Ana Sayfa Haberler LG’den Dünyanın En Yüksek Çözünürlüğüne Sahip OLED Paneli!

LG’den Dünyanın En Yüksek Çözünürlüğüne Sahip OLED Paneli!

0
LG’den Dünyanın En Yüksek Çözünürlüğüne Sahip OLED Paneli!

Dünya genelinde önde gelen 3 panel üreticisinden biri olan Güney Koreli teknoloji devi LG, ekran teknolojileri alanına yön vermeye devam ediyor. Televizyon dünyasına, elinde bulundurduğu patentler ile birçok yenilik katan firmanın bu alanda farklılık oluşturacak en yeni ürünü ise 88 inç büyüklüğe sahip, 8K çözünürlüklüklü OLED paneli oldu. Kısa bir zaman öncesine kadar televizyonlarda aradığımız Full HD çözünürlükten yaklaşık olarak 16 kat daha fazla çözünürlüğe sahip olan ürün, 4K panellerle oranlandığında ise yaklaşık olarak 4 kat daha yüksek çözünürlük sağlıyor.

LG’den Dünyanın En Yüksek Çözünürlüğüne Sahip OLED Paneli!

Sahip olduğu yüksek çözünürlüğün yanı sıra oldukça ince bir tasarıma sahip olan OLED panel, LCD panel teknolojilerinde olduğu gibi arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymadığı için ultra ince seviyelerde dizayn edilebiliyor. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan LG Display Genel Müdür Yardımcısı In-Byung Kang, dünyanın ilk 8K çözünürlüğe sahip, 88 inç büyüklükteki ekranının üretilmesini, alanın kilometre taşlarından biri olduğunu söyledi ve OLED panel teknolojisinin gelecekte çok daha verimli şekilde kullanılacağından bahsetti.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Daha önceki yıllarda üretilen panellere göz atıldığında 77 inç büyüklükte, 4K çözünürlüklü OLED panel geliştirdiğini gördüğümüz LG Display, bu teknolojiyi belirli ücretler karşılığında Sony ve Panasonic ile paylaşıyordu. Bu durum, 8K çözünürlüğe sahip televizyonların ilerde başka markalarda karşımıza çıkabileceğini gösteriyor.

Teknolojinin her alanında olduğu gibi panel teknolojileri alanında da firmanın en büyük rakibi hiç şüphesiz bir diğer Güney Koreli teknoloji devi Samsung’dur diyebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda Samsung’un da OLED paneller üzerine gerçekleştirdiği çalışmalar bulunuyordu, ancak firmanın son yıllarda ilgi alanını QLED panel teknojileri alanına kaydırması, LG’yi OLED panel teknolojileri alanında yalnız bıraktı. Piyasadaki en büyük rakibinin farklı bir alana kanalize olmasını fırsat bilerek OLED panel teknolojilerine son yıllarda ciddi yatırımlar yapan LG, birçok alanda gerisinde kaldığı Samsung’u bu alanda ekarte etmeyi hedefliyor.

Tüketicilerin beğenisine CES 2018’de sunulması beklenen ürünün resmi lansman tarihi konusunda ise henüz açıklanmış  bir bilgi bulunmuyor. Bütün bunlarla birlikte birçok tüketicinin merak ettiği konu olan, ürüne uygulanacak fiyat politikası hakkında da herhangi bir bilgi paylaşılmış değil.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA