Ana Sayfa Destek Kablosuz Ağ Bağlantısında Kanal Seçiminin Önemi?

Kablosuz Ağ Bağlantısında Kanal Seçiminin Önemi?

0
Paylaş

Kablosuz ağlar, günümüzde kullanımı artmış olan internet ağı bağlantıları arasında en başı çekmektedir. Mobil, yani taşınabilir cihazların artması bu gelişime ve yaygınlaşmaya neden olan unsurlar arasında yer almaktadır.

Ofiste, evde kullandığınız internet bağlantısının kullanımında bir verim alabilmeniz için gerekli olan ayarlardan biri olan “kablosuz bağlantı kanal seçimi”, en başta yer almalıdır. Bunun, hız ya da mesafe sorunu yaşayan kullanıcıların yapması gereken ayarlardan olduğunun altını çizmek isteriz.

kanal1

Peki, kablosuz bağlantı bir diğer adı ile Wi-Fi bağlantı için yapılması gereken kanal ayarı nedir? Ne için kablosuz bağlantı kanal ayarı yapılmalıdır? İlk olarak sizlerin bilmesi gereken “kanal nedir?” sorusudur. Kablosuz kanal, telsiz kanallarına benzetilebilir. Kanal değiştirmek de frekans değişimi yapmak anlamına gelmektedir. 2.4Ghz ile 5Ghz değerleri olmak üzere 2 farklı frekans mevcuttur. Son yıllarda kullanıcıların artmasından dolayı 5Ghz frekanslar da ülkemizde kullanıma sunulmuştur. Yeni teknoloji ile üretilen modemler üzerinde 5Ghz teknolojiye rastlamanız mümkünken eski modemlerimizde sadece 2.4Ghz frekans bandını kullanabilmekteyiz. Bu sebepten dolayı modeminizde, desteklemiş olduğu frekans aralıklarında bir değişim yapmanız söz konusu olmaktadır.

Bağlantı kanalı ne anlama gelmektedir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi eski modemlerde sadece 2.4 Ghz frekans aralığında 11 kanal mevcuttur. 11 kanal içerisinde size en uygun olanı belirlemek size kalmaktadır. Konuyu biraz açarak bunu daha iyi kavramanızı sağlayacağız. Telsizcilik kanunlarına göre düşük frekanslar mesafede artışı sağlarken hızda düşüşe, yüksek frekanslar da ters orantılı bir şekilde mesafede düşüş ve hızda artış anlamına gelmektedir. Bu durum, mevcut kullanmakta olduğunuz modemlerinde de aynı protokoller ile işlemektedir.

Not: Ayrıca belirtmek gerekirse kablosuz modemlerde, cihazın hangi kanalda daha verimli çalışacağı, marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. Örneğin ABC marka bir modem 1. kanalda sorunsuz kablosuz bağlantı sağlarken, XYZ marka bir modem 9. kanalda daha sağlıklı bir bağlantı sunabilir.

kanal2

Bağlantı kanal ayarı hız ve mesafe ayarı nasıl yapılmalıdır?

Bulunduğunuz ortamda kullanmakta olduğunuz internet bağlantısında bir kablosuz bağlantı söz konusu ise bu bahsetmiş olduğumuzu Wi-Fi Bağlantı Kanal seçimini yapmanızı öneririz. Yukarıda değinmiş olduğumuz bu tercih tamamen size bağlıdır. Bağlantı kopmaları yaşıyor ya da sinyal kaybı yaşıyorsanız yüksek kanaldan düşük kanala doğru orantılı olarak bir kanal seçimi yaparak size en uygun olan performansa ulaşabilirsiniz. Bu durumda bağlantı sinyali daha güçlü alacağınız gibi hız da bir düşüş yaşayabileceğinizi unutmayınız. Bir de çevrenizde bulunan diğer modemlerin sinyallerinden ayrışmış olacak ve sinyal parazit sorunu yaşamayacaksınız. Bağlantı hızınızı arttırabilmek için de size uygun olan sinyal seviyesinde yüksek frekans seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda sinyal mesafesinde düşme olabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Özetleyecek olursak kablosuz bağlantı kanal seçimi, kullanıcının tercihen kendisine en uygun olan kanal ayarı seçimi anlamına gelmektedir. Çevresel faktörler ve ihtiyaç duyulan mesafe – hız faktörleri dikkate alınarak gerçekleştirilmesi gereken bir kanal seçimi, deneme yanılma yöntemi ile en doğru kanal bulunarak gerçekleştirilmektedir.

 

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.