Ana Sayfa Bilgisayar iPhone 12 , iPhone 12 Max , iPhone 12 Pro , iPhone...

iPhone 12 , iPhone 12 Max , iPhone 12 Pro , iPhone 12 Pro Max Sızdırılan Detaylar

0

Merhaba Sevgili TeknoDestek takipçileri , bugün sizler için Akıllı telefon dünyasının en büyüğü olan Apple‘ın Yeni Amiral Gemisi 12 Serisinin ‘Everything Apple Pro’ Youtube kanalı tarafından sızdırılan özelliklerini paylaşacağız.

Apple bu modelde kullanıcıları sevindirecek bir detaya imza atarak ‘Pro’ modellerinde tasarım değişikliğine gidecek. Uzun zamandır her piyasaya sürülen yeni modelde benzeri bir kasa tasarımına sahip olan marka yeni modellerinde kasa tasarımını değiştirip beklenen bir tasarımı hayata geçirecek.

Öncelikle bu seri ile ilgili , tasarımı , fiyatı , kamera özellikleri , lidar sensörü , piyasaya sürülecek renkler vs neredeyse tüm detayları belli oldu.

Bunların hepsi hakkında detaylıca inceleme yapıp sizlerce paylaşacağız , öncelikle bu makalemizde ki tüm bilgiler , fotoğraflar ‘Everything Apple Pro’ Youtube kanalına ait , kanal sahibi bugüne kadar tüm yeni çıkacak Apple modellerini , gelecek güncellemelerin vereceği özellikleri birebir sızdırarak kullanıcılar ile paylaştı , Eğer bir Apple kullanıcısı iseniz takip etmeniz gereken nadir kanallardan birisi.

Bildiğiniz üzere şuan yeni diyebileceğimiz iPhone 11 modellerinde 3 adet Model var . iPhone 11 , iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max olacak şekilde. Bu sene ki lansmanda tanıtılacak olan iPhone modelleri 4 adet olacak. iPhone 12 ‘lerde nasıl ki ‘Pro’ modellerde 2 tane ekran boyutu seçeneği varsa bu modelde de 2 adet ekran boyutu yer alacak. iPhone 12 ve iPhone 12 Max olacak şekilde.

Ekran Boyutları ;
iPhone 12: 5.4 inç
iPhone 12 Max:: 6.1 inç
iPhone 12 Pro: 6.1 inç
iPhone 12 Pro Max : 6.7 inç

11858 teknik destek
11858 teknik destek

a) Bu oranlara göre en küçük iPhone modeli daha da küçülecek , en büyük iPhone modeli daha da büyüyecek.

Tasarımları iPhone 5 modeli gibi düz olacak , bu sayede ekran gövde oranı daha da artacak ve ekran koruma olanağı daha yüksek olacak , ve iPhone 6’dan beri yer alana yuvarlak tasarım artık bu modellerde yer almayacak. Yeni modellerin arka kısmı cam olacak , kasa malzemesi alüminyum ve çelik olacak şekilde 2’ye ayrılacak ‘Pro’ modellerde Çelik olacak.

Renk seçenekleri olarak ‘Pro’ olmayan iPhone 12 modelleri iPhone 11 den hatırladığımız gibi birden fazla renk seçeneğine sahip olacak ve ülkemizde tüm renkleri Apple Store‘larda yer alacak. Fakat bildiğiniz gibi pahalı ‘Pro’ modeller genelde 3 renk ile piyasaya sürülüyor ,  iPhone 12 Pro modelleri ise Yeşil,Rose,Siyah , Beyaz(Gri renk’te olabilir net bilgi yok) ve Aileye yeni katılacak olan Mavi renk seçenekleri ile yer alacak.

Teknik Özellikler ve Donanım Detayları

Bu modelde de son 3 yıldır piyasaya giren tüm iPhone’lar gibi Touch ID özelliği yer almayacak , muhtemelen Apple artık tüm yeni modellerinde Face ID ile yoluna devam edecek , Apple‘ın her konuda yenilikçi olduğu gibi bu konuda da artık nokta koyması tüm kullanıcıları tarafından takdir toplayacak diyebiliriz.

Ekranda iPhone 11 Pro ve Pro Max modellerinde büyük bir yeniliğe giden Apple 60 Hz Ekran Tazeleme oranını iPad‘lerde olduğu gibi bu modelde de 120 Hz’e yükselterek rakiplerine gereken cevabı fazlasıyla verecek. Bir süredir en merak edilen konu buydu , ‘Everything Apple Pro Youtube’ Kanalı bu konuda kesin bir cevapla ekran tazeleme oranını bildirdi.

Ekran çentiği yeni modellerde biraz daha daralacak , çentikte yer alan sensörler birleştirilerek ekranda kullanım verimliliği biraz daha artacak , bu sayede sağ ve sol köşeden daraltılıp daha minimal bir tasarım haline getirilecek.

b) Merak edilen bir diğer soruda ‘Sarj Girişi Type-C olacak şekilde değişecek mi ?

Apple iPad Pro‘larda Type-C özelliği getirmişti fakat bunun sebebi iPad‘i hem bilgisayarlara daha yakın hale getirmek hem de büyük batarya boyutunu dengelemek içindi , Muhtemelen iPhone modellerinde bu giriş yer almayacak ve Apple büyük ihtimalle ilerleyen yıllarda piyasaya sürülecek yeni serilerde tamamen kablosuz sarj özelliğine geçiş yapıp Apple Watch gibi manyetik bir sarj cihazı ile durumu tamamen kablosuz hale getirecek.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

iPad modellerinde olduğu gibi büyük ihtimalle Pro modellerin kamera kısmına Lidar sensörü eklenecek , Lidar sensörü özellikle Tasarımcı , Mimar ya da Görsel sanatlarla ilgilenen kullanıcılar için Yapay Gerçekçiliğin artması konusunda faydalar sağlayacak ve muhtemelen bu sensöre yönelik yazılımcılar bir çok yazılım üretecek. Bu özellik hakkında tam olarak detaylı bilgilendirmeyi lansmanda göreceğiz Apple muhtemelen bu özelliğe detaylı bir şekilde değinecek.

Benim de diğer kullanıcılar gibi Apple‘dan yeni modellerinde beklentim kameraların biraz daha iyileştirilmesi konusunda olacak , özellikle geniş açı kamerasının açı boyutu büyük olmasına rağmen gece modu özelliği diğer Akıllı telefonlara göre çok çok geri kaldı , bu sebeple düşük ışıklı yapılan gece modu çekimlerinde kullanıcıların yüzü gülmedi  , Aynı zamanda video modlarında ‘Sallantı Önleme’ özelliği yok , bu da Amiral gemisi niteliğinde olan 12.000 TL gibi bir rakamlara satılan bir telefon için çok büyük eksik diyebiliriz, Umarız Apple bu konuda dersini çalışmış olup , hatalarını fark eder.

Kameraların 12 mp ile 16 mp arasında olacağı ile ilgili tartışmalar var  , muhtemelen 12’de kalıp ek geliştirmelere sahip olacaktır , ya da Pro modellerinde 16 mp ile sunulacaktır. Apple her ne kadar fotoğrafçılık konusunda rakipleriyle kafa kafaya gitse de kamera konusunda hep sınıfta kalıyor diyebiliriz , Önemli olan kullanılan Lenslerin kalitesi olsa da kamera konusunda Bir Huawei’nin Leica ile işbirliği içinde olduğu modelleri gibi  , ya da Bir Samsung asla değil , eğer sizin için kamera konusu çok çok önemliyse iPhone modelleri bu konuda  sizi hüsrana uğratabilir.

