Ana Sayfa Bilgisayar Gigabyte M27Q Monitör İncelemesi

Gigabyte M27Q Monitör İncelemesi

0

Günümüz teknolojisi ile gelişen bir çok bilgisayar firması kullanıcılarının daha da çok ilgisini çekebilecek ürün üretimlerine hız kesmeden devam ediyor. Bilgisayar monitörü bazı kullanıcılar için bir ekrandan ibaret diye düşünülse de oyun severler için oldukça büyük önem taşıyor.

Bugün hep birlikte Yeni Gigabyte M27Q modeli ve 170 HZ ve WQHD  yani 2560×1440 piksel olan monitörümüzü inceleyeli.

Gigabyte bu monitör için ilk KVM oyuncu monitörü olarak tanıtım sağlıyor. KVM açılımını öğrenmek istersek sırasıyla klavye, video ve mause (fare)  kısaltması ile bu özelliği sayesinde aynı monitör üzerinden bir laptop ve bir masaüstü bilgisayarı bağlayıp, aynı fare ve klavyeyi  iki cihazda da kullanabiliyoruz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

KVM tuşuna bastığımız zaman laptop ve bilgisayar arasında geçişleri sağlıyor. Bu yöntem tek bir klavye, mause ve monitör kurulumu ile hem masaüstü bilgisayar hem de laptop kullanmak için oldukça güzel bir yöntem olarak görünüyor.

Arka kısımda yer alan KVM tuşu ve Joystick kontrol alanı mevcut. USB kablosunu kasaya bağladığımız zaman üzerinde bulunan ik USB portu klavye ve fare bağlamak aynı zamanda Type-c portundan bir laptop KVM bağlantısı kurmak için kullanabiliyoruz. Kullandığımız kablonun görüntü aktarımlı destekli olması da oldukça önemli bir detay.

Bu noktada kısa bir detaya değinelim dikkat etmemiz gereken önemli nokta ise aynı anda birden fazla masaüstü bilgisayarda kullanamıyor sadece bir masaüstü bilgisayar ve bir laptop için bu özelliği kullanabiliriz.

170 Hz Yüksek Hızlı Paneli;

11858 teknik destek
11858 teknik destek

M27Q modelinin esan öne çıkmasının sebebi KVM işlevinin yanı sıra 27 inç 1440p ve 170 Hz özelliğine sahip bir oyuncu bilgisayarı olması.

Kendi kategorileri içerisinde fiyatları yurt dışı üzerinde ki benzer özellikler için 500 USD civarındayken daha uygun maliyette 350 USD fiyatta bulunabilmesi oldukça ilgi çekici.

Gigabyte’ın SuperSpeed IPS, kısaltma olarak SS IPS olarak adlandırdığı yeni nesil hızlı IPS türü panel kullanılmış.

Renk Gamonu;

Tüm bu karşı renk değerleride monitör için oldukça iyi düzeyde görünüyor. Renk değeri %92 DCI-P3 ve %140 Srgb ile canlı ve doygun renk özelliklerine sahip.

Oyun ve videolarda da renk düzeyinin kalitesini görebiliyoruz. Parlaklığı 350 cd, statik kontrast 1000:1, dinamik kontrast 100M:1 görüş açısı her yönden 178 derece olarak tanıtılmıştır. Panel 8 bit ve yansıma önleyici hafif bir kaplama ile desteklenmiş.

Portları değerlendirdiğimiz zaman 2 adet HDMI 2.0 ve 1 adet displayport 1.2 oldugunu görüyoruz.

170 Hz için DP  kullanmak şart olarak görünüyor, HDMI üzerinden en fazla 144 HZ açabiliyoruz

27 inç ekranda 1440, 1080p’ye göre daha keskin bir görüntü düzeyi. Yüksek çözünürlük ekran kartının yükünü artırsa da bizler için çalışma alanımızın genişliği bakımından oldukça iyi. Monitörün piksel yoğunluğu oldukça güzel, oyun ve uygulamalarda netlik ve keskinlik oldukça iyi.

Fakat oyun modun da bu tarz bir çok monitörde olduğu gibi masa üstü fonlarda fazla keskinleştirme, pikselleşme gibi bozulmalarla karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda oyun dışı normal masaüstü mode geçmemiz daha uygun olacaktır.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA