Ana Sayfa Haberler Kairos Saadet Zinciri Networking İşlemi Olduğundan Dolayı Yasak!

Kairos Saadet Zinciri Networking İşlemi Olduğundan Dolayı Yasak!

0

Son zamanlarda Kairos Planet Türkiye’de faaliyet gösteren saadet zinciri birçok kişi için yasal mı, gerçek mi gibi soruları zihinde uyandırıyor.

Kairos Planet Nedir?

Kairos Planet, sizlerden 10 saat bilgisayarınız açık tutmanızı ve karşılığında ise para kazanmanızı vaat ediyor. Tabi ki bunun karşılığında sizden paketleri için maddi destek istiyor.

Kairos’un içerisinde bir networking ve piramit sistemi var; yani sizler de başkalarını ikna edip onların da kayıt yaptırıp, para vermesini sağlıyorsunuz.

Kairos bunun karşılığında sizin bilgisayarınıza kendi programını kurmanızı ve sabit diskinizin bir kısmını kendisine ayırmanızı istiyor. Büyük bir bulut ağı kuruluyor ve siz de bulut ağının içinde kendinizi buluyorsunuz. Sabit diskinizin içinde durmadan değişen veriler geliyor ve bu verilerin ne olduğunu sizin bilme gibi bir imkânınız yoktur.

Kairos, Londra merkezli herhangi bir personeli, şirket binası ve muhatap olabileceğiz hiç bir şey yok. Evrak üzerine kurulmuş ve yönetilen bir sistem.

Sistemin yayılmada kullandığı 2 önemli unsur var: Networking ve Sosyal Ağ.

1

Peki, Kairos Planet Yasal mı?

Kairos Planet içerisinde “networking” ve “piramit sistemi” bulunduran bir sistem.

Bu tür sistemler Türkiye’de 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 80. Maddesinin 1’inci, 2’inci ve 3’üncü Fıkrası ile yasal olmadığı kanunlarca belirtilmiştir.

Tam olarak 6502 sayılı kanun 80. Maddesinin 1’inci, 2’inci ve 3’üncü fıkrasında:

  1. “Piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.”
  2. “Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.”
  3. “Bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.”

Konusu geçen networking ve piramit sistemler yasaklanmıştır. Uyulmadığı sürece yaptırımı ise 6502 sayılı kanunu 77. Maddesinin 17. Fıkrasında “Bu Kanunun 80 inci maddesine aykırı olarak piramit satış sistemini başlatan, düzenleyen veya toplantı, elektronik posta veya diğer birçok kimsenin de katılımını sağlamaya elverişli yöntemlerle yayan veya böyle bir sistemin diğer bir şekilde yayılmasını ticari amaçlarla destekleyenler hakkında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.” olarak belirtilmiştir.

Yani reklamını yapmak, başka birilerini bu sisteme dâhil etmek bir suç unsurudur. Dikkat etmeniz gerekmektedir.

3

Neden yasak?

Çünkü bu tür sistemler artık dolandırıcılığın yeni bir kılıfa bürünmüş hali. Sizlere bir zorunluluk getirerek, kendi sermayelerini büyütmek için yapılmış bir sistemdir. Bu zorunluluğun adı ise networking. Bu tür sistemler bu şekilde büyük sermayeler elde ediyor. Türkiye’de yaklaşık 60.000  üyesi bulunuyor. Bu yaklaşık 30 Milyon dolara tekabül ediyor.

Herhangi bir gerçekçiliği bulunmaması ve sizlerden maddi destek istemesi, dolandırılma riskini artırıyor. Bunun için tekrar belirtiyorum, networking ve piramit sistemlere dikkat edelim.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.