Ana Sayfa Rehber MPLS Router Nedir? Ne İşe Yarar?

MPLS Router Nedir? Ne İşe Yarar?

0
Paylaş

Multi Protocol Label Switching İngilizce adı ile bilinen bir teknolojidir. Belirli kurallara dayanarak geniş ağlar üzerinde yönlendirmeler sonucunda oluşan yavaşlamanın engellenebilmesi için en son üretilen router sistemlerinde, mpls router denilen yeni teknoloji ağ sistemi kullanılmaktadır.

1990’lı yıllarda yönlendirmenin sonrasında oluşan sorunlar nedeni ile oluşturulmuş olduğu bilinmektedir. Bu teknolojinin ikinci katmanın oluşturduğu hız ve üçüncü katmanın oluşturduğu teknolojik avantajların bir bütün olarak kullanılmasını sağlayan MPLS sistemi günümüz routerlarında kullanılmaktadır. 3. Seviye (layer) yerine, 2. Seviye olan switching layer 2‘den ilerlemesini sağlayan bir protokol olarak da adlandırılmaktadır. Routering işleminde yaşanan yavaşlamalardan dolayı MPLS ile yönlendirmeden kaçınılarak oluşturulan ağlarda, yönlendirmeden kaçınılmaktadır. Hız, bilindiği üzere, ağ için önemli bir faktör olması, bu sistemin doğmasına yol açmıştır diyebiliriz.

mpls2

Günümüzde internet kullanımın oransal olarak artması, ortalama olarak %97 ve artı-eksi değerlere ulaşması sonrasında paylaşımlar, iletişim gibi unsurların da buna orantılı olarak artması ile hatırı sayılır bir yavaşlama söz konusu olmuştur. Buna dayanarak MPLS Router denilen yönlendirme teknolojisi geliştirilerek kullanıma sunulmuştur.

  • Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi;

Bu yeni teknolojik cihazların işletmelerde, kurumlarda kullanımı ile daha verimli bir veri aktarımı sağlanarak sorunların önüne geçilmiştir. Birçok network firmasının da bünyesinde kullandıkları ağ sistemleri bu teknoloji üzerinden işlemektedir. MPLS Routering, kısaca değinecek olursak, hızlı bir ağ yapısının oluşturulması için gerekli olan yapıya ve teknolojiye sahip olan bir buluştur.

Bu yazımızda sizleri sıkamadan kısa kısa olarak değindiğimiz MPLS Router dan bahsettik. Teknoloji ile alakalı birçok bilgiyi sitemiz üzerinden siz değerli ziyaretçilerimize sunmak için gayret etmekteyiz. Sizler de dilerseniz yorumlarınız ile sorularınızı ve düşüncelerinizi bizlere ulaştırabilir, fikirlerinizi diğer ziyaretçiler ile tartışabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.