IOS 14 ve Linkedin veri ihlali ile gizliliğimize bir tehdit mi oluşturuyor? Daha öncesinde verileri depoladığı ve kullanıcıyı bilgilendirmeden veri depolamak suretiyle bu verileri kullanan Tiktok için de Türkiye Cumhuriyeti inceleme başlatmıştı. Şimdilerde benzer durum İOS 14 kullanan cihazlardaki LinkedIn için de söz konusu.

Bir uygulama geliştirici ios 14 işletim sistemini test ederken LinkedIn uygulamasının arka planda kullanıcı verilerini izinsiz kopyaladığını keşfetti ve bu konuda LinkedIn de ki bir uygulama geliştiricisi olan Erran Berger bu durumun ilgili sürüm ile alakalı yazılımsal bir sorun olduğunu iletti

reddit ve linkedin ios 14 pano sorununu cozecek haberi QGBNNHwk 758x426 1

. Berger açıklamalarına bu durumun bütün mesuliyetini üstlenerek devam etti ve bu sıralarda bir Twitter kullanıcısı Ipad pro cihazında LinkedIn ile ilgili bu problemden şikayetçi olduğunu belirtti. Berger bu sorunun her ne kadar çözüleceğini idda etse de Apple bu konu ile ilgili daha kesin önlemler alma yoluna gidiyor. Bu konuda bir çok kullanıcımız şunu düşünebilir, “Apple cihazların en büyük avantajı güvenlik iken artık Apple kullanarak da dijital medyada güvenlik sağlayamayacak mıyım?” Tabi ki hayır bu durum oldukça istisnai bir durum çünkü Apple tarihinde neredeyse ilk defa gerçekleşen bu olayın eskiye dayalı bir tekrarı yok.

download

Birkaç cümle öncesinde Tiktok ile ilgili sorun yalnızca Android platformu için geçerli bir durum ancak yine bu şu demek olmuyor ki “Android güvensiz bir ekosistem” çünkü Android işletim sisteminde kullanıcı tam yetkiye sahiptir ve kendi güvenliğini sağlamak ile yükümlüdür dolayısıyla endişelenilen uygulamanın bu işlemi yapmasını birkaç işlem ile durdurabiliyoruz. Ancak burada bizlerin düşündüğü şey kesinlikle bu mecraları bilinçli bir şekilde kullanamıyorsak kullanmamamız bizim için daha doğru olacaktır. Çünkü bilinçsizce yapılan her işlem bir güvenlik zaafiyeti doğurabilir ve eğlenmek için indirip kurduğumuz bir uygulama bize hoş olmayan durumlar yaşatabilir. Bunu söylerken kesinlikle sadece sosyal medya konusunda uzman kişiler sosyal medya kullansın demiyoruz fakat en azından uygulamaları kuracağımız zaman bir uzmandan destek almak bizim bilgilerimizin güvenliği için en doğrusu olacaktır.