Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram’ın Profesyonel Kontrol Paneli, İşletmenizi Güçlendirmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Instagram’ın Profesyonel Kontrol Paneli, İşletmenizi Güçlendirmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

0
African businessman taking a break at work, wearing casual pink polo shirt, looking at camera, laughing and confident

Instagram’ın yeni özelliği Profesyonel Kontrol Paneli’ni (Professional Dashboard) duydunuz mu? Henüz duymadıysanız, endişelenmeyin! İşletme sahipleri için yeni Profesyonel Kontrol Paneli (Professional Dashboard) hakkında bilmeniz gereken her şeyi içeren eksiksiz bir yazı hazırladık.

Instagram‘ın yeni Profesyonel Kontrol Paneli’nin (Professional Dashboard) tam olarak ne olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için bu konuyu bölümlere ayırdık. İşletmenizin, Instagram‘da başarılı olmasına yardımcı olmak için Profesyonel Kontrol Paneli’ni (Professional Dashboard) nasıl kullanacağınıza dair sizin için 4-temel strateji bile hazırladık.

Peki, Instagram Profesyonel Kontrol Paneli (Professional Dashboard) Nedir?

Instagram kısa süre önce, içerik oluşturuculara ve işletmelere Instagram’ın sunduğu tüm önemli araçlara ve özelliklere erişebilmeleri için Profesyonel Kontrol Paneli’nin (Professional Dashboard) lansmanını duyurdu. Instagram’ın yeni özelliği Profesyonel Kontrol Paneli (Professional Dashboard), performansınızı takip ve analiz etmenizi kolaylaştırmak, reklamlar ve alışveriş özellikleri gibi profesyonel araçları ayarlamanızı kolaylaştırmak için, Instagram‘ın tüm mevcut araçlarını ve kaynaklarını birleştirir. Profesyonel Kontrol Paneli (Professional Dashboard), işletmenizin platformda başarılı olmasına yardımcı olmak için Instagram tarafından seçilen eğitim içeriğini keşfetmenizi bile kolaylaştırır.

Profesyonel Kontrol Paneli’nin (Professional Dashboard) Bölümleri

1- ‘Performansınızı Takip Edin’ Bölümü

Bu bölüm, tüm analizlerinizin barındırıldığı yerdir ve işletmenizin, Instagram‘daki performans takibini çok daha kolay hale getirir. Bu bölüm, Instagram işletme hesabınızın performansına üst düzey bir bakış sağlar. Burada, hedef kitleniz hakkındaki verileri ve yayınlarınızın etkileşim ve erişim istatistikleriyle ilgili verilere göz atabilirsiniz. Bu aynı zamanda artık İstatistikler (Insights) bölümüne kolayca erişebileceğiniz yerdir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

2- ‘İşletmenizi Büyütün’  Bölümü

‘İşletmenizi Büyütün (Grow Your Business)’ bölümü, kullanıcıların, bir Instagram hesabını yönetmek ve bunlardan para kazanmak için ihtiyaç duyduğu tüm araçlara kolay erişim sağlayan önemli bir bölümdür. Bu bölüm, kullanıcıların Rozetler (Badges), Markalı İçerik (Branded Content) ve IGTV promosyonları gibi özellikleri inceleyip ayarlayabileceği bölümdür. Instagram içerik oluşturucuları ve çok takipçili Instagram kullanıcıları, Instagram hesaplarının, para kazanma için uygunluğunu kontrol edebilir ve işletme sahipleri, Alışveriş (Shopping) ve Reklamlar (Ads) gibi temel özellikleri buradan yönetebilir.

3- ‘Haberdar Olun’ Bölümü

Instagram’ın yeni özelliği Profesyonel Kontrol Paneli’nin (Professional Dashboard) son bölümü, tek bir yerde derlenmiş tüm Instagram ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmenize yardımcı olmak için Instagram’ın tüm eğitim kaynaklarına erişim sağlayan, ‘Haberdar Olun (Stay Informed)’ sekmesidir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Profesyonel Kontrol Paneli (Professional Dashboard) şu anda herhangi bir yeni analitik veya özellik sunmasa da, bu yeni araç, Instagram’da tek bir merkezi konumda birleştirildiği için işletmelerin ve içerik oluşturucuların tüm istatistiklerini ve araçlarını bulmasını ve bunlara erişmesini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

İşletmeler, Başarılı Olmak için, Instagram’ın Profesyonel Kontrol Paneli’ni (Professional Dashboard) Nasıl Kullanabilir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, tüm bu özellikler Instagram‘da zaten mevcuttur, ancak yeni Profesyonel Kontrol Paneli (Professional Dashboard), hepsini bir araya getirerek, tüm bu harika araçları ve kaynakları kolayca bulmanızı sağlar ve bunlara erişmenizi çok daha kolay hale getirir. İşte, işletmenizin Instagram‘da başarılı olması için, Profesyonel Kontrol Paneli’nden (Professional Dashboard) yararlanmanın 4-yöntemi:

1- Etkileşimlerinizi Takip Edin

İşletmenizin, Instagram’da başarılı olması için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, tüm gönderilerinizdeki (paylaşımlarınızdaki) etkileşimi takip etmektir. Son gönderilerinizin tüm ölçümlerini ve performansını görmek için ‘Tüm Analizleri Gör (See All Insights)’ sekmesine dokunarak, etkileşim oranlarınızı ve performansınızı takip edebilirsiniz. ‘Paylaştığınız İçerik (Content You Shared)’ bölümü, son yayınlarınızın (paylaşımlarınızın) bir dökümünü sağlar (hem haber akışı hem de Hikayeler –Stories– için). Performans ölçütlerinizi (metriklerinizi) takip etmek, hangi gönderilerin en fazla etkileşimi oluşturduğunu tam olarak bilmenize yardımcı olur. En fazla etkileşimi oluşturan içerik türlerini tespit ettikten sonra, müşterilerinizin görmeyi ve etkileşimde bulunmayı sevdiği içerik türlerini oluşturmaya devam edebilirsiniz!

2- İpuçlarını ve Püf Noktalarını Öğrenin

Instagram‘ın yeni Profesyonel Kontrol Paneli’nin ‘Haberdar Olun (Stay Informed)’ bölümü, kullanıcıların Instagram‘da nasıl başarılı olunacağı hakkında daha fazla bilgi edinmesi için harika bir kaynaktır. Instagram‘dan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için, bu bölümü düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın! Instagram size sadece yardımcı olmak ve hedeflerinize ulaşma yolunda ilham vermek için çok büyük bir eğitim kaynağı oluşturmadı; aynı zamanda Instagram‘ın tüm özelliklerini ve araçlarını en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olacak birçok ipucu ve püf noktası da sunuyor.

3- Reklam Performansınızı Takip Edin

Bir işletme olarak, muhtemelen Instagram reklamları yayınlıyorsunuz. Yılda birkaç küçük reklam kampanyası yapmaktan hoşlanıyorsanız veya birkaç büyük bütçeli Instagram reklam kampanyası yürütüyorsanız, Instagram reklamlarınızın performansını sürekli takip etmek zorundasınız. ‘İşletmenizi Büyütün (‘Grow Your Business)’ bölümünde, reklam kampanyalarınıza hızlı bir şekilde erişmek ve reklam performanslarını kontrol etmek artık çok daha kolay. Instagram reklamlarıyla işletmenizi büyütmek için, yalnızca en etkili reklamları yayında tutmak isteyeceksiniz.

4- Alışveriş Özelliğini Etkinleştirin

Ürün bazlı (üreten) bir işletme iseniz, kesinlikle Instagram Alışveriş‘ten (Instagram Shopping) yararlanmak isteyeceksiniz! Instagram Alışveriş (Instagram Shopping) özelliği, müşterilerin, ürünlerini doğrudan Instagram üzerinden satın almalarını sağlamak için işletmelerin Facebook‘ta mağaza oluşturmalarına olanak sağlar! Peki, nasıl? Tüm ürünlerinizi Instagram / Facebook mağazanıza eklemek için Instagram Alışveriş (Instagram Shopping) sekmesine gidin. Ardından, ürünlerinizin bir fotoğrafını akışta veya Hikayeler’de (Stories) yayınladıktan sonra, alışveriş yapılabilir bir gönderi oluşturmak için ürünleri etiketleyebilirsiniz!

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA