Ana Sayfa Bilgisayar Koronavirüs (COVID-19) Dolandırıcılarından Nasıl Korunursunuz?

Koronavirüs (COVID-19) Dolandırıcılarından Nasıl Korunursunuz?

0

COVID-19 (Koronavirüs) küresel bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Elbette bilgisayar korsanları, bunu paranızı ve kişisel verilerinizi çalmak için bir e-posta dolandırıcılığının temeli olarak kullanmaktan geri kalmıyor.

Koronavirüs veya COVID-19 Dolandırıcılığı Nedir?

Tipik bir Koronavirüs dolandırıcılığı, sizinle iletişim kurmaya çalışan FTC ve hatta CDC gibi bir devlet kurumundan olduğunu öne süren bir kimlik avı e-postasını içerir. Amacı, ya sizin hakkınızda bilgi almak ya da paranızı çalmak.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bu Dolandırıcılar Nasıl Çalışır?

Koronavirus dolandırıcılığı, korkulardan yararlanarak diğer birçok e-posta tabanlı dolandırıcılık düzeneği gibi çalışır; böylece düşünmeden tepki verirsiniz. Önemli bir devlet kaynağından, sözde bir e-posta alıyorsunuz ve yapılması gereken her şeyi yanıtlamak veya yapmak zorunda hissediyorsunuz.

Dilbilgisinin veya yazımın yetersiz kullanımı sayesinde bazı mesajların fark edilmesi kolaydır; ancak diğerleri son derece profesyonel görünebilir ve gerçekten söyledikleri kaynaktan geliyormuş gibi görünebilir. Farkı söylemek her zaman kolay değildir; dolandırıcıların güvendiği şey budur.

Neredeyse tüm Koronavirus kimlik avı e-postaları, e-postanın size söylediği şeyi yapmazsanız ne olabileceği konusunda sizi endişelendirecek bir dil kullanır.

Daha yakından inceleme, genellikle aşağıdaki gibi tuhaf sorunları görmenizi sağlar:

11858 teknik destek
11858 teknik destek
  • Yanlış görünen veya garip karakter dizileri içeren URL’ler.
  • Bir Koronavirüs salgınıyla ilgisi olmayan bilgi talepleri.
  • Bilinmeyen bir bağlantıya tıklama istekleri.
  • Sizi “müşteri” olarak adlandırmak gibi kasıtlı olarak kişisel olmayan e-postalar.

Koronavirüs dolandırıcılıkları birkaç şekilde kendini gösterir. Bir çare bulmayı ümit eden bir hayır kurumuna para bağışlamanız istenebilir; ayrıca bir aşı teklifleri de gönderilebilir veya ayrıntılar karşılığında kişisel bilgilerinizi vermeniz istenebilir.

Hatta bazıları, yalnızca ekli bir dosyayı açarak görüntüleyebileceğiniz güvenlik önlemleri önerir.

Coronavirus Dolandırıcıları, Kurbanlarını Nasıl Buluyor?

Birçok e-posta dolandırıcılığı gibi, Coronavirus dolandırıcıları da tipik olarak olasılıkları oynar ve ulaşabildikleri herhangi bir adrese e-posta gönderir. Bu adresler genellikle, yıllar içinde meydana gelen veri ihlalleri aracılığıyla bulunur.

Koronavirüs salgınında herkes virüs riski altındadır; bu nedenle dolandırıcıların, özellikle kişiselleştirilmiş bir e-posta sağlama konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz.

Harita tabanlı dolandırıcılıkla, kullanıcılar şüpheli bir web sitesine göz atarak ve kendilerine COVID-19 salgınıyla ilgili güncellemeler sunan yazılımları indirmeyi seçerek sistemlerine virüs bulaştırabilir.

Bu Dolandırıcılıklardan Nasıl Kaçınabilirim?

İstenmeyen e-postalar almaktan kaçınmak için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur (ancak istenmeyen posta önleme yazılımı yardımcı olabilir), ancak onlarla etkileşim kurmaktan kaçınabilirsiniz. Herhangi bir bilgiyi onaylamak için asla bir e-postayı yanıtlamayın. Ayrıca, yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım içeren bir web sitesini yükleyebileceğiniz için bu e-postalardaki herhangi bir bağlantıyı da tıklamayın. Mesajı silin ve söylediği her şeyi göz ardı edin.

Şüpheli Koronavirus harita web siteleri söz konusu olduğunda, doğru bilgi için yalnızca resmi kaynaklara bağlı kalın ve asla şüpheli yazılım indirmeyin.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA