Ana Sayfa Destek NetMASTER Modem MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

NetMASTER Modem MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

0
NetMASTER Modem MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

NetMASTER modem MAC filtreleme için öncelikle kablosuz ağınıza bağlanmasını engelleyeceğiniz ya da izin vereceğiniz MAC cihazların MAC adresinin tespit edilmesi gerekmektedir. MAC filtreleme, kablosuz ağınıza bağlanmasını istemediğiniz cihazları engellemek için yapılan bir işlemdir. İşlem, modem arayüzünden yapılmaktadır. Bu filtreleme sayesinde internet hızı yavaşlığı ve aynı zamanda kopma sorunlarına da bir nevi çözümüdür. Unutmayın ki bir modem interneti ne kadar az kişi tarafından kullanılır ise o kadar az kopma ve yavaşlık sorunu olur.

  • NetMASTER modemde MAC filtreleme ayarları için modem arayüzüne giriş yapmanız gerekiyor. Kablosuz ağ için bu ayarlamaları yapabilirsiniz.
  • MAC filtreleme ayarlarına başlamak için herhangi bir tarayıcı (Google Chrome, Mozilla, Yandex, İnternet Expolorer … vb ) açıp, adres satırına  192.168.0.1 modem IP adresini yazınız.
  • Açılan sayfada Kullanıcı Adı kutucuğuna admin ve Şifre kutucuğuna admin yazıp giriş yapınız. Giriş yapmaz ise şifreyi password olarak da deneyebilirsiniz.

NetMASTER Modem MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

  • Açılan modem arayüz sayfasında üst kısımdaki menülerden Gelişmiş seçeneğine tıklayınız.
  • Daha sonra soldaki menü listesinde MAC filtreleme bölümüne giriş yapınız.
  • Açılan sayfada MAC adreslerini girerek belirli aygıtların ağınıza bağlanmasını ve internetinizi kullanmasını engelleyebilirsiniz. Bunu için cihaz MAC adreslerini tespit etmeniz yeterli olacaktır. Android telefon üzerinden MAC adresini tespit etmek için telefondan Ayarlar menüsüne giriş yapınız. Cihaz Hakkında bölümüne giriş yapınız. Gelen ekranda yer alan Durum bölümüne dokunduğunuzda Wi-Fi MAC Adresi seçeneği gelecektir; bu bölümden kendi MAC adresinizi tespit edebilirsiniz.
  • Kendi MAC adresinizi eklemek istiyorsanız, eklediğiniz bu cihazlar dışındakiler kablosuz ağınıza bağlanamayacak ve internetinizi kullanamayacak. Farklı kullanıcıların cihazlarını engellemek istiyorsanız NetMASTER modeminize bağlanan cihazların MAC adresleri, LAN ayarları sayfasında çıkacaktır; bu bölümden MAC adreslerini alıp, MAC Adreslerini Ekle butonundan önceki kutucuğu yazıp daha sonra bu butona tıklayarak ekleyebilirsiniz.
  • MAC adreslerini ekledikten sonra, artık kablosuz ağ şifreniz başkaları tarafından biliniyor olsa dahi, kablosuz ağınıza bağlanılamayacak ve internetiniz kullanılmayacak.
  • İlerleyen zamanlarda, eklediğiniz bu MAC adreslerini kaldırmak isterseniz, aynı sayfada Eklenen Adresler kutucuğundan kaldırmak istediğiniz MAC adres(ler)ini seçip, MAC Adresini Kaldır butonuna tıklayın.
11858 teknik destek
11858 teknik destek
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA