Ana Sayfa Bilgisayar Chrome 79 Web Tarayıcısı, Android Cihazlara Sorun Oluşturdu

Chrome 79 Web Tarayıcısı, Android Cihazlara Sorun Oluşturdu

0

Google, Chrome 79 Web tarayıcısının Android cihazlar için piyasaya sürülmesini, veri yok edici bir hatayı etkisiz hale getirmenin bir yolunu bulana kadar durdurdu. Etkilenen kullanıcılar Google’ı ve uygulama geliştiricilerini, sorunu çözemedikleri için suçluyorlar.

En yeni Chrome sürümü, merakla beklenen iki yeni özellik içeriyor: kimlik avı koruması ve yer imlerini yeniden sıralama.

Google, geçtiğimiz Çarşamba günü 11 Aralık’ta Chrome 79’u piyasaya sürmeye başladı.

Uygulama geliştiricileri ve kullanıcıları, 20 Aralık Cuma gününe kadar bazı Android uygulamalarında eksik verilerle ilgili bir sorun bildirmeye başladı.

Sonuç olarak, Cumartesi günü Google, Chrome 79’u Android cihazlara geçici olarak askıya aldı. Google yetkilileri, katılımın Android kullanıcılarının yüzde 50’sine ulaştığını söyledi.

Google’a göre, sorunla ilgili bir düzeltme beş ila yedi gün içinde geçerli olacak. O zamana kadar dağıtım devam etmeyecek.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Hata, Web sayfalarını uygulamaların içinde oluşturan bileşen olan Android’in yerleşik WebView uygulamasını kullanan belirli uygulamalardaki verileri siliyor. Kullanıcılar bir uygulamanın içinde bir Web sayfasına giriş yaptığında veya varsayılan Android tarayıcısının kendi dahili oluşturma altyapısı yoksa, Chrome içeriği başlatır.

Google’ın, geliştirme ekibinin sorunun altı hafta önce bir beta sürümünde meydana geldiğine inandığını düşündüğü Chrome 79 WebView kodunda yaptığı değişiklik. Sorun bu noktada ele alınsaydı, Google kullanıcıları ciddi bir şekilde etkilemeden önce bu sorunu çözebilirdi, Pazar’daki bir forum yazısında bir Google yazılım mühendisi önerdi.

Sistem Özeti

Google mühendisleri, eksik verilerin depolama alanındaki bir değişikliğin sonucu olduğundan oldukça emin. Bununla birlikte, sorunu ortadan kaldırmak için bu kodu yamalamak hala mühendisleri zorluyor. Şu ana kadar düzeltme ekinin eksik verileri etkilenen Android uygulamalarına döndüreceğine dair bir garanti yoktur.

Bazı Android uygulamaları WebView içinde çalışır. Bu, Apache Cordova ile oluşturulan uygulamaları veya Twitter Lite gibi paketlenmiş Web uygulamalarını içerir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Chrome 79’un Web verilerinin depolandığı konumu işleme biçimindeki değişiklikle ilgili olarak ortaya çıkar. Cihazlar Chrome 79’a güncellendiğinde, Web uygulamalarında ve WebView uygulamalarında, görüntülenemeyen bazı yerel veriler vardı. Chrome, taşıma işleminden sonra eski verileri silmedi. Bu veriler hala sağlam olabilir ancak şu anda erişilemez durumda.

Mobil Cihazlarda Saklama Alanları

Android telefonlar ve tabletler, depolama mekanizmaları sağlamak için localStorage ve WebSQL konumlarına güvenir. Bir web sitesinin veya Web uygulamasının, kullanıcının Chrome profil dizini içindeki bir kullanıcının cihazındaki verileri depolamasına izin verir.

Bazı Android uygulama geliştiricileri, kullanıcı verilerini özel veritabanı sunucularına yüklemeyi tercih eder. Ancak bazı web siteleri yerel olarak localStorage veya WebSQL kullanmaktadır. Birçok mobil uygulama geliştiricisi, mobil cihazlarda yerel olarak depolanan localStorage ve WebSQL’i kullanır.

Silinen Verilere Yeniden Erişme

Google’a göre, “silinen” verilere yeniden erişmenin en belirgin iki çözümü, kaçırılan dosyaları yeni konumlarına taşıyarak geçişe devam etmek veya geçiş yapılan dosyaları eski konumlarına taşıyarak değişikliği tersine çevirmektir. Ancak Chromium Hata Forumu’ndaki geliştirici yorumları hiçbir çözümü tam olarak desteklemiyor. En yaygın görüş, sorunu beklemek ve Google’ın tüm sorunları çözebileceğini ummak bu hafta yayınlanan hızlı bir yama.

Google Chrome geliştiricileri, eski localStorage ve WebSQL dosyalarında geride kalan eksik verileri geri alabilir veya geri alabilirler. Bazı cihazlarda, Chrome güncelleme işlemi aslında verileri silmiş olabilir. Bir temizleme uygulaması işlemi, teknoloji forumlarındaki Google mühendislerinin açıklamalarına göre, güncelleme işleminden sonra verileri silmiş olabilir.

Karışıklık giderilmeye çalışılırken, eski dosyaların yeni konuma taşınmasından başka bir sorun ortaya çıkabilir. Bu, güncelleme yapıldıktan sonra kullanıcının oluşturduğu yeni dosyaların üzerine yazarak veri kaybına neden olabilir.

Google henüz yama konusunda net bir açıklama yapmadı ve güncelleme isteğimize karşı bir yanıt vermedi. Sorunun giderilmesinden sonra Google mühendislerinin en kısa zamanda yeni güncellemeyi yayınlaması bekleniyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA