Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram IGTV Nedir ? Video Yükleme Gereklilikleri Nelerdir?

Instagram IGTV Nedir ? Video Yükleme Gereklilikleri Nelerdir?

0
11858 teknik destek

Merhaba TeknoDestek takipçileri bugün sizler için Instagram‘ın IGTV özelliğine değineceğiz.

Videolu içerikler Facebook’tan , Twitter‘a kadar tüm sosyal medya mecralarında en fazla ilgi gören içeriklerin başında geliyor .

instagram-igtv-icin-onemli-gelisme-1.jpg (1200×630)

Instagram videolu postların aslında daha samimi ve popüler olacağının en başından beri farkındaydı ve buna yönelik çalışmalarını uygulamayı sürekli geliştirerek sürdürdü , 2018 yılında büyük bir yeniliğe imza atarak bizi IGTV ile tanıştırdı. Hepimizin bildiği üzere Instagram hikayelerinde videolar 15 saniye, postlar ise 1 dakika ile sınırlıydı.Durum böyle olunca kullanıcılar, 1 dakika üzerindeki videolarını Instagram’a yükleyemiyordu, ya da parça parça yüklüyorlardı. İşte tam bu noktada IGTV, tüm bu standartları ortadan kaldırdı ve kullanıcılara uzun videolarını Instagram’da paylaşma ve buradan reklam alabilme imkanı sundu. IGTV özellikle işletmelerin , kişisel reklam platformlarının ve bizler gibi standart Instagram kullanıcılarının oldukça işine yaradı , bu yolla dijital pazarlamayla uğraşan kişiler oldukça rahat etti.

IGTV’nin Özellikleri

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; daha kaliteli ve bilgi verici içerikleri sunmayı kolaylaştırmak için ortaya çıkan IGTV’de minimum 15 saniye, maksimum 10 dakikalık videolu içerikler paylaşabiliyorsunuz. Ancak profiliniz Instagram tarafından onaylanmış bir profilse bu süre 1 saat’e kadar çıkabilir.

 • Instagram kullanıcıları kendi IGTV profilini oluşturabilir , bu yolla takipçileri ile videolu içeriklerini paylaşabilir ve izlenme beğeni sayısına göre bu yolla kazanç sağlayabilir , IGTV bu yönüyle adeta YouTube‘a çok benziyor.
 • IGTV’de paylaşılan videolar, profil sahibi kişi silmediği sürece hep kanalda kalabilir ve defalarca takipçiler tarafından izlenebilir.
 • Kullanıcılar sadece takip ettiği kişilerden ziyade hesabı gizli olmayan bir çok profilin IGTV videolarını izleyebilir.
 • IGTV tasarlanma ve hayata geçme aşamasında mobil cihazları baz alarak kullanıcılara sunulduğu için videolar dikey olarak paylaşılmakta ve izlenmektedir.
 • IGTV videoları, Instagram uygulamasında ‘Keşif’ kısmında da gözüküyor. Bunun avantajı tıpkı YouTube olduğu gibi sizi takip etmeyen kişilerinde videolarınızı görüp izlemesini sağlıyor.
 • Keşfet kısmında görüntülenen IGTV videoları siz durdurmadığınız ve ekran kilidiniz aktif olmadığı sürece saatlerce izlenebilir , izlediğiniz bir videoyu tekrardan izlemek için aşağı ya da yukarı kaydırarak görüntüleyebilirsiniz.
 • IGTV videolarınızı eşzamanlı olarak Facebook profilinizde de paylaşabilirsiniz.instagram-igtv.png (1200×628)

IGTV Video Paylaşım Kuralları

Her platformda olduğu gibi Instagram‘da IGTV paylaşımları için belli başlı kurallar belirtiyor.

 • 15 saniyenin altında veya 10 dakikanın üzerinde eğer onaylı bir profil değilseniz video ekleyemezsiniz.
 • İdeal video boyutu 9:6 olarak belirtilmiştir.
 • Videolarınız MP4 formatında olmalı.
 • Videolarınızın boyutu 650 MB‘ı geçmemeli.
 • 30 FPS kare hızı ve 720p çözünürlük şartı bulunuyor.
 • IGTV videolarınızın Kapak fotoğrafları için tavsiye edilen ölçüler 420 x 654 piksel çözünürlüğünde olmalı.
 • IGTV videolarınıza kapak fotoğrafı ekledikten sonra düzenleme yapamazsınız , bu işlemi eklemeden önce yapmanızı tavsiye ederiz.
 • IGTV video başlığı metniniz maksimum 75 karakter olmalı.

IGTV Özelliği Nasıl Kullanılır ?

IGTV’ye hem PC üzerinden hem de mobil cihazlar aracılığıyla video yükleyebilirsiniz.

Mobil cihazlar kullanıcıları için;
Profilinizin sağ üst köşesinde bulunan +  ikonuna tıklayın ve Yeni IGTV videosu seçeneğini seçin,  ardından ayarlara girin ve kanalınızı oluşturun. Videonuzu seçtikten sonra, kapak fotoğrafınızı yükleyin, başlık ve açıklama metinlerinizi de girdikten hemen sonra paylaşabilirsiniz.

11858 teknik destek

PC üzerinden video paylaşımı için; https://www.instagram.com/tv/upload/ sayfasını giriş yaptıktan sonra , paylaşılacak videonuzu seçin, kapak fotoğrafınızı yükleyin, başlık ve açıklama metinlerinizi ekledikten sonra paylaşabilirsiniz.​​​​​​​​​​​​​​

IGTV ÖNİZLEME ÖZELLİĞİ 

Instagram tarafından gelen son yenilik ile birlikte kullanıcılar artık IGTV videolarını takipçilerinin karşısına ön izleme olarak çıkarabilecek. Şöyle ki , videolarınızı paylaşırken ‘bir ön izleme paylaş’ seçeneğini seçmeniz halinde, paylaşacağınız videonuzun ilk 1 dakikası ‘Instagram profilinizde’ gözükecek. Takipçileriniz eğer isterse videoya tıklayarak IGTV kanalınıza erişebilecek ve bütün videolarınızı izleyebilecek.

Kullanıcıların kendi tercihlerine göre içerikleri kolayca görüntüleyebileceği bu özellik özellikle  dijital pazarlama ile uğraşan kullanıcıların oldukça işine yarayacak , bu tarz gelişimlerin işletmelerin ilerlemesine ve kazançlarını arttırmalarına fayda sağlaması biz teknoloji severleri de oldukça mutlu ediyor .

Bir makalemizin daha sonuna geldik , daha fazla teknoloji haberleri ve makaleleri için bizi takipte kalmaya devam edin , Sağlıklı günler dileriz.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1615 Oylamalar · 1615 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikİnstagram Hikayede Photo Booth nedir
Sonraki İçerikYetkisiz Alınan Ödemeleri Bildirme
İstanbul Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunuyum , Emlak Piyasasında uyguladığım dijital pazarlama yöntemleri ve bu yöntemleri kullanırken tanışmış olduğum grafik tasarım, web ve sosyal medya yönetimi ile birlikte Teknolojinin bir çok dalıyla tanıştım ve hayatımın bir parçası haline geldi. Bu bilgi ve birikimler ile sizlere de faydam dokunacağı için TeknoDestek ailesi ile birlikteyim , bizi takipte kalmaya devam edin :)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.