Ana Sayfa Bilgisayar ‘Linux Deepin 15.3’ Genel Bakis ve Ayarlar (Resimli Anlatım)

‘Linux Deepin 15.3’ Genel Bakis ve Ayarlar (Resimli Anlatım)

0
'Linux Deepin 15.3' Genel Bakis ve Ayarlar (Resimli Anlatım)

Açık kaynak kodlu Linux çekirdeği kullanılarak geliştirilen, Windows’a aşina ve alışkın kullanıcıların zorluk çekmeden Linux deneyimi yaşamasını hedefleyen Linux Deepin işletim sisteminden bahsedeceğiz bu yazımızda. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı isteyen herkes sistemi isteğine göre özelleştirebilir, configüre edebilir ve tabi ki ücretsiz olarak. Biz de bilgisayarımıza kurduğumuz Linux Deepin 15.3 işletim sistemini inceledik. İlk olarak genel anlamda görsel ve kullanım açısından oldukça kolay ve güzel olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öncellikle genel ayarlar nerede ve ayarlarda neler yapabiliriz, onlara bakalım.
• Tıpkı Windows’ta olduğu gibi Imlecimizi sağ alt köşeye götürdüğümüzde Ayarlar penceresi kısmı açılıyor. Burdan genel anlamda sistemin özelliklerini, sürümünü, kullanıcı hesaplarını, kişisel ayarları, ses ve saat ayarları gibi, tüm işletim sistemlerinde olan genel ayarları sağlayabiliyoruz. Bu ayarlara kısa bir göz atalım.
• Öncelikle ‘Kullanıcı Hesapları’ menüsüne bakalım.

'Linux Deepin 15.3' Genel Bakis ve Ayarlar (Resimli Anlatım)
• ‘Kullanıcı Hesapları’ menüsünde kullanıcı profil ve fotoğraf ayarlarını yapabilir, dilerseniz misafir hesabı ya da ikinci bir hesap açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesap açma işlemlerini diğer makalelerimizde bulabilirsiniz.

• Yine en önemli noktalardan biri olan ekran ve ekran çözünürlük ayarlarını, ayrıca dilediğimiz yönde ekranı çevirme gibi işlemleri buradan kolaklıkla sağlayabiliyoruz.

• Varsayılan uygulamalar kısmında da varsayılan uygulama kontrollerini ve ayarlarını yapabilirsiniz. Mesela müzik, video, ses dosyaları içeren CD/DVD’nin hangi uygulama veya uygulamalar ile açılacağını; hangi dosyanın hangi proğram ile açılacağını vs. bu menüden düzenleyebilir, değiştirebilirsiniz.

• ‘Kişileştirme’ menüsünde de pencere görünümü, imleç simgesi görünümü, yazı şekilleri değişikliğini sağlayabilirsiniz.

• Yine bilgisayarlarda en önemli noktalardan biri olan ağ ayarları, kablolu kablosuz bağlantı ayarları veya DNS/IP işlemleri çoğu zaman hayat kurtarabiliyor. ‘Ağ’ menüsünden de işte bu ağ ayarlarınızı ve bilgisayarınızın DNS/IP ayarlarını yapabilirsiniz. Bunların dışında tarih, zaman, ses, klavye gibi diğer ayarları da buradan yapabiliyoruz. Kendine özgü ayar paneliyle, menü düzeni ve görüntüsü ile Deepin Linux işletim sistemi oldukça kullanışlı.

11858 teknik destek
11858 teknik destek


Linux’u öğrenmek isteyenler için iyi bir seçim olabilir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA