Ana Sayfa Haberler Mozilla, Google’ın Papucunu Dama Attı

Mozilla, Google’ın Papucunu Dama Attı

0

Mozilla ana uygulaması Firefox internet tarayıcısı için önemli bir karar aldı ve Google’ı varsayılan arama motoru olarak sunmamaya başladı. Artık Mozilla Firefox indirildiği ülkeye göre farklı arama motorlarını kullanıcıya varsayılan olarak sunacak. Google ile olan 5 yıllık anlaşmasının bitmesinin hemen ardından Rusya’da Yandex ile, Amerika Birleşik Devletleri’nde Yahoo ile, Çin’de ise Baidu ile anlaşan dev yazılım geliştiricisinin bu kararı ortalığı karıştıracak gibi.

mozilla

Şirketin yıllık geliri 400 milyon Dolar civarında ve bu gelirin %94 gibi uçuk bir kısmı varsayılan arama motoru olarak sunma sözleşmelerinden elde ediliyor. Google’ın piyasadaki hakimiyeti tartışma götürmez ancak Mozilla sanki bu düzeni değiştirmek için ne kadar güçlü rakibi varsa hepsiyle anlaştı. Özellikle Rusya’da Google’ın en büyük rakibi Yandex tozu dumana katmaya başlamıştı. Sadece Rusya ve Türkiye’de ofisler açan Yandex’in bu yıl reklam, tanıtım ve benzeri harcamaları gelirlerinin %70’ini götürüyor. Mozilla ile yaptıkları anlaşma için ne kadar ödedikleri açıklanmadı ancak tahminen 150 milyon Dolar civarı bir ödeme yaptıkları düşünülmekte.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Artık Mozilla Firefox’u indiren veya güncelleyen bilgisayar kullanıcıları ülkelerine göre varsayılan arama motorlarını görecekler. Elbette bu arama motoru değiştirilebiliyor ancak büyük bir çoğunluğu hiç değiştirmeden kullanmaya devam edecektir. Kazandırarak kazan mantığıyla yapılan anlaşmalar Google’ı çok rahatsız edecek gibi. Kendi sektörünün %80’ini elinde tutan Google, Mozilla ile ilişkileri kesip atabilir veya ılıman bir politika yürütebilir; bekleyip göreceğiz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA