Ana Sayfa İnceleme Nintendo Labo, Eşsiz Bir Teknoloji ile Piyasaya Çıkıyor!

Nintendo Labo, Eşsiz Bir Teknoloji ile Piyasaya Çıkıyor!

0

Nintendo Labo, şimdiye kadar ki en eşsiz konsepti ortaya çıkartıyor.

Nintendo Switch konsolu, Amiibo ve Skylanders‘ı sanal dünyadan gerçek hayata aktaran tamamen farklı, büyüleyici ve benzersiz bir tarza sahip. Nintendo Labo, Toy-Cons karton oyuncakları ile inşa ettiğiniz mekanizmalar üzerine kurulu bir sistem ve Switch‘in Joy-Con kontrol cihazı sayesinde oluşturulan mekanizmalar, sanal gerçeklik ile karşımıza çıkmış oluyor. Nintendo-severler şaşırtıcı, karmaşık ve bir o kadar da eğlenceli bu konsol sayesinde zaman kavramının farkına bile varmayacaklar.

Nintendo‘nun 2-adet (farklı) Labo paketi var: Robot Kiti ve Çeşitlilik Kiti. Burada gözden geçirilen Variety Kit, beş farklı Toy-Cons’u oluşturmak için yeterli miktarda malzemesi bulunan bir set. Bu setin içinde, bir RC araba, bir olta kamışı, bir ev, bir dizi motosiklet gidonu ve bir karton piyano ve kartonlar bulunmakta. Temel toplama ve oynatma konseptinden, deney ve programlamayla birlikte oldukça esnek bir sanal alana dayanan inanılmaz sayıda aktiviteye sahip. Akıllı karton mühendisliği ve STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) ile çocukların ve gençlerin gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek, Nintendo Labo Variety Kit.

Labo‘un 3-ana oyun modu var: Make, Play ve Discover. Her şey, sizi Toy-Con inşaat sürecinden geçiren Make ile başlar.

Nintendo Labo, Eşsiz Bir Teknoloji ile Piyasaya Çıkıyor!

Hazırlanışı

Toy-Con, zanaat projeleri sırası ile inşa edilmeye başlar: RC arabalar, bir olta, bir ev, bir dizi motosiklet gidonu ve bir piyano. RC arabaları, her Joy-Con için basit karton mermilerden ve Switch konsolu için isteğe bağlı bir tutucudan oluşuyor; bu yüzden yapımı sadece 10 dakika sürüyor. Diğer dört proje, çalışma hızınıza bağlı olarak yaklaşık 4 saat gerektiren çok daha fazla zaman alıyor. Sadece bir saat içinde oltayı (90 ila 150 dakika olarak tahmin ediliyor) ve piyanoyu (150 ila 210 dakika olarak tahmin ediliyor) 3 saatin altında bir sürede bir araya getirebilrisiniz.

Toy-Con projeleri birden fazla delikli, önceden kesilmiş karton levha üzerine basılmıştır. Her sayfa bir renk ve bir harf ile tanımlanır. Her bir Toy-Con‘ın hangi adımı için gerekli olduğunu kolayca anlamanızı sağlar. Hazır kesilmiş parçalar nazikçe bastırılarak yapraklarından kolayca çıkarlar ve mütevazı bir özenle, düzinelerce karmaşık şekillerde, istenmeyen kıvrımlar veya yırtılmalar olmadan hazırlayabilirsiniz. Delikler ayrıca her bir parçanın katlanmasını ve çok kolay yerleşmesini kesin hale getirerek, karmaşık mekanizmaların bir araya gelmesini sağlıyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Hazırlanış ve oynayış talimatları tamamen konsolun üzerinde, konsolun kendisinde veya bir TV‘ye takıldığında kolayca görülebilir. Her Toy-Con projesi, her bir ana bileşenin nasıl monte edileceğini gösteren çok aşamalı olarak bir proje olarak gerçekleştirilir. Her aşamada, alt kartonları birlikte verilen karton tabakalardan çıkarmanızı ve bunları katlamanızı gerektiren birçok adım vardır.

İşlem oldukça karmaşık olabilir; birçok parça karmaşık kıvrımlar gerektirir ve tırnakların dikkatlice hizalanması gerekir. Neyse ki yazılım, her bir kırışıklık ve her parça için gerekli ekleme ile ilgili ayrıntılı bir animasyon göstermektedir. Joy-Con‘daki A veya sağ-yön-tuşunu basılı tutarak işlemi normal hızda izleyebilir ve ZL veya ZR tuşunu basılı tutarak hızlandırabilirsiniz. Bir kat net değilse, daha iyi bir görünüm elde etmek için kamerayı döndürmek ve kaydırmak için analog çubukları kullanabilirsiniz.

RC araba, iki karton yaprak ve yaklaşık 10 dakikalık katlama gerektiren, yapımı çok kolay bir malzemedir. Joy-Cons’a yerleştirmek için yanlarında yarıklar bulunan altı-bacaklı bir kabuk halinde katlanır. Sette bu iki parça bulunuyor, böylece iki Joy-Cons çifti varsa, aynı anda iki RC araba üretip oynayabilirsiniz. Bu basit şekillerin yanı sıra, işlem ayrıca Switch tabletinin üstüne kayan küçük bir karton anten yapmayı da içerir. Hayal gücünü besleyen eğlenceli bir ekstradır.

 

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Oynanış

Toy-Con‘ı bir araya getirdikten sonra, Oynat menüsü ile oyuna başlayabilirsiniz. Her Toy-Con, basit bir deneyim yaşamanızı sağlayan kendi oyun moduna sahiptir. Joy-Cons‘ları Switch tablet ekranındaki bir oyunu kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Otomobilin hareket etmesini sağlamak için Tablet değiştirme tabletinin dokunmatik ekranı kullanıldığından, RC araba bir istisnadır. Diğer her şey için Joy-Cons‘ın hareket sensörleri, düğmeleri ve kızılötesi kamerası kullanılır. Olta ile balık tutabilir, evi dijital bir evcil hayvan diorama olarak kullanabilir, motosiklet gidonlarıyla yarışabilir veya piyano ile müzik çalabilirsiniz. Kolay, erişilebilir ve tekrar tekrar oynamaya devam edecek kadar eğlenceli olan oldukça basit oyunlardır.

RC araba ile oynamak, inşa etmek kadar kolaydır. Ekranda iki büyük kürek, yan yana kayar anahtarla belirir. Her bir çark Joy-Cons‘dan birini titreştirir ve her düğme titreşimin sıklığını ayarlar. Sadece sol Joy-Con titreştirmek, aracı yavaşça sola çevirir ve sağdan titreştirmek, yavaşça sağa çevirir. Her ikisini de aynı anda titretmek, en azından teoride otomobilin ileri dans etmesini sağlar; Joy-Cons, sert plastik veya metal yerine esnek kartonla birleştirildiği için mükemmel dengelenemezler. Frekans ayarlamaları arabanın hareketlerini değiştirmek için var. RC otomobili, gerçek bir arabaya göre daha fazla HexBug oyuncağı gibi çalıştırıyor, tekerleği kullanmak yerine karton ayağı üzerinde sallanıyor.

 

Olta oyunu, basit bir olta oyunudur; Joy-Cons‘un hareket sensörleri ve çubuğunuz, yönünüzü bulmak için kullanır. Switch tableti, içindeki lastik bantlar sayesinde hafifçe yukarı ve aşağı sıçrayan, çubuktan sarkan karton tutucuya oturur. Tablete, balıklara göz kulak olmanızı, geribildirim sağlamanızı ve suyu izlemenizi sağlar.

Motosikletle kullanım için devre oyun modu, Toy-Con, inşa ettiğiniz motosiklet gidonlarını kullanan çok temel bir yarış oyunudur. Anahtar, Toy-Con‘un ortasına sığar ve her Joy-Con gidonlara kayar. Yüz düğmelerini ve analog çubukları, yarışmak için kullanmak yerine, hızlandırmak için sağ gidonu çevirin ve karton fren tetiğini frenlemek için çekin. Kornayı etkinleştirmek için her iki Joy-Con‘ı hafifçe dürtmek suretiyle ileri itin. Ayrıca, motoru çalıştırmak için küçük düğmeler de vardır.

Piyano oyun modu, Piyano Toy-Con‘ı 13tuşlu basit bir piyano olarak kullanmanızı sağlar. Piyanoda bir tuşa bastığınızda açılan ve notaları söyleyen tüplerde 13 sevimli figür kümesi gösterir. Bu tek başına etkileyici bir karton teknolojisinin harikasıdır, ancak piyanonun tepesindeki bir deliğe kurduğunuz özel düğmelerden birini koyarak rakamları kedilere ya da şarkı seslerine dönüştürebilir ve döndürerek vibrato ekleyebilirsiniz. Piyanonun sol tarafındaki kolu yukarı veya aşağı çekerek notlarınızı zift kaydırma da yapabilirsiniz. Piyanonun üstündeki düğmelerden ikisine basarak da aktifleştirilen kayıt ve çalma işlevleri vardır.

Switch‘in kendisi gibi Labo da Nintendo‘nun neredeyse kusursuz bir şekilde yönetmeyi başardığı eşsiz bir kavram. Switch ile kullanım için kartondan oyuncaklar yapma fikri saçma geliyor, ancak Joy-Cons‘un her özelliği, etkileyici bir mühendislik ile dikkatleri üzerine çekiyor. Labo Variety Kit, eğlenceli zanaat ürünleri, zorlayıcı ve giderek daha karmaşık oyun deneyimleri ve Toy-Cons fikrini almak ve kendi başınıza çalışmanıza için güçlü ve potansiyel dolu bir programlama arayüzü sunar. Karton mermilerle ve nispeten basit oyunlarla oynamak, Switch‘in neler yapabileceğini gösteren ve çeşitli tasarım ve kodlama kavramlarını ustaca öğreten tanıtıcı bir STEM paketi olarak herkese hitap etmeyecekken, Labo Variety Kit ile birlikte büyük kitlelere hitap edecek duruma gelmiş oluyor. Ürünün Türkiye piyasasına tahmini giriş tarihi Aralık 2019 olarak düşünülmektedir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA