Ana Sayfa Destek iPhone’da Ekran Kaydı Alma, Ekran Kaydını Bulma ve Düzenleme

iPhone’da Ekran Kaydı Alma, Ekran Kaydını Bulma ve Düzenleme

0

iPhone’da bir ekran görüntüsü (telefonunuzun o anki ekranının bir resmi – fotoğrafı) almak oldukça kolaydır. Ve ayrıca, nasıl etkinleştireceğinizi öğrendikten sonra, bir ekran kaydı (iPhone‘unuzun ekranının bir videosu) almak da aynı derecede kolaydır.

İşte, iPhone‘unuzda ekran kaydı almak ve ardından, aldığınız ekran kaydı videosunu kaydettikten sonra bulmak ve düzenlemek için yapmanız gerekenler!

iPhone’da, ‘Ekran Kaydı’ Özelliğini Etkinleştirme

Telefonunuzun ekran kaydını almadan önce, ekran kaydı özelliğini açmanız gerekir.

 • Ayarlar (Settings) uygulamasını açın ve ardından Denetim Merkezi (Control Center) seçeneğine dokunun. Gelen ekranda Denetimleri Özelleştir (Customize Controls) seçeneğine dokunun.
 • Ekran Kaydı (Screen Recording) seçeneğini bulun ve DAHİL EDİLEN DENETİMLER (INCLUDE) bölümünde değilse, yanındaki yeşil artı işaretine dokunun. Bu işlemden sonra DAHİL EDİLEN DENETİMLER (INCLUDE) bölümüne taşındığını görmelisiniz.

iPhone’da Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

Ekran Kaydı (Screen Recording) özelliğini açtıktan sonra ekran kaydı almak, bir düğmeye basmak kadar kolaydır.

 • Parmağınızı, ekranın sağ-üst köşesinden aşağı kaydırarak Denetim Merkezi (Control Center) ekranını açın veya ana ekran (home) butonu olan bir iPhone‘unuz varsa, parmağınızı ekranın altından yukarı kaydırın.
 • Kaydet ya da Kayıt (Record) butonuna dokunun.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Üç saniyelik bir geri sayımın ardından Kayıt (Record) butonu kırmızıya dönecek ve Denetim Merkezi (Control Center) ekranını kapatsanız bile, yaptığınız her şeyi kaydedecektir. Sol-üst köşede gösterilen (kayıt) süre(si) bölümü kırmızı olacağından, hâlâ kayıt yaptığınızı bileceksiniz.
 • Kaydı durdurmak için ekranın sol üst köşesindeki kırmızı kayıt süresi göstergesine ve ardından Durdur (Stop) seçeneğine dokunun. Ayrıca, Denetim Merkezi (Control Center) ekranını açıp, tekrar kayıt butonuna dokunarak da kaydı durdurabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

iPhone’da Ekran Kaydınızı Bulma ve Düzenleme

Yeni (ekran) kaydınız kamera simgesi şeklinde görünecektir. Ekran kaydını görmek için Fotoğraflar (Photos) uygulamasını açın ve en yeni dosyalar bölümüne bakın. Buradan, ekran kaydınızı, diğer herhangi bir fotoğraf veya video gibi paylaşabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Mükemmeliyetçi biriyseniz, videonuzun başlangıcını veya sonunu kırpmak isteyebilirsiniz. Videoyu düzenleyebilir ve yeni bir klip olarak kaydedebilirsiniz (bu düzenleme işlemi, orijinal videoyu etkilemez; ancak size, paylaşabileceğiniz düzenlenmiş bir kopyasını verir).

 • Fotoğraflar (Photos) uygulamasında ekran kaydı videosunu bulun ve videoya dokunun.
 • Düzenle (Edit) seçeneğine dokunun.
 • Ekranın alt kısmında, video zaman akışı bölümünün en başındaki ok simgesine dokunun ve sağa doğru sürükleyin. Sarı bir çerçeve oluşaacak.
 • Videoyu, kaydetmek ve paylaşmak istediğiniz bölüme kadar kırpmak (kesmek) için, çerçeve boyutunu düzenleyin. Düzenlemenin istediğiniz gibi olduğundan emin olmak için, istediğiniz zaman oynat (play) butonuna dokunabilirsiniz.

 • Düzenleme istediğiniz gibi olduğunda Bitti (Done) seçeneğine ve ardından Yeni Klip Olarak Kaydet (Save as New Clip) seçeneğine dokunun.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA