Ana Sayfa Sosyal Medya Küçük İşletmelerin Instagram Hikayeler’de Yaptığı 9 Hata

Küçük İşletmelerin Instagram Hikayeler’de Yaptığı 9 Hata

0

Küçük işletme sahiplerinin Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) kullanması için pek çok neden var. Hikayeler (Stories), müşterilerinizle günlük olarak kolayca etkileşim kurmak için kısa sürede, kısa içeriği paylaşmanın hızlı ve kullanışlı bir yöntemini sunar.

Ancak Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) söz konusu olduğunda, genellikle küçük işletme sahiplerinin yaptığını gördüğümüz birkaç yaygın hata vardır. Küçük işletmelerin Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’de yaptığı en yaygın 9 hatayı ve bunları nasıl düzelteceklerine dair ipuçlarını bu yazımızda sunacağız.

1. Hikayeleri (Stories) Hiç Kullanmamak

Instagram söz konusu olduğunda küçük işletmelerin yapabileceği en büyük hatalardan biri, Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’i hiç kullanmamaktır! Instagram Hikayeler (Instagram Stories) söz konusu olduğunda, küçük işletmeler için pek çok avantaj vardır: Hikayeler (Stories), müşterilerinizle her gün etkileşim kurmanın, web sitenize daha fazla trafik çekmenin ve hızlı bir şekilde kaliteli içerik oluşturmanın kolay bir yoludur.

2. Hikâyelerinizi (İşletmenizi Öne Çıkararak) Markalaştırmamak

Hikayeler (Stories)’in, akışınızda kalıcı olmaması (sadece 24-saat kalması), özelleştirilemeyecekleri ve markanızı (işletmenizi) güzel bir şekilde yansıtmayacağı anlamına gelmez! Instagram Hikayeleri’nizde (Instagram Stories) markanızı hissettirmenin en basit yolu, her zaman marka renklerinizi kullanmaktır. Instagram Hikayeler (Instagram Stories)‘de istediğiniz rengi seçebildiğinizi biliyor muydunuz? Instagram Hikayenize, marka renklerinizi içeren bir resim yükleyin, ardından özel renkleri, dokunup basılı tutarak, seçmek için çizim aracını kullanın.

3. Instagram Alışveriş (Instagram Shopping) Özelliğini Kullanmama

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ürün (üretim) bazlı küçük bir işletme sahibi iseniz, mutlaka Instagram Alışveriş (Instagram Shopping) özelliğini kullanıyor olmalısınız. Bu, müşterilerinizin, ürünlerinizi doğrudan Instagram üzerinden satın almasını kolaylaştırmak için, Instagram Hikayelerinizde ürünlerinizi etiketlemenizi sağlar. Ürünlerinizi gönderilerde ve Hikayelerde etiketlemek ve Instagram Alışveriş (Instagram Shopping) özelliğini kullanmak için, Instagram hesabınızı onaylatmanız ve ardından Facebook üzerinden, ürünlerinizin bir kataloğunu oluşturmanız gerekir.

4. Video Paylaşmama (Yayınlamama)

Sosyal medyada kısa videolar son derece popülerdir ve oldukça ilgi çekicidir; bu nedenle, küçük işletmenizin Instagram Hikayeleri’nde video paylaşmamanız büyük bir hata olur! Fotoğraflar, oluşturması ve paylaşması en kolay içerik türü gibi görünebilir ancak internet ortamında çokça bulabileceğiniz birçok (online) araç, hızlı ve kolay bir şekilde yüksek kaliteli videolar oluşturmayı kolaylaştırır.

5. Instagram Çıkartmalarını (Instagram Stickers) Kullanmama

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Instagram Hikayelerinize bir fotoğraf veya video yüklediğinizde, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli Instagram Çıkartmaları (Instagram Stickers) vardır. Instagram Çıkartmaları (Instagram Stickers)’nın Hikayelerinize (Stories) eklenmesi kolaydır ve Instagram Hikayelerinizi (Instagram Stories), müşterileriniz için daha ilgi çekici hale getirebilir. Peki, küçük işletmenizin kullanması için en iyi etiketler hangileridir? Takipçilerinize soru sormak için soru ve test çıkartmalarını kullanın; bu, müşterilerinizden geri bildirim almanın harika bir yoludur!

6. Hashtag Kullanmama

Instagram Hikayeler (Instagram Stories) söz konusu olduğunda küçük işletmelerin yaptığı hatalardan biri de, Hashtag‘lerin yalnızca haber – paylaşım akışı gönderileri için olduğunu düşünmektir. Bununla birlikte, Hikayelerinizde Hashtag kullanmak, birçok işletme sahibinin unuttuğu önemli bir adımdır! Instagram Hikayelerinize Hashtag eklemenin iki yolu vardır ve her ikisini de kullanmalısınız.

İlk yöntem Instagram Hashtag Sticker (Instagram Hashtag Çıkartma) kullanmaktır. Bu, takipçilerinizin bu Hashtag altında daha fazla gönderi (paylaşım) görüntülemek için tıklayabileceği bir çıkartmadır. Bu, Instagram Hikayenizin daha da fazla Instagram kullanıcısına ulaşmasına yardımcı olacaktır! Ve ikinci yöntem, her küçük işletme sahibinin bilmesi gereken harika bir Instagram Hikayesi stratejisidir. İlgili Hashtag’lerden bir paragrafı kopyalayıp yazı tipi seçeneğine yapıştırabilir ve arka planla aynı renkte veya bir GIF‘in arkasına gizlenmiş yazı tipi oluşturabilirsiniz. Bu “gizli Hashtag‘ler”, Instagram Hikayelerinizi (Instagram Stories) daha fazla potansiyel müşteriye ulaştırmanın diğer bir yoludur.

7. Akışınızdaki Gönderileri Hikayeler (Stories)’de Paylaşmama

Yayınınızda bir gönderi paylaştıktan sonra, bunu Instagram Hikayelerinizde de paylaşmalısınız! Birçok küçük işletme sahibi, içeriklerini tanıtmayı unutur. Gönderilerinizi Instagram Hikayelerinizde paylaşmak, Instagram gönderilerinize hem erişimi hem de katılımı artırmaya yardımcı olmanın ücretsiz ve harika bir yoludur. Gönderinizi Instagram Hikayelerinde paylaştığınızda, takipçilerinizin, paylaşımınızı gönderdikten hemen sonra görmesi ve onlarla etkileşim kurması daha yüksek ihtimaldir. Instagram algoritması söz konusu olduğunda, bu önemli bir stratejidir!

8. Günlük Olarak Paylaşım Yapmama

Küçük bir işletme sahibi olarak, her gün Instagram akışınızda gönderi yayınlamak için imkânınız ve zamanınız olmayabilir; ancak, aynı zamanda Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’inizde her gün gönderi paylaşmama hatasını yapmak istemezsiniz. Instagram Hikayelerinin güzelliği, içerik oluşturmanın ve paylaşmanın oldukça basit olmasıdır. Bazı günler Instagram Hikayelerinde, diğer günlerden daha sık gönderi paylaşabilirsiniz; fakat takipçilerinize bir merhaba demek, ilham verici bir alıntıyı veya geçmişte paylaştığınız bir Instagram gönderisini paylaşmak sureti ile de olsa, Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’inizde her gün mutlaka bir şeyler paylaşmaya çalışmalısınız.

9. Hikâyeleri, Öne Çıkanlar (Highlights)’a Kaydetmeme

Son olarak, küçük işletme sahiplerinin Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) söz konusu olduğunda yaptıkları hata, Hikayelerini Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’de Öne Çıkanlar (Highlights)’a kaydetmeyi unutmaktır. Hikâye Öne Çıkanlar (Story Highlights) özelliği, daha önce yayınladığınız Hikayeleri (Stories) doğrudan Instagram biyografinizin altında erişimi kolay koleksiyonlar halinde düzenlemenize olanak tanır. Müşterileriniz için yararlı bilgiler içeren harika Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) oluşturduktan sonra, 24-saat sonra onların sonsuza dek yok olmasına izin yazık olur. Instagram Hikâye Öne Çıkanlar (Instagram Story Highlights) özelliğini kullanmak, müşterilerinizin aradıkları içeriği hızlı bir şekilde bulmalarına, web sitenize daha fazla trafik çekmenize ve takipçilerinizin ilgisini çekmeye devam etmenize yardımcı olur.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA