Ana Sayfa Mobil iOS 10 İle Gelen 10 Gizli Özellik

iOS 10 İle Gelen 10 Gizli Özellik

0
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Apple‘ın, WWDC 2016‘da tanıttığı ve Eylül ayında yeni amiral gemisiyle birlikte kullanıcılara sunulacak olan yeni işletim sistemi iOS 10‘la birlikte gelen gizli özellikleri sizin için derledik.

Yeni işletim sistemi iOS 10‘da birçok radikal değişikliğe yer veren Apple bu işletim sistemini geliştiricilerinin testine sundu. Biz de geliştiricilerden elde edilen bilgilere göre iOS 10 ile gelen 10 gizli özelliği sizler için derledik.

1-Klavye Sesinde Değişiklik

iOS‘da yıllardır kullanılan klavye sesini hepimiz biliriz. Önceleri ‘Tık‘ şeklinde çıkan klavye sesi iOS 10 ile birlikte değişiyor.

ios10-1

2-Yerleşik Uygulamalar Artık Silinebiliyor

11858 teknik destek
11858 teknik destek

iOS 10‘dan önceki işletim sistemlerinde Apple‘a ait olan işletim sistemi ile birlikte yerleşik olarak gelen i Tunes, i Books, Podcasts, Maps vb. uygulamaları işletim sisteminden kaldırmak mümkün olmuyordu. Ancak iOS 10 ile birlikte yerleşik uygulamalar artık silinebilecek.

ios10-2

3-Geri Tuş Simgesi Değişiyor

iOS 10‘dan önceki tüm işletim sistemlerinde hemen hemen aynı olan geri tuş simgesi de iOS 10 ile birlikte değişecek olanlardan.

ios10-3

4-Artık Ön Bellek Temizlenebilecek

Android işletim sistemi kullanan bir kullanıcı kapattığı uygulamaların, telefonun ön belleğinde yer alıp gereksiz yere pil ve performansı etkilemesini engelleyebiliyor. Apple iOS 10‘dan önceki işletim sistemlerinde ön bellek temizleme işlemine izin vermiyordu, ancak iOS 10‘la birlikte iOS işletim sistemi kullanan kullanıcılar da artık ön bellek temizleme işlemi yapabilecek.

5-Mesaj Okundu Bilgileri Daha da Detaylanacak

iOS 7 işletim sistemiyle birlikte sisteme eklenen “mesaj okundu” bilgisi özelliği iOS10 ile birlikte çok daha detaylanıyor. “Mesaj Okundu” özelliğine ekstra olarak mesajın okunduğu tarih ve saat bilgisi de ekleniyor.

ios10-4

6-Kayıpsız Fotoğraf Çekme

Hiçbir iOS sürümünde var olmayan kayıpsız fotoğraf çekme özelliği RAW da,  iOS 10‘la birlikte gelen gizli özelliklerden.

ios10-5

7-Game Center’a Elveda Denilecek

Şimdiye kadar bütün iOS sürümlerinde var olan ancak çok düşük bir kitle tarafından kullanılan “Game Center”, iOS 10 ile birlikte tarih olacak.

ios10-6

8-Safari’de Sınırsız Sekme Açma Özelliği

Şimdiye kadar bütün iOS sürümlerinde Safari internet tarayıcısını kullanarak maksimum 36 adet yeni sekme açılabiliyordu. Bu sınır iOS 10 ile birlikte kaldırılıyor. Çok gerekir mi, 37. sekme kullanıcılar tarafından açılır mı, bilinmez ancak bu sınırın kaldırıldığı da su götürmez bir gerçek.

ios10-7

9-Canlı Fotoğraf Anime’lerindeki Titreme Sorunu Gideriliyor

iOS 10‘dan önceki iOS sürümlerinde yapılan canlı fotoğraf animelerinde genelde titreşimden dolayı sorunlar çıkabiliyordu ve animeler pek de etkili olmuyordu. iOS 10 ile birlikte gelen düzeltici, Google Motion Stils kadar iyi çalışır mı, bilinmez ama Apple da canlı animeleri düzeltmeye karar verdi gibi görünüyor.

ios10-8

10- Uygulama ve Dosya Geçişi Animasyonları Değişiyor

iOS 10 ile birlikte gelecek son gizli özellik ise değişen uygulama ve dosya geçiş animasyonları diyebiliriz. iOS 10 ile birlikte kullanıcılar dosya geçiş animasyonlarını değiştirebiliyor, etkilerini azaltabiliyor veya kapatabiliyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA