Ana Sayfa Haberler Jabra Elite 75T Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Jabra Elite 75T Kablosuz Kulaklık İncelemesi

0

Jabra Elite 65t, geçen yıl piyasaya çıktığından beri satın alabileceğiniz en iyi gerçek kablosuz kulaklıklardan birisiydi. En iyi ses kalitesine sahip değiller, ancak genel olarak şirket, önemli ölçüde daha az maliyetli olan çekici bir paket hazırladı. Jabra, yeni modelinde tekrar çok konuşulacağa benziyor. Karşınızda yeni bombası: Elite 75t. Bu model daha küçük, daha uzun pil ömürlü ve birçok kullanışlı özellik barındırıyor.

Jabra’nın en yeni gerçek kablosuz kulaklıkları, 2018’deki Elite 65’den 2,5 saat daha uzun pil ömrü vadediyor. Ayrıca daha iyi ses çıkarıyorlar. Aktif gürültü engelleme veya kablosuz şarj sorunu yok. Ancak, hala piayasanın çoğundan daha ucuz ve fiyat olarak çok cazip bir seçenek.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Elite 75t ve Elite 65t arasındaki en belirgin fark boyutları. Yeni şarj çantası bile eski modellerden çok daha küçük. Üst ve alt da düz, bu yüzden çantasını açtığınızda kasa kendiliğinden duruyor. LED şarj göstergesi ise USB-C bağlantı noktasının solunda. Bu, kasayı kapattığınızda pil durumu güncellemesi için döndürmeniz gerektiği anlamına geliyor. Orada olması harika, ama kasanın açıldığı yerde ön tarafta olsaydı daha iyi olurdu.

Kulaklıkların kendileri de oldukça küçük. Jabra, genel olarak yüzde 20 daha küçük olduklarını söylüyor, ancak yan yana bir karşılaştırma yaptığınızda, daha da büyük bir değişiklik var gibi görünüyor. Elite 65t’de yer alan yüzünüze dönük kol benzeri uzantılar artık yok. Bunun yerine, Jabra mikrofonları yerleştirmek için küçük bir üçgen dirsek seçti. Ana kulaklık muhafazası da daha küçük. Temel olarak, çapın küçülmesine rağmen, kulak pedleri hala kulaklarınıza sorunsuzca yapışıyor. Bu mikrofonun aşağı doğru yayılmaması  için de büyük bir fark yaratıyor. Onları giyerken net bir şekilde hissedebilirsiniz. Kısacası: 75t kulak pedleri çok daha rahat.

Elite 75t, IP55 sertifikalı ve bu yüzden bunları spor salonuna takarken kendinize güvenebilirsiniz. Jabra ayrıca toz ve su hasarına (düşük basınçlı, sürekli sprey) karşı iki yıl garantili.

Daha küçük kulaklıklarla bile, hala kontrol tuşları var ama şimdi her iki tarafta da tek bir düğme var. Sol tarafta, ses seviyesini kısmak için basılı tutun ve HearThrough şeffaflık modunu açmak veya kapatmak için bir kez basın. Bir kez basıldığında, üç kez basıldığında geriye doğru basıldığında ileriye doğru atlar. Bir aramadayken, sol düğmeye bir kez basmak mikrofonu susturur veya sesini açar. Ve sol tarafa iki kez basmak, “yan ton” u ya da çağrılar sırasında kendinizi daha iyi duyma yeteneğini aktive eder.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Sağ tarafta, düğme bir aramayı tek bir basışla cevaplar veya sonlandırır ve iki kez basmak gelen aramayı reddeder. Müzik veya başka bir ses çalarken, bir kez basıldığında duraklar veya devam eder. Sesli yardımcısı seçtiğiniz ses asistanını etkinleştirir (Alexa, Google Yardımcısı veya Siri) ve sol tarafa karşı koymak için, bir tuşa basılı tutun. Kulağa çok benziyor ve alışması biraz zaman alıyor – özellikle de karşı tarafta ses seviyesi kontrolü var. Ancak bunlar fiziksel düğmelerdir, dokunmatik kontroller değil, bu yüzden test ettiğim diğer gerçek kablosuz kulaklıklardan daha güvenilirler. Nerede olduklarını ve onları nasıl harekete geçireceklerini hatırlamalısınız, çünkü diğer setlerdeki kontroller kadar kolay değiller, ancak iyi çalışıyorlar.

Elite 65t’deki ses kalitesi çok iyiydi. Sadece biraz ses derinliği yoktu ve biraz daha fazla bas kullanabilirdi. Jabra, Elite 75t’de bunu düzeltti; J Dilla, Com Truise ve PVRIS gibi sanatçıların şarkıları için artık bolca ekolayzır var. Şirket, Sound + uygulamasının içinde özelleştirilebilir bir EQ sunar, böylece sesi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Hem bir EQ eğrisi hem de sevdiğiniz bir tonu bulmanıza yardımcı olmak için önceden ayarlanmış ön programlar da mevcut. Bana göre, Elite 75t kutudan iyi geliyor, ancak metal, hip-hop ve synth-heavy elektronik melodileri gibi bas-ağır türlerine daha iyi uyması için bas ve ortaları biraz arttırdım. Varsayılan ses profili, özellikle yüksek ses seviyelerindeki beğenilerim için fazlasıyla tizdi, ancak bunu hemen çözebildim.

Elite 75t’de baslar daha fazla öne çıkıyor ve genel olarak, ses önceki sete göre daha az sıkıştırılmış oluyor. Davul, gitar ve davul gibi seslerde, belirgin derecede daha fazla derinlik ve detay var. 65t’de, şarkı, yayılması gereken agresif, yüksek enerjiden yoksun. Bas 75t’de patlıyor, ama bunun olması gerekiyordu. Yeni modelde gitarlara ve davul parçalarına daha fazla ilgi duyuyorsunuz.

Jabra, yalnızca Elite 75t kulaklık başlıklarıyla 7,5 saat pil ömrü sözü veriyor. Kağıt üzerinde, Elite 65t’den 2.5 saat daha fazla. 28 saatlik toplam dinleme süresi – şarj çantasına eklediğinizde – önceki modellerin neredeyse iki katı. Müzik dinlerken ve bazı zamanlarda HearThrough şeffaflık modunu kullanırken, yaklaşık 6,5 saat şarj ettim. Jabra’nın vaat ettiği şey tam olarak bu değildi, ancak hala geçen yılki modelden bir buçuk saat daha fazla ve bir günlük çalışma sırasında tüm seti yalnızca bir kez şarj etmek zorunda kaldığımdan, “normal” günlük kullanım olarak düşündüğümden daha az. Ayrıca hızlı şarj özelliği, 15 dakika içinde size bir saatlik bir dinleme süresi sunuyor, bu nedenle pil ömrü sorun olmaktan çıkıyor.

180 dolar fiyatı olan Elite 75t, Elite 65t’den 10 $ daha fazla. Başlangıçta, Jabra yeni modelin fiyatının 199 $ olacağını açıkladı, ama neyse ki, satışa çıktıklarında değişti. Bu fiyata, Elite 75t’nin önerilmesi çok daha zor. Çok fazla gelişme var, ancak bu güncellemeler zaten bir bedeli var. Elite 75t, ilkbaharda piyasaya sürülen 199 dolarlık AirPod’lardan biraz daha ucuz, ancak eller serbest Siri ve hızlı eşleştirme, artı kablosuz şarj özellikleri sunuyor.. Jabra yakında benzer bir şarj seçeneğine sahip olacağını, ancak mevcut setinize bir tane eklemek için muhtemelen daha fazla ödeme yapmanız gerekeceğini söyledi.

200 dolardan daha az bir diğer sağlam seçenek ise Audio-Technica’nın ATH-CKS5TW’si. 169 $ ‘da, güzel bir doğal ses profili ve 15 saatlik pil ömrü sunuyorlar. Sony WF-1000XM3. Onlar da biraz daha büyük, ancak güçlü aktif gürültü önleme (ANC), mükemmel ses ve 75t ile karşılaştırılabilir pil ömrüne sahipler.

Elite 65t ile Jabra, gerçek kablosuz kulaklıklarda anahtar oyuncu olarak kendini kanıtladı. Şirket, Apple, Samsung, Sony ve Sennheiser ürünlerinin beğenisiyle rekabet eden bir ses aksesuarı inşa etti. Belki de en önemlisi, bu şirketlerin bazılarının amiral gemisi modellerinin maliyeti kadar değildi. 75t, boyut, pil ömrü ve ses kalitesinde iyileştirmeler sunan başka bir gerçek kablosuz seçenek. Aktif gürültü iptali yok ve hala kablosuz şarj çantası var. Jabra önümüzdeki aylarda 200 doların altındaki en iyi kablosuz seçeneklerden biri olacak.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA