlar ekranda ölü piksel sorunundan emin olmak için ölü piksel testi yapmak isteyebiliyorlar. Ölü piksel tespit edildiğinde ise ürün arızalı olduğu için rahatlıkla iade edilebiliyor.

Piksel Tam Olarak Nedir?

Piksel, dijital ekranlarda bütün görüntüyü oluşturan küçük parçalardır. Aslında dijital ekranlar gözümüzle algıladığımız şekliyle tek bir parçadan değil, yüzlerce/binlerce pikselden oluşmaktadır. Örneğin Full HD ekranlar 1920×1080 pikselden oluşmaktadır.

 

Ölü Piksel ve Ölü Piksel Testi Nedir?

Dijital ekranlar tek bir parçadan oluşmuyor demiştik. Dolayısıyla ekranda bir arıza meydana geldiğinde genellikle tüm ekran bozulmayabiliyor. Bazen tek bir piksel veya birden fazla pikselde görüntü kaybı yaşanabiliyor. Pikselin bozulmasına yani görüntü kaybına ölü piksel deniyor. Pikseller ekran içerisinde adeta bir kum tanesi kadar küçük olabildiği için bozulduklarında tespit etmek zor olabiliyor. Bazen ölü pikseli toz zannedebiliyor, tozu da ölü piksel zannedebiliyoruz. Emin olmak için ölü piksel testi yapılıyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Ölü piksel testi cihazlar veya yazılımlar tarafından otomatik olarak gerçekleştirilen bir test değildir. Tam ekran modunda farklı renk veya desenler üzerinde göz ile ölü pikselin olup olmadığını kontrol etmeye ölü piksel testi denmektedir. Örneğin ilk önce siyah renk gösterilir ve sonrasında göz ile ölü pikselin olup olmadığı kontrol edilir. Ardından kırmızı renk gösterilir ve tekrar göz ile kontrol sağlanır. Aynı şekilde farklı renkler ve desenler gösterilerek kontrol sağlanarak test tamamlanır.

 

Ölü piksel testini birden fazla metotla yapmanız mümkündür. İsterseniz online ölü piksel testi araçlarını kullanın. İsterseniz mobil ölü piksel testi uygulamalarını kullanın. Hatta bu amaç için hazırlanmış olan Youtube videolarından da yararlanabilirsiniz. Eğer üçüncü parti uygulamalara erişiminiz yoksa veya internet bağlantınız kısıtlıysa paint/resim aracı üzerinden ekran boyutunuza uygun 4-5 çeşit renkte resim dosyası ayarlayın ve tam ekran modunda açın. Ölü piksel testi gerçekleştirmek bu kadar basittir.

 

Ölü piksel testi gerçekleştirdikten sonra ekranınızda ölü pixel olduğunu farkettiyseniz ürünü iade edebilirsiniz. Eğer ürünü iade etme imkanınız kalmadıysa, çözüm ekran onarımı yapılmasıdır. Onarımdan kastımız pikselin yeniden çalışır hale getirilmesi değil, ekranın tamamen değişmesidir. Eğer elinizdeki eski bir cihaz ise ve ölü piksel çok rahatsız edici seviyede değilse, ekran değişimi gereksiz masraf olabilir. Onun yerine yeni bir cihaz satın almak daha mantıklı olabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA