Ana Sayfa Haberler iPhone 8, Pil Kapasitesiyle Şok Etti!

iPhone 8, Pil Kapasitesiyle Şok Etti!

0
Paylaş

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği 10.yıl etkinliklerinde en yeni iPhone serisi olan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın yanı sıra, iPhone X’i de tanıtarak gövde gösterisi yapan Apple, birçok özelliğini detaylı şekilde anlattığı ürünler hakkında herhangi bir pil kapasitesinden bahsetmemişti. Ürünlerin pil özelliklerine iPhone 7’ye göre kıyaslama yaparak değinen Apple’ın yeni amiral gemisi serilerinin pil kapasiteleri yavaş yavaş belli olmaya başladı. Çin’in en büyük elektronik regülatörü TENAA’da yayımlanan bilgiler, Apple’ın, yeni iPhone 8’in pil özellikleri hakkında söyledikleriyle biraz çelişiyor. 10.yıl lansmanında iPhone 8’in, pil kapasitesi hakkında herhangi bir rakam vermeden iPhone 7’ye göre 2 saate varan, daha uzun pil kullanım süresine sahip olduğu söylenilmişti. Ancak TENAA’da açıklanan rakamlar, durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor.
iPhone 8, Pil Kapasitesiyle Şok Etti!
En yeniden eskiye göre bütün iPhone modellerinin pil kapasitelerini kıyaslamak gerekirse:

iPhone 8 : 1821 mAh
iPhone 7 : 1960 mAh
iPhone 6S : 1715 mAh
iPhone 6 : 1810 mAh

iPhone 8 Plus : 2675 mAh
iPhone 7 Plus : 2900 mAh
iPhone 6s Plus : 2750 mAh
iPhone 6 Plus : 2915 mAh


Rakamlara bakıldığında, artması beklenirken düşen pil kapasitesi rakamlarına rağmen, Apple tarafından açıklanan bilgiye göre iPhone 8, iPhone 7’ye göre 2 saate varan uzun pil kullanım süresi sunuyor. Düşen pil rakamlarına rağmen böyle bir özellikten bahsedilmesi, iPhone 8’de kullanılan Apple’ın yeni A11 Bionic işlemci çipinin tükettiği enerji miktarı ile açıklanılabilir. %20 daha az enerji sarfeden Bionic A11 çipe sahip olan iPhone 8’de, 2GB RAM yer alıyorken, iPhone 8 Plus’da ise 3GB RAM yer alıyor. Günümüzde, Android işletim sistemine sahip amiral gemisi seviyesindeki telefonlar 4GB-6GB seviyelerinde RAM ile satılıyorken, Apple’ın amiral gemisi ürünlerinde 2GB ve 3GB RAM yer alıyor olması, iOS işletim sisteminin, üründe bulunan donanımı ne kadar verimli kullandığını gösteriyor.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’tan bir sene sonra satışa sunulmasına rağmen daha düşük pil kapasiteleriyle tüketicilere sunulan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın daha ince bir tasarıma sahip olabilmesi adına pil kapasitelerinde küçültmeye gidilmiş olabilme ihtimali, olası seçenekler arasında yer alıyor. Ancak pil kapasitesi küçültülmesine rağmen, ürüne eklenen cam arka kapak ve kablosuz şarj ünitesi sebebiyle, iPhone 8’in kasa olarak çok da inceldiği söylenemez.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.