Ana Sayfa Destek Google Drive ve Drop Box’a Erişim Engeli

Google Drive ve Drop Box’a Erişim Engeli

0

Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun 08.10.2016 tarihinde aldığı karar ile birlikte Türkiye’de 08.10.2016 tarihinden itibaren Google Drive ve Dropbox’a ulaşımlar uygulanan idari tedbirden ötürü engellenmiş durumda.

google-drive-erisim-engeli-1

İdari tedbir süresince bu iki platforma erişim ne yazık ki mümkün değil. Biz de Google Drive ve Dropbox depolama alanlarında önemli verileri bulunan ve bunlara acil şekilde ulaşması gereken kullanıcılar için bu portallara ulaşım sorunu nasıl giderilir sizler için derledik. (Ulaşım yöntemleri konu hakkında mağduriyet yaşayan kullanıcıların mağduriyetini gidermek amacıyla derlenmiştir. İlgili kurumun aldığı tüm kararlar yasal olarak geçerlidir. Bu yazıdaki yöntemler ilgili platformlara ulaşımdaki engel kaldırılana dek, önemli verilerine ulaşmak isteyen, mağdur durumdaki kullanıcıların geçici süre ile kullanabilmesi için hazırlanmıştır.)

 

Google Drive ve Dropbox platformuna erişmek isteyen kullanıcılar Google’ın DNS adreslerini kullanarak bu portallara giriş yapabiliyorlar. Bilgisayarımızda Google DNS’lerini aktif konuma getirebilmek için öncelikle Denetim Masası üzerinden Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ne giriyoruz.

google-drive-erisim-engeli-2

 

google-drive-erisim-engeli-3

Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne girdikten sonra sol tarafta bulunan Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin menüsüne giriyoruz.

google-drive-erisim-engeli-4

Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin bölümünde karşımıza, bilgisayarımızda var olan ağ bağlantılarımız gelecektir. İnternete erişimde kullandığımız ağın üzerine sağ tuşla tıkladıktan sonra Özellikler bölümüne giriyoruz.

google-drive-erisim-engeli-5

Daha sonra açılan ekranda İnternet Protokolü Sürüm 4’ün üzerine tek tuşla tıklayıp yine aşağıda bulunan Özellikler butonuna basıyoruz.

google-drive-erisim-engeli-6

Son olarak karşımıza gelen ekranda DNS bölümünde Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ı seçiyoruz ve buradaki kutucuklara Google DNS’leri giriyoruz ve Tamam’a tıklıyoruz.

google-drive-erisim-engeli-7

Tüm bu işlemlerin ardından Google Drive ve Dropbox’a ulaşabiliyor olacaksınız.

 

Dikkat: Teknodestek.com.tr olarak ilgili platformlara BTK tarafından idari tedbir çerçevesinde erişimin yasal olmadığını belirtir, ilgili idari tedbir kararı gereği uygulanan erişim kısıtlaması kaldırılana dek söz konusu olan platformlara hiçbir şekilde erişim sağlamamınızı salık ederiz. Ancak söz konusu platformlar üzerinde hayati derecede önem taşıyan dosyalarınız mevcut ise kısa süreliğine ilgili değişiklikleri gerçekleştirirerek önemli olan dosyalarınıza ulaşım sağladıktan sonra DNS ayarlarınızı tekrar eski konuma getirebilirsiniz.

google-drive-erisim-engeli-8

 

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.