İphone XR, XS, iPhone XS Max veya sonraki bir modeliniz varsa, onunla birlikte gelen eSIM ayarlarınız vardır. Bu, yalnızca tek bir fiziksel SIM kart yuvası olduğu ve ikinci SIM‘in bir eSIM (yerleşik SIM) olduğu anlamına gelir.

iphone 12 bir eSIM‘e sahip olmak daha da iyidir çünkü bu seri karışıma 5G getiriyor. Çift SIM işleviyle ilgili birkaç uyarı ile iPhone 12‘de 5G hızlarında eSIM kurabilir ve kullanabilirsiniz (bölgenizde 5G varsa).

ESIM Nedir?

İPhone‘da bir eSIM‘in arkasındaki temel fikir, SIM‘in daha az yer kaplayan ve başka bir operatöre taşınmasının daha kolay olan telefona gömülü olmasıdır. Diğer bir avantaj, iPhone’unuzda birden fazla eSIM depolayabilmenizdir. Dolayısıyla, üç ayrı numaranız varsa, pratik olarak üçlü SIM iPhone yapabilirsiniz. Bununla birlikte, fiziksel SIM kart olmaması, aynı zamanda anında SIM kartlarını değiştiremeyeceğiniz anlamına da gelir. Telefonunuzu tutarsanız ve değiştirmeniz gerekirse, yeni telefonunuzun eSIM‘i desteklememe ihtimali vardır.

ESIM İçin Destekleyen Taşıyıcılar

Yapmanız gereken ilk şey, operatörünüzün eSIM hizmetleri sağlayıp sağlamadığını kontrol etmektir. Hizmet, İngiltere ve ABD’deki hemen hemen tüm büyük taşıyıcılar için hazır olsa da, Hindistan’da hala tam kapasitede değil. Airtel, Vi veya Reliance Jio numarası kullanıyorsanız Hindistan’da bir eSIM için başvurabilirsiniz. Ancak, Airtel numaranız varsa, eSIM almak en kolay yoldur.

Vodafone Idea (Vi) kullanıcıları için, hizmet yalnızca belirli eyaletlerde faturalı müşteriler için mevcuttur. Eğer bir Vi Esim için uygun olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz burada . Reliance Jio kullanıcısıysanız, eSIM almak için kimlik kanıtı ve fotoğrafla yakındaki bir Jio Mağazasına veya Reliance Digital’e gitmeniz gerekir. Başka bir operatörünüz varsa, hizmeti alma olasılığınız daha düşüktür.

İPhone’da eSIM Nasıl Kurulur?

Bu yöntem yalnızca iPhone XS , iPhone XS Max , iPhone XR veya sonraki bir modeliniz varsa geçerlidir . İPhone 12 serisinde bir eSIM kuruyorsanız, bölgenizde mevcutsa 5G’ye göz atmak için de kullanabilirsiniz. İPhone’da eSIM kurmanın temel adımlarının tüm operatörler için aynı kaldığını unutmayın. Kurulumu tamamlamak için fiziksel bir SIM karta ve geçerli bir e-posta adresine sahip ikincil bir telefona ihtiyacınız olacaktır .

Devam Etmeden Önce: eSIM’iniz işlem tamamlandıktan sonra 2 saat içinde etkinleştirilecektir. Ayrıca, eSIM’e geçmenizden sonra SMS hizmetleri 24 saat süreyle engellenecektir.

Screenshot 5 1

  • Operatörünüzün müşteri hizmetleri numarasına ” eSIM <kayıtlı e-posta kimliği> ” yazan bir SMS gönderin .
  • Bir kayıtlı e-posta kimliği varsa, bir alırsınız SMS rica ediyorum Devam etmek istiyorsanız onaylayın .
  • SMS üzerinden onay verdikten sonra, son onay için bir telefon araması alacaksınız .

Bu yapıldıktan sonra, kayıtlı e-posta kimliğinize bir QR kodu alacaksınız.

Screenshot 6 1

Örnek eSIM etkinleştirme e-postası.

Şimdi iPhone’a eSIM’i alma zamanı. İPhone  Ayarları> Mobil Veri> Veri Planı Ekle’ye gidin  ve aldığınız QR kodunu tarayın. Plan eklendikten sonra, SIM kartınızı etiketlemek için telefonunuzun ekranındaki talimatları takip edebilirsiniz ve gitmekte fayda var.

Şimdi kontrol merkezinde iki mobil ağ göreceksiniz. Aramalar ve SMS için hangi numaranın kullanılacağını seçebilirsiniz. Ayrıca, iPhone’unuzun kapsama ve kullanılabilirliğe bağlı olarak her iki hattaki mobil verileri kullanmasına olanak tanıyan mobil veri geçişini etkinleştirme seçeneği de vardır.

İPhone 12’de 5G Çift SIM

iPhone 12 serisi sahiplerinin 5G kullanabilmek için Çift SIM’i devre dışı bırakması gerekecek. Bunu yapmak için iPhone’unuzun  Ayarlar> Mobil Veri / Hücresel  bölümüne gidin ve kapatmak istediğiniz hattı seçin. Bir telefon hattını devre dışı bıraktığınızda, hala açık olan 5G’yi kullanabilirsiniz.