Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram’da Doğrulanmış Hesap Onayı Nasıl Alınır?

Instagram’da Doğrulanmış Hesap Onayı Nasıl Alınır?

0

Instagram‘daki bazı hesapların yanında görünen mavi tik (check) simgesini hiç merak ettiniz mi?

Mavi tik (check) simgesi, önemli kişiler ve markalar için doğrulanmış hesap rozetidir ve pek çok faydası vardır. Bu makalede, hesap adınızın yanında gıpta ile bakılan mavi tik (check) simgesini nasıl ve neden almanız gerektiğini ele alacağız.

Instagram’da Doğrulanmış Hesap Onayı Neden Önemlidir?

Instagram’da, doğrulanmış hesap onayı almanın birkaç önemli faydası vardır:

 • Harika ve pozitif bir ilk izlenim bırakıyor: İyi bir ilk izlenim bırakmak, markalaşmada temel bir ilkedir. Birisi profilinizle ilk karşılaştığında, hakkınızda daha herhangi bir şey bilmeden, sizin gerçek ve kayda değer (önemli) bir kişi veya tanınmış bir marka olduğunuzu anlar.
 • Keşfedilebilirliği ve marka bilinirliğini artırır: Doğrulanmış hesaplar, Instagram‘daki aramalarda ve önerilerde daha üstte görünür.
 • Diğer kullanıcılara güven verir: Sahte haberlerin oldukça yaygın olduğu çağımızda, kime güveneceğinizi bilmek her zaman kolay değildir. Mavi tik (check) simgesi takipçilerinize, hesabı doğrulanmış, gerçek ve güvenilir birisi olduğunuzu söyler. Bu, özellikle özel bir teklifi veya fırsatı tanıtırken önemlidir; çünkü kullanıcılar, doğrulanmamış hesaplardan gelen özel tekliflere şüpheyle yaklaşabilir.
 • Kimlik hırsızlığından ve taklit edilmekten kaçınmanıza yardımcı olur: İnsanlar, yanlış bilgileri yaymak veya itibarınızı sabote etmek için sahte hesaplar kullanabilir. Mavi tik (check) simgesi, insanların gerçekten siz olup olmadığınızı doğrulamalarına yardımcı olarak bu durumdan kaçınmanıza yardımcı olur.
 • Doğrulanmış Hesaplara Has Özelliklere Erişmenizi Sağlar: Instagram genellikle yeni özelliklerin βeta sürümlerini önce doğrulanmış hesaplara sunar. Hikayelerinize (Stories) bağlantılar eklemenize izin veren Instagram hikayelerindeki yukarı kaydırma özelliği, yalnızca 000‘den fazla takipçisi olan hesaplar ve 10.000‘den az takipçisi olsa bile doğrulanmış hesaplar tarafından kullanılabilir.

Harika, değil mi? Peki bu avantajlardan kimler yararlanabilir?

Instagram’da Doğrulanmış Hesap Onayı Almak için 6 Kriter

Instagram‘ın, bir hesabı doğrulamak için ihtiyaç duyduğu 6-kriter şunlardır:

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Hesabınız, “Kullanım Koşulları ve Topluluk Kuralları”’na uymalıdır: Bu, tüm Instagram hesapları için geçerlidir.
 • Hesabınız(daki bilgiler) gerçek olmalı: Hesabınız, gerçek bir kişiyi veya işletmeyi temsil etmelidir.
 • Hesabınız benzersiz olmalıdır: Aynı kişi veya işletme için birden fazla hesabı doğrulayamazsınız (dile özgü benzerlik olmadığı sürece).
 • Hesabınız herkese açık olmalıdır: Ve ayrıca bir biyografiniz, profil fotoğrafınız ve en az bir gönderiniz (paylaşımınız) olmalıdır.
 • Hesabınız, diğer sosyal medya siteleri için “beni ekle” bağlantısı (linki) içermemeli. Bağlantınız (linkiniz), resmi web sitenize veya açılış sayfanıza yönlendirmelidir.
 • Hesabınız, dikkate değer (saygın) bir kişiyi veya markayı temsil etmelidir: Instagram, tanınmış olup olmadığınızı görmek (tespit etmek) için hesabınızı inceleyecek ve ücretli veya tanıtım (promosyon) içeriği olmadığı sürece, birden çok haber kaynağında yer alan hesapları dikkate alacaktır.

Lütfen unutmayın: Instagram doğrulaması satın alamazsınız ve hesabınızın bir ücret karşılığında doğrulanabileceğini iddia eden herhangi bir hizmet bir aldatmacadır (dolandırıcılık amaçlıdır).

Hesabınızın uygun olduğunu düşünüyor musunuz? Doğrulanmış hesap onayı hazır mısınız? İşte yapmanız gerekenler!

Instagram’da Doğrulanmış Hesap Onayı Nasıl Alabilirsiniz?

 • Profil sayfanızı açın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki 3-çizgi (≡) simgesine dokunun ve açılan menü listesinde ‘Ayarlar (Settings)’ seçeneğini seçin:
 • Ardından ‘Hesap (Account)’ seçeneğine dokunun.

 • Daha sonra ‘Doğrulama İste (Request Verification)’ seçeneğine dokunun.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Bir sonraki ekranda, birkaç ayrıntı girmeniz istenecektir:
  • İsim – Soyisim: Bu, resmi kimliğinizde göründüğü şekliyle adınız ve soyadınızdır.
  • Tanındığınız (Bilindiğiniz) İsim: Bu, işletmeniz veya marka adınızdır. Herkese açık bir kişiyseniz veya işletmenizin adı sizin adınızsa, buraya kendi adınızı girin.
  • Kategori: Burada, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi kategori seçeneği sunulacak. Yaptığınız işi en iyi tanımlayan seçeneği seçin veya hiçbiri yoksa ‘diğer (other)’ seçeneğini seçin.
  • Fotoğraflı kimlik: Bu bölümde, devlet tarafından verilmiş fotoğraflı bir kimliğin bir resmini ekleyin. Sayfada birkaç geçerli kimlik belgesi örneği listelenecektir. Adınızın açıkça okunabilir olduğu bir kimlik resmi veya tarayıcından (scanner) bilgisayar ortamına aktardığınız bir kimlik eklediğinizden emin olun.
 • Tüm alanları doldurup kimliğinizi ekledikten sonra ‘Gönder (Send)’ butonuna dokunun.

Instagram doğrulaması, günler veya haftalar sürebilir. Süreci hızlandırmanın bir yolu yok, bu yüzden sabırla beklemeniz gerekecek! Hesabınızı doğrulama konusunda bir karar verildiğinde, bildirim akışınızda bir mesaj alırsınız.

Doğrulama talebiniz reddedilirse üzülmeyin; 30-gün içinde tekrar deneyebilirsiniz.

Instagram Doğrulamasına Kaç Kez Başvurabilirim?

Yaptığınız (son) başvurunun üzerinden 30-gün geçtikten sonra, hesap doğrulama için tekrar başvurabilirsiniz. Hesap doğrulama başvurusu konusunda herhangi bir sınırlama (limit) yoktur.

Hesabınız için yaptığınız doğrulama başvurusu sürekli reddediliyorsa, bunun nedeni aşağıdaki yaygın nedenlerden biri olabilir:

Instagram’da, Doğrulanmış Hesap Onayı Alamamanın 5-Genel Nedeni:

 • Hesap, “Kullanım Koşulları ve Topluluk Kuralları”’nı ihlal ediyor olabilir. Instagram‘ın “Kullanım Koşullarını ve Topluluk Kuralları”’nı dikkatlice okuyun ve hesabınızın bu kurallara uyduğundan emin olun.
 • Hesap, doğrulama isteyen kişi veya kuruluşu temsil etmiyor olabilir. Hesabınız, sizi veya işletmenizi veya markanızı temsil etmelidir. Ünlülerin, filmlerin veya kurgusal karakterlerin ‘resmi’ hayran hesapları bu kapsamda değerlendirilmez.
 • Hesap herkese açık olmayabilir. Özel (gizli) hesaplar doğrulanamaz.
 • Hesap bilgileri tamamlanmamış olabilir. Hesabınızda bir biyografi ve profil resmi ve en az bir haber akışı gönderisi (paylaşımı) olduğundan emin olun.
 • Hesap, Instagram’ın şartlarını ihlal eden bir işletme türünü veya markayı temsil ediyor olabilir. Hesapta, Instagram‘ın şartlarını ve yönergelerini ihlal eden içerik bulunmasa bile, işletmenin niteliği dolandırıcılık kategorisine giriyorsa veya şüpheli ise, bundan dolayı Instagram şartlarını ve yönergelerini ihlal ediyor olabilir.

Bunların hiçbiri hesabınız için geçerli değilse, markanız (işletmeniz) henüz yeterince tanınmamış olabilir. Bu durumda, marka bilinirliğini ve tanınırlığını artırmak için çalışmaya devam edin; böylece Instagram, hesabınızı bir dahaki sefere gözden geçirdiğinde, markanız öne çıkacak ve kolayca aranabilir (ve bulunabilir) olacaktır.

Instagram’ın, ücretli veya promosyon (tanıtım) içeriğini dikkate almadığını unutmayın; bu nedenle hesabınızın gerçekten doğrulanmasını istiyorsanız, en iyi yol medyanın ilgisini çekmektir.

Doğrulanmış Hesap Onayı Almak için Başvurmalı mısınız?

Hesabınızın yukarıdaki kriterleri karşıladığını düşünüyorsanız, takip ve marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız, doğrulanmış hesap onayı almak için mutlaka başvurmalısınız.

Hesabınızın uygun olup olmadığından emin olmasanız bile denemeye değer; talebiniz reddedilse bile, hiçbir şey değişmeyecek.  En iyi senaryoda, daha fazla keşfedilebilirliğin, özel özelliklere erişimin ve hesap doğrulamayla gelen güven itibarının keyfini çıkaracağınız özel mavi tik (check) kulübüne alınacaksınız.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA