Ana Sayfa Destek Google’ın, Hakkımızda Topladığı Verileri Silebilir miyiz?

Google’ın, Hakkımızda Topladığı Verileri Silebilir miyiz?

0

En çok kullanılan arama motoru olan Google, internet üzerinde yaptığımız kullanımları izleyen ve bilen, bir nevi çok iyi bir gözlemci veya takipçi de diyebiliriz. Peki Google‘a, hakkımzda bildiklerini unutturmamız mümkün mü, bir bakalım.

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google tarafından, yaptığımız tüm işlemler ve bilgilerimiz kaydedilmekte. Bu veri kaydını silmenin de birkaç yolu var; şimdi biraz bunlardan bahsedelim.

·        ‘Etkinliğim’ Menüsünden Verileri Silme:

Veriler, Google hesabımız ile bağlantılı olarak saklanmaktadır.

Bu veriler, hemen hemen her yerde bizimle birlikte: siteler üzerinde doldurduğumuz forumlar veya Google’da yaptığımız bir arama, vb. tüm bu kayıt altına alınan verilere, Google hesabımızda ‘Etkinliğim’ menüsünü açarak erişibilir ve depolanan bu verileri silebiliriz.

https://myactivity.google.com/myactivity  linkine giriş yaparak, özellikle silmek istediğiniz sayfa veya aramalar varsa, silebilirsiniz; ya da tarihe göre silebilirsiniz. Siteye girdiğinizde, filtre bölümünde düzenleme yaparak, silmek istediğiniz verileri silebilirsiniz.

 

  • Sol bulunan menü listesinde ‘Etkinlik silme ölçütü’ bölümünden, depolanan verileri inceleyebilirisiniz.

Google’ın, Hakkımızda Topladığı Verileri Silebilir miyiz?

·        YouTube’daki Geçmiş Arama ve İzleme Verilerini Silme:

YouTube kullanımlarımızda da izleme ve arama geçmişimiz kayıt altına alınmakta. YouTube’daki izleme ve arama geçmişini silebilmek için gerekli adımları anlatalım.

  • Öncelikle YouTube hesabımıza giriş yapıyoruz.
  • Hesabımıza giriş yaptıktan sonra, YouTube sayfasının sol tarafında bulunan menü listesinde bulunan ‘Geçmiş’ menüsünden arama ve izleme geçmişimizi temizleyebiliriz.

·        Reklam Verenlerin ve Reklam Sağlayıcıların Topladığı Verileri Silme:

Bildiğiniz üzere internette yaptığımız aramalar, araştırmalar dikkate alınarak, girdiğimiz sitelerde aramalarımızla ilgili reklamlarla karşılaşmaktayız. Örnek vermek gerekirse, mesela gün içerisinde birçok telefon markası hakkında Google’da araştırma yaptığınızda göreceksiniz ki, giridiğiniz farklı sitelerde artık reklamlar bölümünde telefonlar hakkında reklamlarla karşılacağız. Bunun sebebi ise, bahsettiğimiz üzere, reklam verenlerin arama verilerimizi kullanarak arama işlemlerimizi takip etmesinden ileri gelmektedir. Peki bu verilieri nasıl temizleriz?

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, Google hesabımızda ‘Reklam Kişiselleştirme’ özelliğini kapatabilir ya da isteğimize göre düzenleyebiliriz.

·        Konum Bilgilerimizi Silme:

Vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz akıllı telefonlar ile, konum servislerini oldukça sık kullanıyoruz. Bu konum verileri de Google tarafından kayıt altına alınmakta.

  • Kaydedilen bu verileri silmek için https://www.google.com/locationhistory/delete?pb linkine giriyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görülen sayfa bizi karşılayacak. Bu sayfada bulunan ‘KONUM GEÇMİŞİNİ SİL’ butona tıklayarak, Google tarafından kaydedilen konum verilerimizi silebiliriz.

·        Mobil Cihazda Konum Geçmişini Kapatma:

https://support.google.com/accounts/answer/3118687?hl=tr linkine girerek, konum geçmişini kapatma işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz veya kullandığınız cihaz Android işletim sistemli bir cihaz ise, aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen adımları izleyerek ‘Konum Geçmişi’ servisini kapatabilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.