DONANIM DETAYLARI , FİYAT BİLGİLERİ

iPhone 12
4 GB RAM
A14 Çip
Alüminyum Kasa
5.4 inç (BOE OLED , bu modelde en son çıkan küçük yeni iPhone modeline göre 0.4 inç küçülme olacak ve artık yeni iPhone modellerinde OLED ekran paneli yer alacak bu detay kullanıcıları oldukça mutlu edecek.)
2 Kamera
Yavaş 5G ( Yavaş 5G normal 5G teknolojisi gibi 1000 mbit’e kadar bir hız deneyimi sunmayacak , yaklaşık 300 mbit’e kadar bir bağlantı hız değeri sunulacak . Bu sebeple eğer Türkiye’de yaşayan biri iseniz bu hız değeri oldukça yeterli olacaktır.
650 $

iPhone 12 Max
4 GB RAM
A14 Çip
Alüminyum Kasa
6.1 inç (BOE OLED , bu modelde en son çıkan küçük yeni iPhone modeline göre 0.4 inç küçülme olacak ve artık yeni iPhone modellerinde OLED ekran paneli yer alacak bu detay kullanıcıları oldukça mutlu edecek.)
2 Kamera
Yavaş 5G ( Yavaş 5G normal 5G teknolojisi gibi 1000 mbit’e kadar bir hız deneyimi sunmayacak , yaklaşık 300 mbit’e kadar bir bağlantı hız değeri sunulacak . Bu sebeple eğer Türkiye’de yaşayan biri iseniz bu hız değeri oldukça yeterli olacaktır.
750 $

iPhone 12 Pro
6 GB RAM
A14 Çip
Super Retina XDR, 10bit
6.1 inç (Samsung OLED , Pro modellerinde ekranı Samsung üretecek , buradan anlaşılmış olacak ki Samsung gerçekten bu konu da liderliği geçmişten günümüze elinde bulunduruyor.)
Çelik Kasa
3 Kamera
Lidar Sensörü
5G
1000 $

iPhone 12 Pro
6 GB RAM
A14 Çip
Super Retina XDR, 10bit
6.7 inç (Samsung OLED , , Pro modellerinde ekranı Samsung üretecek , buradan anlaşılmış olacak ki Samsung gerçekten bu konu da liderliği geçmişten günümüze elinde bulunduruyor.)
Çelik Kasa
3 Kamera
Lidar Sensörü
5G
1100 $

A14 BIONIC
A14 Bionic diğer Apple işlemcileri gibi bugüne kadar ki en güçlü mobil cihaz işlemcisi olacak gibi gözüküyor, Şuan hali hazırda ‘Snapdragon 865’ ile mobil platformlarda ve Benchmark testlerinde  A13 Bionic ile rekabet halindeyken , A14 Bionic Bugüne kadar ki mevcut işlemciler arasında 3.0 İşlemci frekansını geçebilecek olan ilk mobil cihaz işlemcisi olacak gözüyle bakılmakta , eğer 3.0 Ghz’i geçerse Tüm Benchmark platformları sallanacak ve iPhone 12 Pro modelleri performansıyla kullanıcıları mest edecek diyebiliriz. Benim de tasarımından sonra en çok merak ettiğim konu bu diyebilirim.

Depolama kısmında tam net bilgiler yer almazken büyük ihtimalle ‘Pro’ olan iPhone modellerinde 128/256/512 GB seçenekleri ile yer alacaktır , ‘Pro’ olmayan modeller ise hali hazırda var olan diğer modeller gibi 64/128/256/512 GB seçenekleri ile yer alacaktır.

Eğer tüm detaylara sadık kalınıp son dakika bir sürpriz yapılmazsa iPhone 12 serisi bu şekilde olacaktır , yeni bilgiler sızdırıldıkça siz takipçilerimiz ile paylaşmaya devam edeceğiz , bizi takipte kalmaya devam edin , Sağlıklı günler dileriz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA