Ana Sayfa Haberler Kanseri, 10 Saniyede Tespit Edebilen Cihaz Geliştirildi!

Kanseri, 10 Saniyede Tespit Edebilen Cihaz Geliştirildi!

0
Paylaş
Kanseri, 10 Saniyede Tespit Edebilen Cihaz Geliştirildi!

Her geçen gün, geometrik bir artışla daha da gelişerek insan hayatını biraz daha kolaylaştıran teknoloji, birçok alanda olduğu gibi tıp alanında da yeni çözümler sunmaya devam ediyor. Günümüz dünyasında, modern tıp adı altında birçok teknoloji çözümüyle kurtarılan insan hayatı sayısı her geçen gün biraz daha artıyor ve daha da artacak gibi görünüyor. Deney aşamasındaki projelerin olgunlaşmasıyla, her geçen gün sayıları birer ikişer artan tıbbi çözümler gün geçtikçe çoğalıyor.
Kanseri, 10 Saniyede Tespit Edebilen Cihaz Geliştirildi!
Konun en son örneği ise, Teksas Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve kanser hücrelerinin yayılma güdüsü ve büyüme hızlarından yararlanarak, kanserli hücreleri %96’ya kadar tespit edebilen bir cihazın geliştirilmesi oldu. Science Translational Medicine dergisinde yayımlanan makaleye göre cihaz, yapıları itibariyle sağlıklı hücrelerden farklı özelliklere sahip olan kanser hücrelerini tespit etmek için, önce kanserli olduğundan şüphelenilen kısma temas ettirildi ve temas ettiği bölgeye küçük bir su damlası bıraktı. Sağlıklı hücrelerin barındırdığı kimyasal maddelerin nüfuz ettiği damlacık, kalem tarafından test için tekrar geri çekildi.
Küçük bir silindir büyüklüğündeki cihazın yaptığı tüm testler, 10 saniye gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleşti.


Alet, bu işlemin ardından, binlerce maddeyi aynı anda ölçebilen büyük bir spektrometreye yerleştirildi. Spektrometre, doktorların test için alınan örneği daha iyi inceleyebilmelerine imkan veren kimyasal bir parmak izi üretti. Araştırmacı bilim insanları, bu teknolojiyle tümörlerin çok daha hızlı, güvenli ve kesin tedavi edilebilme imkanı oluştuğunu bildirdi. Böylelikle, cerrahi operasyonlarda hasarlı (kanserli) hücrelerin unutulma ve tespit edilememe ihtimalinin de azaldığını aktaran doktorlar, bu yöntemdeki en büyük handikapın, bazı kanserli hücreler ile sağlam hücreler arasındaki sınırın tespit edilemeyecek kadar bulanık olması durumu olduğunu belirtiyorlar.

Yapılan araştırma kapsamında 253 numune üzerinde test edilen ve gelecek yıl ameliyatlarda kullanılması beklenen cihazın test aşamaları bugünlerde de devam ediyor. Bilim insanları, testlerde kullandıkları 1,5 milimetre boyutunda örnek bir dokuyu analiz edebilen cihazı, 0,6 milimetrelik doku yamasını analiz edebilecek kadar geliştirdiler. Kanserli hücreler alınırken, vücutta kalan en küçük kanserli hücrenin canlanarak yeni tümörlere yol açması ya da beyin gibi hassas organlarda haddinden fazla hücrenin alınmasının yol açabileceği zarar gibi ihtimaller, cihazın öneminin hayati boyutlarda kalmasını sağlıyor.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.