Ana Sayfa Oyun GAMBİT NE DEMEK?

GAMBİT NE DEMEK?

0

Satranç, tarihi çok uzun yıllar öncesine dayanan bir zeka oyunu ve günümüzde de bir spor dalıdır. Satrancın çocuklar ve gençler üzerinde inanılmaz bir faydası ve gelişimleri için de çok önemlidir. Son zamanlarda bazı sosyal medya ve dizi filmlerde satranç ve satrancın insanlar üzerindeki etkisi ile ilgili çeşitli filmler gösterime girmektedir.

Gambit nedir? Nasıl yapılır? Ne anlama gelmektedir? Gibi sorular tüm Dünyada ve ülkemizde de artık popüler olan dizi ve filmlerden sonra daha da çok sorulur hale gelir oldu. Pekala nedir bu gambit?

Gambit; Satrançta rakibe karşı daha iyi bir üstünlük sağlamak amacı ile konumunu daha güzel bir duruma getirmek amaçlı bilerek taş fedası yapmaktır. Daha açık anlatmak gerekirse gambit, satranç oyunun genelde açılış kısmında olmakla beraber çok farklı isimler ile de adlandırılır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Şah gambiti ve vezir gambiti en çok kullanılan gambit çeşitlerindendir. Satranç oyununda hızlı gelişim, merkez üstünlüğü ve pozisyon üstünlüğü çok ama çok önemlidir. O yüzden de gambit satrançta çok önemli bir yer alır. Bir taş verip karşılığında rakipten çok daha iyi bir konuma gelmek ve daha iyi bir pozisyon üretmek için yapılan her türlü taş fedasıdır.

Satranç ve gambit gibi kelimelerin sosyal medya ve Dünyada bu kadar önemli bir hale gelmesi satranç sporuna çocuklarımızın daha da fazla yönelmesi onların derslerine ve farklı bakış açılarının oluşumuna destek olmaktadır.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA