Ana Sayfa Destek Facebook’ta ve Messenger’da Çevrimdışı Görünmek için ‘Aktif’ Özelliği Nasıl Kapatılır?

Facebook’ta ve Messenger’da Çevrimdışı Görünmek için ‘Aktif’ Özelliği Nasıl Kapatılır?

0

Facebook, sosyal medya terimini ve gerçekliğini ortaya çıkaran ve dünya genelinde yaygınlaşmasını sağlayan ilk aktör olabilir, ancak arkadaşlarınızla etkileşim kurmak istemediğiniz veya vaktinizin olmadığı zamanlar olabilir.

Arkadaşlarınızın, Facebook‘a giriş yaptığınızda çevrimiçi olduğunuzu bilmelerini istemiyorsanız, çevrimdışı görünmek için çevrimiçi (active) görünümünüzü kolayca kapatabilirsiniz.

Çevrimiçi (active) durumunuzu 3-farklı yerden kontrol edebilirsiniz: Bir web tarayıcısında Facebook’a giriş yaparak, Facebook mobil uygulamasında ve Facebook Messenger mobil uygulamasında.

Bir Web Tarayıcısı ile Facebook’ta Çevrimiçi (Active) Özelliği Nasıl Kapatılır?

Facebook‘ta çevrimiçi (aktif) görünümü kapatmak ve çevrimdışı görünmek için aşağıdaki adımları izleyin!

 • Bir tarayıcıda (Microsoft Edge, Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox, Safari, vs.) Facebook‘u açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst-köşede dairesel simge şeklindeki Messenger menüsüne tıklayın.

 • Açılan Messenger menüsünde, üst kısımdaki üç nokta (⋯) simgesine tıklayın.

 • Açılan menü listesinde Çevrimiçi (Aktif) Durumu Kapat (Turn off Active Status) menüsüne tıklayın.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Tüm kişiler için Çevrimiçi Durumu Kapat (Turn off Active Status for all contacts), Bazı kişiler hariç diğer tüm kişiler için Çevrimiçi Durumu Kapat (Turn off Active Status for all contacts except) veya Yalnızca bazı kişiler için Çevrimiçi Durumu Kapat (Turn off Active Status for only some contacts) seçeneklerini sunan pencere açılacaktır. Son iki seçenekten birini seçtiğinizde, belirli kişilerin adlarını girebileceğiniz bir kutucuk açılacak.

 • Seçim(ler)inizi yaptıktan sonra Tamam (OK) butonuna tıklayın.

Not: Bu işlemi, sağ-üst köşedeki Messenger simgesine tıklayıp, açılan menü listesinin altındaki Tümünü Messenger’da gör (See all in Messenger) menüsüne tıklayarak da yapabilirsiniz.

Tam ekran olarak açılan Messenger sayfasında, sol-üst köşedeki üç nokta (⋯) simgesine tıklayın, Tercihler (Preferences) seçeneğini seçin, açılan pencerede Çevrimiçi (Aktif) Durumu Kapat (Turn off Active Status) seçeneğine tıklayın ve görünürlük durumunuzu seçin.

Facebook Mobil Uygulaması ile Çevrimiçi (Aktif) Durum Nasıl Kapatılır?

 • iPhone veya Android telefonunuzda Facebook uygulamasını açın.
 • Android‘de sağ-üst köşedeki, iPhone‘da ise sağ-alt köşedeki üç yatay çizgi (≡) simgesine (hamburger menüsü – hamburger menu – olarak da isimlendirilir) dokunun.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 • Açılan menü listesinde önce Ayarlar ve Gizlilik (Settings & Privacy) menüsüne ve ardından Ayarlar (Settings) menüsüne dokunun.

 • Gizlilik (Privacy) menüsünün altındaki alt menülerden Çevrimiçi (Aktif) Durum (Active Status) seçeneğine dokunun.

 • Kaydıraçlı (switch –anahtar–) butonu sola hareket ettirerek Etkin olduğunuzda göster (Show when you’re active) özelliğini kapatın ve ardından açılan pencerede Kapat (Turn Off) butonuna dokunarak işlemi onaylayın.

Facebook Messenger Mobil Uygulaması ile Çevrimiçi (Aktif) Durum Nasıl Kapatılır?

 • iPhone veya Android telefonunuzda Facebook Messenger uygulamasını açın.
 • Sohbetler (Chats) ana sayfasında, ekranın sol-üst köşesindeki profil resminize dokunun.

 • Çevrimiçi (Aktif) Durum (Active Status) menüsüne dokunun.

 • Kaydıraçlı (switch –anahtar–) butonu sola hareket ettirerek Etkin olduğunuzda göster (Show when you’re active) özelliğini kapatın ve ardından açılan pencerede Kapat (Turn Off) butonuna dokunarak işlemi onaylayın.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA