Oculus rift (Samsung Gear VR)

0
Paylaş

Sanal gerçeklik konusu yıllar öncesindeki yüze takılabilen ekranlı gözlüklerden başlayarak bugüne kadar hep gündemde oldu ancak ürünlerin fiyatları nedeniyle bir türlü hayatımıza girmeyi başaramadı. Ta ki içerisinde bulunduğumuz yıla kadar. Akıllı telefonların ekran çözünürlüğünün ciddi boyutlara ulaşması artık söz konusu teknolojinin optik düzenekler içinde de çalışabilmesini sağlıyor. Ucuz ve pahalı olarak sanal gerçeklik gözlüklerine artık ulaşabilmek çok daha kolay.

oculus1

Uygunluk
Gear VR * Galaxy akıllı telefonlar ile sorunsuz bir şekilde çalışır.
(*) Galaxy S7 | S7 edge, Note5, S6, ve S6 edge.

Samsung’un sektöre sunduğu ilk ürün olan Gear VR elbette firmanın ürettiği modellerle uyumlu. Şimdilik desteklenen modeller arasında Galaxy S6, Galaxy S6 edge, Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge var. Gözlük içerisindeki yuva bu telefonlara özel geliştirildiğinden ve bir bağlantı noktası içerdiğinden başka marka telefonların kullanımı mümkün değil. Elbette tüm telefonları destekleyen ancak özelliklerden biraz daha yoksun üçüncü parti seçenekler de yok değil.

oculus2

Telefonunuzu Samsung Gear VR’ın içine taktığınız anda gözlük çalışmaya başlıyor ve özel olarak geliştirlen arabirimi açıyor. İlk etapta gözlük ve telefon kombinasyonunu nasıl kontrol edebileceğiniz öğretiliyor ve sonrasında oyunlardan, filmlere ve etkileyici panoramik fotoğraflara uzanan VR dünyasına geçiş yapmış oluyorsunuz. Sistemin Samsung’a entegre olmasının birçok avantajı var ancak üçüncü parti veya web tabanlı olan uygulamaları VR gözlüğünüzde deneyimlemek güç hale geliyor. Samsung’un özel uygulaması, telefon gözlük içindeki bağlantı noktasına takıldığı an devreye giriyor.

oculus3

oculus4

Ekran Görüntüsü

oculus5

Gözlüğün elbette malzeme kalitesi, entegre soğutma sistemi, lens mesafe ayarları gibi VR deneyimine katkı sağlayan önemli ayrıcalıkları var. Bir diğer dikkat çeken nokta ise dış Micro USB bağlantısı. Böylece VR keyfiniz asla yarıda kesilmiyor. Samsung Gear VR, özellikle telefon ekranından beslenen bir sistem olduğu için kullanıcıların rahatlıkla ulaşabileceği bir seçenek olarak göze çarpıyor. Eğer uzun yolculuklarınızda dev ekranda film izlemek veya oyun oynamayı deneyimlemek istiyorsanız tam size göre.

oculus6

Aşağıda gezme ekranı, oyun içerisinde ki ekran görüntüleri mevcuttur.

oculus7

oculus8

oculus9

Dizayn

Yeni seviyelere ulaşmak için, rahat bir kulaklık zorunluluktur. Daha geniş bir arayüz ile, Gear VR önceki modele kıyasla şimdi % 19 daha hafif olmasının nedeni de budur. Ve onu daha geniş touchpad ile kolay ve doğru bir şekilde  kontrol etmenizi sağlıyor.
Ağırlık 318g

oculus10

oculus11

oculus12

oculus13

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin