Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram İşletme Biyografinizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Instagram İşletme Biyografinizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

0

Instagram‘daki 25-milyondan fazla işletmeden biriyseniz, Instagram biyografisindeki sınırlamalarının çok iyi farkındasınızdır. Çok sınırlı bir alanda çok şey başarmanız, insanlara ne yaptığınızı ve müşterilerin size nasıl ulaşabileceğini belirtirken, aynı zamanda markanızı sergilemek ve ziyaretçileri, harekete geçmeye teşvik etmek zorundasınız.

Peki, küçük işletmeler bu kadar az şeyle bu kadar çok şeyi nasıl başarabilir? Bu yazımızda, Instagram biyografinizi optimize etmeye yönelik sunacağımız beş ipucuyla, maksimum etkiye ve Instagram başarısına ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

1. İşletmeniz ile ilgili Temel ve Genel Bilgileri Girin

Instagram işletme biyografinizi bir profil fotoğrafı (genellikle logo), kullanıcı adınızı, işletmenizin adını, web sitenizi, işletmenizin kategorisi – faaliyet alanı ve iletişim bilgileriniz dahil olmak üzere tüm işletme bilgilerini girip güncelleyin. Ardından, Profili Düzenle (Edit Profile) ⟶  Görünüm Seçenekleri (Display Options) menülerine giderek, işletme kategorinizin ve iletişim seçeneklerinizin gerçekten görüntülenebilir olduğundan emin olun. Bu şekilde, bir müşteri mağazanıza yol tarifi almak için tıklayıp arayabilir veya açık adresinize ulaşabilir.

2. Kısa ve Öz Tanıtıcı Bilgi Girin

Yaklaşık 150-karakterden oluşan bir veya birkaç cümleyle, ne yaptığınız ve bunu kimin için yaptığınız konusunda son derece açık ve net bilgi verin. “[Müşteri türü] için [hizmet / ürün] sağlıyoruz” gibi bir formül kullanın. Ardından, şirketinizi temsil eden bir marka sloganı veya kelime öbeği ekleyin.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

3. Emojilerden Yararlanın

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Sınırlı bilgi girilebilen biyografi alanını en üst düzeye çıkarmanın akıllıca bir yolu, biyografinizi doldurmak için emoji kullanmaktır. Profesyonel olmayan bir imaj vermekten endişeleniyorsanız, sosyal medya analiz şirketi Quintly tarafından yapılan bir araştırma, emojilerin aslında Instagram‘da daha fazla etkileşim sağladığını, bu nedenle bazı alakalı, marka emojileriyle aramalarda üst sıralarda çıkabilirsiniz.

4. Hashtag’lerden Yararlanın

Biyografinize bir veya iki adet, işletmeniz ile ilgili hashtag ekleyin ve takipçilerinizin katılımını ve etkileşimini teşvik etmek için “Öne çıkmak için #[işletmehasthag’iniz] kullanın” yazın. Hayranlarınız, hashtag‘inizle içerik oluşturmaya başladıktan sonra, bu içeriği yeniden yayınlayabilir ve marka bilinirliği ve bağlılığı oluşturmak için kullanabilirsiniz.

5. Web Sitenizin Bağlantısını (Linkini) Maksimize Edin

Birçok işletme, altyazılara bir bağlantı (link) eklendiğinde, kullanıcıların bu linke (bağlantıya) tıklayamadığını bilmez! Kullanıcılara, tıklayamayacakları bir bağlantıyla (link ile) “Buradan alışveriş yapın!” dediğinizde, hayranlarınız için sinir bozucu bir deneyim oluyor. Bir gönderiye (paylaşıma) “biyografide bağlantı” eklediğiniz her seferinde, tek başına tıklanabilir biyo(grafi) bağlantısını (linkini) yeni bir bağlantıyla güncellemek de aynı derecede sinir bozucudur.

Bu duruma çözüm olarak, biyografinizdeki bağlantıların miktarını en üst düzeye (istediğiniz sayıya) çıkarmak için Linktree veya Later Bio gibi bir uygulama kullanmanızı öneriyoruz. Bu uygulamalarla, web sitenize, blogunuza, Facebook sayfanıza, mağazanıza, LinkedIn hesabınıza, kampanyanıza vb. bağlantıları içeren tek bir URL linkini biyografinize ekleyebilirsiniz. Hatta Linktree URL‘nizi markanıza uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Eylem Planı

  • Instagram biyografinizi, yukarıda maddede listelenen temel bilgilerle güncelleyin (profil fotoğrafı, işletme bilgileri vb.)
  • Biyografinizi yazın! Yukarıdaki 2, 3 ve 4 numaralı maddeleri izleyerek, 150-karakter sınırından en iyi şekilde yararlanın.
  • Web sitenizin bağlantısını güncelleyin; birden çok bağlantıya sahip tek bir URL kullanmanıza olanak tanıyan bir uygulama kullanın.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA