Ana Sayfa Haberler Macbook larda Dock Çubuğu Ayarları

Macbook larda Dock Çubuğu Ayarları

1

Macbooklarda yüklü olan OSX işletim sisteminde kullanımı kolaylaştırmak, uygulamaları biraz daha erişilebilir hale getirilmek dizayn edilmiş olan çubuğun adı “dock çubuğu”dur. Bu çubuk sayesinde açık olan uygulamalarınızı görebilir ve uygulamalara kısa yoldan erişebilirsiniz.

Dock çubuğunu kendi tercihlerimize göre optimize edebiliyoruz. Bunu yapabilmek için öncelikle mac imizin “Sistem Tercihleri” bölümüne girmemiz gerekiyor.

macd1

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Sistem tercihlerine girdiğimizde üst sırada bulunan “Dock” menüsünü tıklıyoruz.

macd2

Bu bölümde dock çubuğumuzla ilgili tüm ayarları yapabiliyoruz. Dock çubuğumuzu ekranın altında değil de sağ ya da sol yanında görüntülebiliyoruz. Ya da dock çubuğumuzdaki simgelerin boyutlarını ayarlayabiliyoruz.

macd3

11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Dilersek dock çubuğumuzu görünmezde yapabiliyoruz. “Dock çubuğunu otomatik olarak gizle ve göster”i seçtiğimizde ekran boştayken dock çubuğu kayboluyor ancak biz mouse imleciyle dock çubuğunun konumunu seçtiğimiz yere geldiğimizde dock çubuğu otomatik olarak kendini bize gösteriyor.

macd4

Dilersek dock çubuğunu sağa ya da sola da alabiliyoruz.

macd5

Sola;

macd6

Dock çubuğumuz sayesinde o anda arka planda açık olan uygulamaları da görebiliyoruz.

“Açık olan uygulamar için göstergeleri göster”i seçtiğimizde dock çubuğumuzda o anda açık olan uygulamaların altında küçük siyah bir nokta bulunuyor.

macd7

Hazırlayan: Uğurcan ÜN

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

  1. Peki dockun her zaman masaüstünde görünür olmasını nasıl sağlıyoruz? yani başka uygulamalar tam ekran çalışırken bile.. dock her zaman yerinde olmalı. docka ulaşmak için uygulamaları kapatmak veya küçültmek zorunda kalmamalıyım.

Comments are closed.