Ana Sayfa Mobil İşletmeler için 15 Instagram Pazarlama Stratejisi

İşletmeler için 15 Instagram Pazarlama Stratejisi

0

İşletmenizi büyütmenin bir yolunu arıyorsanız, Instagram pazarlama stratejileri kesinlikle ilk seçeneğiniz olmalı. Instagram, birçok işletme sahibinin sosyal medya pazarlama stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Bu yazımızda, Instagram‘ı iş için kullanmanın faydalarını ve izlenecek en iyi Instagram pazarlama ipuçlarını anlatacağız.

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur?

İşletmeniz için bir Instagram hesabı açmak oldukça basittir. Çoğu işletme sahibi, promosyon amacıyla kişisel bir hesap kullanmak yerine bir şirket hesabı açmayı tercih eder. Instagram‘da bir işletme hesabı açmak için şu adımları izleyin:

 • Bir profil oluşturun. Zaten kişisel bir hesabınız varsa, onu bir iş(letme) hesabına çevirebilirsiniz.
 • “Hesap ayarları” seçeneğini tıklayın. “Hesap” menüsü seçeneğinden, sayfayı bir işletme hesabı olarak ayarlayabilirsiniz.
 • İlgili kategorileri seçin. Hedef müşteri kitlenize ulaşmak için işletmenizin sektörünü seçin.
 • İşletmeniz ile ilgili detaylı bilgileri girin. Web sitesi URL‘leri, iş adresi, telefon numarası ve e-posta dahil olmak üzere şirketinizin iletişim bilgilerini paylaşın. Sayfanız için bir profil resmi seçin (çoğu hesap, işletme logosunu kullanır).

Instagram Kullanmanın Ticari Faydaları

İşletmenizin görsel olarak sunulabilecek ürün ve hizmetleri varsa ve hedef kitleniz Instagram’da aktifse, Instagram sizin için en iyi bir pazarlama aracı olabilir. Instagram sosyal medya pazarlama stratejinizi dikkatlice planlar ve uygularsanız, bu sosyal medya platformu aşağıdaki çok önemli avantajları size sunabilir:

 • Marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.
 • Takipçilerin güvenini kazanabilir ve markanızın güvenilirliğini artırabilirsiniz.
 • Web sitenizin trafiğini artırabilirsiniz.
 • Diğer kullanıcıların beğendiği ve güvendiği çok takipçili hesaplarla, markanızın tanıtımı noktasında işbirliği yapabilirsiniz.
 • Yeni müşterilere ulaşabilirsiniz.

Instagram Pazarlama Stratejileri ve Tüyoları

Instagram pazarlama stratejileri işletmeden işletmeye değişir. Aşağıdaki Instagram pazarlama stratejileri belirli markalar için etkili olsa da, her stratejiyi hedef kitlenize ve satış tekliflerinize uygun hale getirmelisiniz.

1 – Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi tanımıyorsanız, körü körüne ve rastgele bir içerik oluşturursunuz. Pek çok küçük işletme, hedef kitlesinin herkes olduğunu düşünür ki, aslında hiç de öyle değildir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Hedef kitlenizi belirlemek için, müşteri profilinizi belirlemenizi öneririz. Müşteri profiliniz, ideal müşterinizin kurgusal bir temsilidir. Birden fazla müşteri profiliniz olabilir, ancak bu müşteri profillerini, yönetilebilir kılmak ve hedef kitlenizi oluşturmada hızlı sonuç almak için 5-profil ile sınırlandırın. Hedef kitleniz hakkında demografik bilgileri ve nasıl düşündükleri ve hareket ettikleri gibi önemli ayrıntıları ekleyin. Örneğin, aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurun:

 • Hedef kitlenin yaş aralığını belirleyin (10 yıl ile sınırlandırın)
 • Hedef kitlenin konumunu (şehir ve bölge) belirleyin
 • Hedef kitlenin hangi meslekte ve/veya meslek gruplarında olacağını belirleyin
 • Hedef kitlenin cinsiyetini belirleyin
 • Hedef kitlenizi işlerinde motive eden şeyi belirleyin
 • Hedef kitlenizi evde motive eden şeyi belirleyin
 • Hedef kitlenizin sahip oldukları üç ana sorunu belirleyin
 • Hedef kitlenizin bilgi almak için nereye yöneldiklerini (ör. Facebook, Twitter, Instagram veya yerel bir radyo istasyonu) belirleyin
 • Tanımlayabileceğiniz diğer her türlü ek bilgiyi (ör. Evcil hayvanlar ve/veya çocuklar, maaş aralığı, hobileri vs) tespit edin ve ekleyin.

Müşteri profillerinizi belirlerken, bunları olabildiğince açık ve ayrıntılı hale getirin. Müşteri profillerinizi ne kadar spesifik olursa, kitlenize hitap eden içerik oluşturmada o kadar başarılı olursunuz. Bu bilgiyi nereden alacağınızdan emin değilseniz, mevcut müşterilerinizle anket yaparak işe başlayın. Onlara e-postayla bir anket gönderin ve anketi doldurmanın ne kadar süreceğini bildirin. Sorularınızı kısa tutun ve çoktan seçmeli ve açık uçlu seçenekler sunun.

Mevcut müşterileriniz anketinize katılmaya (ve daha fazla ankete) ikna etmek için, bir sonraki satın alma işlemlerinde uygulanacak bir promosyon kodu sunabilir ve hatta bundan fazladan gelir bile elde edebilirsiniz. İşletmeniz yeniyse ve müşterilerinizle anket yapmaya nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, yardım için kişisel sosyal medya ağlarınıza göz atın. Şirketinizi kurarken, aklınızda olan bir kitle olmalı. Kişisel Facebook arkadaş listenizi ve telefon kişilerinizi gözden geçirmeniz gerekse bile, bu kişileri bulun.

Diğer bir seçenek de, bir grup insanı araştırmak için ücretli bir dijital çözüm kullanmaktır. Bu seçeneği seçerseniz, 100 veya daha az kişiden oluşan bir hedef kitle ile başlayın ve gerektikçe bu sayıyı artırın. Bazen küçük bir araştırma – anket yardımcı olur ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

2 – Biyografinizi Optimize Edin

Biyografiniz, Instagram sayfanızın önemli bir parçasıdır ve optimize edilmesi gerekir. Aşağıdaki unsurları biyografinize dahil edin:

 • Uygun ve düzgün bir şekilde boyutlandırılmış, net ve ilgi çekici bir Instagram profil resmi
 • Markanızın veya Instagram sayfanızın neyle ilgili olduğunu anlatan bir biyografi
 • Ziyaretçilerin daha fazla bilgiye erişebilecekleri bir bağlantı
 • Hashtag’ler

3 – Markanızla İlgili Hashtag’leri Kullanın

Trend olanlar da dahil olmak üzere Hashtag‘ler, insanların Instagram ve Twitter‘da sayfanızı bulmalarına yardımcı olabilir ve hedef kitlenizi ve satışlarınızı büyütmek için çok önemlidir. ABCD E-Commerce‘in kurucusu Josh Stutt, Hashtag’leri kullanmaya başlamadan önce mutlaka araştırmanız gerektiğini belirtiyor. Yaygın olarak tanınan bir marka veya ünlü değilseniz, genel Hashtag kullanmak sizi hiçbir yere götürmez. Örneğin, yeni bir tişört markasıysanız, #fashion veya #tshirt gibi genel Hashtag‘lerle zamanınızı boşa harcamayın.

ABCD E-Commerce‘in kurucusu Josh Stutt, “İyi bir seviyede olan ve iyi bir takipçiye sahip olan ancak alanınızdaki diğer herkes tarafından kullanılmayan Hashtag’ler bulmanız gerekir. Instagram arama özelliğini kullanarak, herhangi bir etiketin popülerliğini görebilirsiniz. Örneğin, #tshirt‘te 38,5 milyon gönderi var, ancak #vintagetees etiketi için yalnızca 388.000 gönderi var. İyice araştırın ve size uygun 50 kadar etiket bulun .” şeklinde tavsiyede bulunuyor.

Bunu yaptıktan sonra, gönderilerinizde çeşitli kombinasyonlarda yaklaşık 15 Hashtag kullanmanızı ve her birini nerede kullandığınızı takip etmenizi ve daha sonra, sonuçları gözden geçirmenizi, hangi gönderilerin yankı uyandırdığına, hangi Hashtag‘lerin insanları çektiğini ve gönderilerinizde insanların nelerden bahsettiğine bakmanızı öneriyor.

ABCD E-Commerce‘in kurucusu Josh Stutt, “Hangisinin sizin için işe yaradığını öğrendikçe, diğer popüler Hashtag’leri yavaşça ekleyin ve popülerlik kazandıkça, kullandığınız Hashtag ölçeğini artırmaya çalışırken sürekli kullanın” dedi. “Belirli etiketlere bağlanmaya başladığınızda, işte o zaman Keşfet (Discover) bölümüne gidebilir ve Instagram‘ın sizin için çalışmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz.”

4 – Hedef Kitlenizdeki Diğer Kullanıcılarla Etkileşim Kurun

Diğer insanlarla iletişim ve bağlantı kurmak, sosyal medyada da etkili olan asırlık bir pazarlama stratejidir. Aynı zamanda hedef kitlenizi artırmanın ve yeni işler kurmanın en iyi yoludur. Diğer insanlarla iletişim ve bağlantı kurmanın anahtarı, samimi olmaktır. İşte, Instagram‘da diğer insanlarla iletişim ve bağlantı kurmanın birkaç yolu:

 • Hedef kitlenizde sizi ilgilendiren kişileri takip edin.
 • Hedef kitlenizin gönderilerini beğenin ve paylaşımlarına yorum yapın.
 • Hedef kitlenizin gönderilerini ara sıra Hikayeler’inizle paylaşın.

Bu bağlantıları ve dostlukları kurmak zaman alabilir, ancak bunu yapmak en önemli pazarlama stratejilerinizden bazılarını oluşturabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

5 – Hediye ve Promosyon Sunabilmek için Diğer Markalarla Birlikte Çalışın

The Silk Labs‘ın sahibi Jenna Labiak, aynı değerlere, konuma ve hedef kitleye sahip diğer küçük işletmelerle (birlikte çalışıp) hediye vermenin Instagram‘daki işletmesi için faydalı olduğunu söyledi.

The Silk Labs‘ın sahibi Jenna Labiak, “Bu şekilde, bu çekiliş içinde karşılıklı olarak yararlı bir ortaklığa sahip olabilir ve takipçilerimizi de birbirimizle paylaşabiliriz. Başka bir küçük işletme ile verdiğim her hediye için, Silk Labs ortalama olarak 200 yeni müşteri kazanıyor diyebilirim.” diyor.

6 – Web Sitenize ve Diğer Önemli Bağlantılarınıza Trafik Çekmek için Bir Bağlantı (Link) Aracı Kullanın

Oldukça az sayıda bağlantı (link) aracı mevcuttur, ancak en etkili ve en yaygın kullanılanlardan biri Linktree‘dir. Linktree‘yi kurup Instagram profilinize eklediğinizde, bağlantıya tıklayan kullanıcılar, eklediğiniz tüm bağlantıları gösteren Linktree sayfasına yönlendirilir. Linktree sayfasını şirket logonuz gibi bir profil resmiyle özelleştirebilir ve bağlantıları istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz. Linktree aracının, küçük işletmeler için ideal olan ” ücretsiz” seçeneği vardır. Ek seçenekler ayda 6$’dan başlıyor.

7 – Uygun Fiyat Teklifi Sunan Çok Takipçili Hesaplardan Yararlanın

Çok takipçili Instagram hesapları veya belirli bir ilgi alanı veya kategori için çok sayıda takipçileri olan kişilerle ortaklık kurmanın, etkili bir pazarlama stratejisi olabileceğini biliyor olmalısınız. Ancak, bu tür hesaplar genellikle yüksek bir fiyat teklifi sunarlar.

The Hamper Emporium CEO‘su Amy McWaters, daha uygun fiyatlı bir alternatif olarak “çok takipçili hesaplarla bağlantısı olan diğer şirketlerle bir kazan-kazan anlaşması ve işbirliği yapın” diyor.

Örneğin, McWaters‘ın Avustralya merkezli şirketi, kriket oyununun efsane ismi Ricky Ponting tarafından desteklenen Ponting Wines ile işbirliği yaptı. İşbirliğinin bir parçası olarak ekibi, kendisiyle ilgili hikayeler (stories) oluşturdu ve karşılığında The Hamper Emporium‘un e-ticaret mağazasında şaraplarını tanıttı.

The Hamper Emporium CEO‘su Amy McWaters, şirketinin, ürünlerle ilgili çok sayıda doğrudan mesaj aldığını ve kampanyanın o çeyrekte %43‘lük satış artışı sağladığını söyledi.

8 – Hedefler Belirleyin

Instagram hedefleriniz tam olarak faaliyet alanınızı içerecek şekilde ve işinize odaklanmış olmalıdır. Takipçilerinizin Instagram haber akışını, yatırım getirinize yardımcı olmayan gönderilerle doldurmak istemezsiniz. Her gönderi dikkatlice planlanmalı ve hedefleriniz doğrultusunda kalmalıdır. Takipçi sayınızı artırmak mı istiyorsunuz? Mevcut müşterilere yeni ürün ve hizmetleri tanıtmak ister misiniz? Ürün satışlarına mı odaklanıyorsunuz? Hedeflerinizi değiştirebilirsiniz, ancak Instagram‘da daha iyi bir marka stratejisi geliştirmek için, başlangıçta bir veya iki hedefe odaklanın.

9 – Markanızı İnsan Odaklı Olarak Geliştirin ve Takdim Edin

Bu, tüm sosyal medya platformlarında iyi çalışan bir stratejidir. Takip ettiğiniz sayfalarda sizinle alakalı gönderiler bulunan içerikleri düşünün. Büyük olasılıkla, kurumsal iş gönderileri değil, kişisel olarak bağlantı kurabileceğiniz şeylerdir. Bu yüzden insani yönünüzü göstermek çok önemlidir.

Örneğin, ödeme işleme şirketi Priority Payments Local, bir “Ekibimizle Tanışın” serisi oluşturdu ve COVID-19 salgını sırasında “Hepimiz bu işte birlikteyiz” mesajını iletmek için, ekibini bir araya getirdi. Şirketin iş geliştirme müdürü Vincent Napoli‘nin fotoğrafı, onu müşterilerine, oğlunun yanında görmeye alışkın olduklarından farklı bir açıdan gösteriyor.

10 – Instagram (Insights) Analizlerinden Yararlanın

Instagram‘ın analiz aracı olan Instagram Insights, Instagram uygulamasında ücretsiz olarak sunulur ve iş(letme) hesaplarında ve çok takipçili hesaplarda kullanılabilir. Instagram Insights, aşağıdaki ölçümleri sağlar:

 • Ulaşılan hesap sayısı (yüzdelik artış veya azalma)
 • İçerik etkileşimleri (artan veya azalan yüzdelik oran ile)
 • Toplam takipçi (artan veya azalan yüzdelik oran ile)
 • Sayfanızın paylaştığı içerik
 • Instagram hikaye içeriği
 • IGTV video içeriği
 • Tanıtım amaçlı yapılan paylaşım verileri

Bu bilgiler, önceki yedi günlük dönem için mevcuttur. Ne yazık ki, Facebook‘un analiz aracından farklı olarak, farklı içerik (gönderi) türlerini paylaşabileceğiniz en iyi saatleri – tarihleri göstermiyor. Bir Facebook işletme sayfanız varsa, gönderi yapılabilecek en iyi saatleri – tarihleri deneyin (bu saat ve tarihler, hedef kitlenizin çevrimiçi olduğu zamana göre belirlenir).

11 – Harika İçerikler Yayınlayın

Siz ve hedef kitleniz, nelerin etkileyici içerik oluşturduğu konusunda aynı fikre sahip olmayabilirsiniz. Rakiplerinizin Instagram sayfalarında, en fazla etkileşimi hangi tür içeriklerin sağladığını araştırın.

Takipçilerinizin Instagram haber akışlarını ilgi çekici içerikle (paylaşımla) doldurun. En çok etkileşimi alan içerik türünü not edin, böylece kitlenize istediğini vermeye devam edebilirsiniz. Örneğin, bazı markalar Instagram Live gönderileriyle, Instagram Hikayeler’ine kıyasla daha iyi iş çıkarıyor. Sonuçta, “harika içeriği”, ne kadar iyi performans gösterdiğiyle tanımlayabilirsiniz. Gönderilerinizi dikkatlice planlamalı, hazırlamalı ve sunulmalısınız.

12 – Kullanıcı Katılımını Teşvik Edin

Instagram‘daki Hashtag‘ler, belirli bir pazarlama kampanyasına bağlanabilir. Örneğin Nike, takipçilerin koşu başarılarıyla ilgili fotoğrafları göndermelerini sağlamak için #runfree Hashtag‘ini kullandı. İnsanların, işletme sayfanızı etiketlemesini ve kampanyanın Hashtag‘ini eklemesini sağlayarak, markanızı Instagram‘da duyurun. Katılım seviyelerini artırmak için, kampanyaya bir hediye bile ekleyebilirsiniz.

13 – Instagram Reklamlarıyla Sayfanızı ve İşinizi Büyütün

Instagram reklamcılığı, markanızın sosyal medya platformundaki erişimini ve böylece takipçi sayınızı artırmak ve dolayısıyla satışları artırmak için faydalı olabilir. Sektörünüze bağlı olarak, Instagram‘ın, işletmenizin takipçi sayısının ve dolayısıyla erişiminin artmasında etkili olabilmesi için, Credit Repair Kings‘in yaptığı gibi reklamlarınızı bir satış stratejisi ile yayınlamanız gerekebilir. Şirketin stratejisi, yerel bölgede kredi hizmetleri ve finansal kategorilerle ilgilenen belirli bir yaş grubundaki tüketicileri hedeflemekti. Birisi reklama tıkladığında, Credit Repair Kings, Calendly‘yi kullanarak bir görüşme planlamak ve potansiyel müşterileri kazanmak için ClickFunnels‘ı kullandı.

14 – Ürün Fotoğrafları Kullanımının da Ötesine Geçin

Birçok Instagram sayfası, sadece ürün görsellerinden oluşur. Markanızdan aynı ürünlerini defalarca paylaşırsanız, sayfanız çok çabuk monoton hale gelebilir. Örneğin, yalnızca ürün resimleri göndermek yerine, ürünü kullanan bir kişinin resmini kullanın. Ürün tanıtımlarını, şakalar veya anılar (memories) gibi diğer içeriklerle de doldurun.

15 – Test Edin ve Tekrar Deneyin

Sosyal medya ortamı her zaman değişiyor; bu nedenle yeni taktikleri test etmek önemlidir. Sıfır veya çok az etkileşim alan Instagram içeriği oluşturmaktan korkmayın. Her gönderiden bir şeyler öğrenin ve denemeye devam edin. Zamanla ve tecrübe ettikçe, kendinizi, doğrudan Instagram‘dan gelen yeni satışlarla bulabilirsin.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA