Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı

Instagram ekosisteminde son dönemde en popüler PR yöntemlerinden biri de hiç şüphesiz takipçi çekilişleridir diyebiliriz. Ancak bu durum bazen Instagram çekiliş dolandırıcılığı sorunu ile sonuçlanabiliyor. Kullanıcılar kendilerine gelen çeşitli çekiliş mesajlarına tıkladıklarında, link sahte bir link ise kullanıcının linke tıklayarak bilgileri girmesi sonucunda hesap çalma işlemleri gerçekleşebiliyor. Bu istemsiz sonuçlarla karşılaşıldığında kullanıcıların paniğe kapılmadan evvel, ortaya çıkan durumdan kendilerinin ve yakınlarının zarar görmemeleri adına uygulamaları gereken bazı prosedürler bulunuyor.

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı Nedir

Bazen bilindik sayfaların tanınırlık arttırmak bazen de takipçileri ödüllendirmek amacıyla kullandıkları bu yöntem, hacker’lar tarafından fırsat olarak görülebiliyor. Son dönemde çeşitli zincir market kampanya fırsatı ya da sosyal yardım başvurusu kalıbında gönderilen bu linklere tıklanarak giriş yapıldığında kullanıcılar korsanlar tarafından hazırlanmış giriş ekranlarına yönlendiriliyorlar.

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı
Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı

Önceden hazırlanan bu sahte giriş ekranları yapı itibariyle aslını birebire yakın taklit edebildiğinden, dalgınlık halinde durumu fark edemeyen kullanıcıların bilgilerini ele geçiriyorlar. Kullanıcılar instagram giriş ekranlarında kullanıcı adı ve şifrelerini girdiklerini düşünürken, aslında korsanlar tarafından hazırlanmış sahte ekranlar üzerinden hesap bilgilerini karşı taraf ile paylaşmış oluyorlar.

Sonrasında sistem domino taşı etkisiyle bir sonraki kullanıcının kandırılması ile eklektik bir yapıda ilerliyor. Hesabı çalınan kullanıcının hesabı üzerinden, hesap listesinde bulunan kişilere çekiliş bilgileri içeren mesajlar gönderiliyor. Mesajların tanıdıklarından geldiğini gören ve yakınlarından fayda garantisi içeren mesajlar alan kullanıcılar daha kolay kanarak kendilerine gelen linklere tıkladıktan sonra kullanıcı bilgilerini paylaşabiliyorlar.

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı ile Karşılaşıldığında Neler Yapılmalı

Bu tür bir yöntem ile hesabını çaldıran kullanıcılar öncelikli olarak paniğe kapılmadan hareket etmelidir. Panik ve heyecan ile yapılan bazı girişimler, hesap kurtarma adımlarını daha güç hale getirebilmektedir.

Instagram hesabını bu yöntem ile çaldıran kullanıcıların ivedi şekilde uygulaması gereken prosedürleri listelemek gerekirse;

*Vakit kaybetmeden hesap kurtarma adımlarını uygulayın. Konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, var olan kurtarma ihtimalini de ortadan kaldırmamak adına çok fazla sayıda başarısız giriş denemesinde bulunmadan profesyonel destek alın.

*Hesabınızda yer alan kişilere farklı iletişim kanalları üzerinden ulaşarak ve ortak arkadaşlarınızdan yardım alarak hesabınızın çalınmış olduğunu bildirin. Böylece ortaya çıkabilecek domino etkisi ihtimalini biraz kırmış olacaksınız.

*Sosyal medya kimliğiniz siber dünyada sizi temsil ettiğinden, hesabınızın kullanım iradesinin sizin kontrolünüzden çıktığı tarihi mümkün olan en kısa sürede kolluk kuvvetleri aracılığı ile zabıt altına aldırın. Bu durum ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek hukuki bir süreçte elinizi güçlendirecektir.

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı
Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı

Hesap çaldıran kullanıcıların asla yapmaması gereken adımları da listelemek gerekirse;

*Paniğe kapılarak Instagram uygulamasını telefonunuzdan silmeyin.

*Hesap kurtarma adımlarını uygularken konuya hakim değilseniz, hata veren adımlarda ısrarcı hamlelerden kaçının.

*Instagram hesabınızı çalan kişi ya da kuruluşlarla asla pazarlık etmeyin. Hesabı geri verme vaadiyle sizden istenilen maddi tekliflerden uzak durun.

*Yeni bir Instagram hesabı oluşturmak için acele etmeyin, öncelikli olarak hesabı kurtarma adımlarını profesyonel bir destek alarak son noktasına kadar deneyin.

Ekran Resmi 2024 06 01 00.01.12
Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı

Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı Nasıl Korunulur

Instagram çekiliş dolandırıcılığı gibi bir yöntem ile dolandırılarak hesabını çaldırmak istemeyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken adımları da sizin için listeledik:

*Instagram DM kutunuza gelen linklere tıklarken çok dikkatli olun. Mesaj çok yakın bir arkadaşınızdan gelmiş bile, mesajda konusu geçen markanın resmi hesaplarını kontrol etmeden herhangi bir line tıklamayın.

*Kullanıcı adı ve şifrenizi talep etmeden mesajlara cevap vermeyin.

*Tıkladığınız link sizi bir giriş ekranına yönlendiriyorsa sayfayı doğrudan kapatın.

Sıradaki makale önerileri: