Ana Sayfa Sosyal Medya İnstagram da Satış Yapmak

İnstagram da Satış Yapmak

0

İnstagram sunduğu geniş ağ erişimi sayesinde sadece sosyalleşme aracı olarak değil aynı zamanda iş fikrinizi tanıtma, satış yapma imkanı da sağlamakta. İnstagram da satış yapmak zaman zaman herkesin aklına gelmekte, değişik iş geliştirme fikirleri üretmekte ya da var olan işin tanıtımını yapmak için kullanılabilmektedir.

Peki İnstagram satış yapmak için doğru bir adres mi, kendi içinde riskleri var mı ? Ya da İnstagram da takipçi sayınız ürün tanıtımı yapmanız için yeterli ancak nereden başlayacağınızı, nasıl yol alacağınızı bilmiyorsunuz gelin bütün bu soruları birlikte inceleyelim.

  Kimler İnstagramdan Alışveriş Eder

İster evinizden, isterseniz işyerinizden satış amaçlı yaptığınız ürünlerinizi geleneksel ortamların dışında internet üzerinden e- ticaret yoluyla satışını yapabilirsiniz. Özellikle pandemi dönemi sorasında geleneksel alışveriş alışkanlıklarımız yerini internet üzerinden yaptığımız alışverişe bıraktı. Sevdiklerimize özel günlerde aldığımız hediyelerden, mutfak alışveriş alışkanlıklarımızın neredeyse tamamı dijitale döndü. E- ticaret sitelerinin fazlalaşmasıyla birlikte alternatifler de artmış oldu. İnstagram da e- ticaret yapanlar için başka bir platform  olarak hayatımızdaki yerini koruyor. İnstagram üreticilerinin müşteri araştırma aşamalarında ilk sordukları soru belki de; Kimler İnstagram dan  alışveriş eder oluyor.

  İnstagram kullanıcılarının yalnızca tanıdıklarını ya da ilgi duyduğu sayfaları takip ettiği günler çok öncelerde kaldı. Günümüzde ticari kurallara göre yaptığı güncellemeleriyle İnstagram da satış yapmak mümkün hale geliyor. Kullanıcıların da takip ağını bu anlamda yönlendirerek genişletiyor. Daha önce köpeğiniz için baktığınız bir tasma ana sayfanıza sponsorlu tanıtım olarak günlerce düşebiliyor. İnstagram’ ın algoritması da alışveriş sektörünün içinde var olmaya uygun tasarlanmasıyla üretim yapanların odağı haline dönüşüyor. Evde üretilen ürünlere merakı olanlar, özgün ürünler tasarlayanlar, yerel gıda üreticileri gibi listenin uzayıp gittiği alternatifleri takip eden takipçilerin yakın markajı haline geliyor. Kimler İnstagram dan alışveriş eder sorusunu soran yeni tasarımcı ya da üreticilerin yola ilk çıktıklarında, işe nereden başlayacağını düşünen üreticilerin hangi sayfalarla etkileşime geçecekleri konusunda yardımcı oluyor.

İnstagramdan Ürün Satarken Nelere Dikkat Etmeli

11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Evinizden ürettiğiniz özgün tasarımlarınız ya da işyerinizde seri ürettiğiniz ürünleriniz var ve artık satış ya da tanıtımlarınız için trend enstrüman olan İnsatagram’ı kullanmayı tercih ediyorsunuz. Gelin hep birlikte İnstagramda ürün satarken nelere dikkat etmeli bir bakalım. İnstagram doğrudan satış amaçlı kurulan bir platform değil. Bu nedenle yapacağınız satış ya da tanıtım için komisyon alınmıyor. Hatta platform sayfanızı, İnstagramda satış yapmak amacıyla daha efektif kullanmanız için yeni güncellemeler de yaparak sizi bu anlamda destekliyor. Bu güncellemeleri akıllıca, düzenli kullanarak diğer sayfalarla doğru şekilde etkileşime geçmeniz mümkün.

İşe günlük hayatınızla ilgili düzenli olarak hikayeler paylaşarak başlayabilirsiniz. Sayfanızın sadece ürün odaklı olması sizin satış stratejinizi yavaşlatırken, diğer sayfalarla olan iletişiminizi de azaltacaktır. Ürünlerinizi satın almak isteyen insanlar hikayenizi bilmek isteyecektir. Bu aynı zamanda sizi daha fazla güvenilir kılacaktır. İnsanların sizinle bağ kurmasına izin vermelisiniz. Hikayelerinizle, çekeceğiniz videolarınızla izin verin insanlar size kolay ulaşacaklarını bilsinler. Aranızdaki güven bağı oluşsun. Kendinizi en katıksız haliyle ortaya koymanız aynı zamanda sizi diğer sayfalardan da ayıran bir yan olacaktır.

  İnstagram Satışında Vergi Var Mı

İnstagram üzerinden satış yapmayı planlayaların en çok sorduğu soru; İnstagram satışında vergi var mı, oluyor. Bu soruyu sormakta haklısınız. Vergi ürününüzün maliyetine dolaylı olarak etki eden bir kalem. Bu sorunun cevabını sonradan öğrenmeniz sizi zora sokabilir. Eğer bir işyeriniz var ve zaten vergi mükellefiyseniz İnstagramda satış yapmak var olan satış sirkülasyonunuzu arttıracak ve faturalandırdığınız satışlarınız vergiye konu olacaktır.

Eğer evden, elinizde yani herhangi bir makine kullanmadan, ev koşullarınızda ürettiğini ya da tasarladığınız ürünlerinizin sayını yapıyorsanız ikametgahınıza en yakın vergi dairesi müdürlüğüne başvurarak alacağınız vergi muafiyet belgesi sayesinde vergiden muaf olacaksınız.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA