Paylaştığımız her şeyi siz ve arkadaşlarınızın görebileceği araca Facebook duvarı denir.

Uygulamalar Ne paylaşır?

Facebook’ta bazen video izlemek istediğinizde karşınıza bunu izlemek için bu uygulamayı beğen yaparsınız. Bir oyun uygulamasını profilinize eklediğinizde, bu uygulamalar bilginiz dışında reklam içerikli paylaşımlar yapmaktadır. Hem sizi hem de listenizde olan arkadaşlarınızı rahatsız etmektedir.

Belirli bir uygulamanın Facebook hesabınıza erişmesini istemiyorsanız, Facebook’u çekmenin kolay bir yolu var. Elbette, bunu yapmak uygulama oturumunuzu kapatır ve/veya bazı sosyal özellikleri devre dışı bırakır.

Bu işlemleri yaptığınızda;

Hesabınıza bağlı Facebook uygulamalarını kolayca silebilirsiniz. Ancak hem mobil cihazda hem de bilgisayarda her uygulamayı aynı anda silmeniz gerektiğinden sıkıcı olur.
Facebook’u kullanarak yeni bir uygulamada her oturum açtığınızda, o uygulama hesabınıza bağlanır. Kişisel bilgileriniz potansiyel olarak üçüncü taraf şirketler tarafından kullanır.
Kullanmadığınız herhangi bir uygulamayı bilgilerinizi gizli tutmak, bilgisayar veya telefonu yavaşlatabileceği için Facebook hesabınızdan silmelisiniz .

Paylaşımları nasıl Engelleriz?

Bu makalede sadece bilgisayardan nasıl işlem sağlanacağı konusunda bilgiler içermektedir. Facebook duvarı bilginiz dışındaki paylaşım durumdan kurtulmak için aşağıdaki işlemleri adım adım yapalım.

Facebook hesabımıza giriş yapın. Sağ üst köşedeki aşağıya bakan ok işaretini tıklayın ve açılan menüde Ayarlar ı tıklayalım.
Ayrıca bu linki tıklayarak da doğrudan erişebilirsiniz.

Facebook duvarı

Açılan sayfada sol kısımdaki menüden Uygulamaları tıklayalım.

Facebook duvarı

Sizin adınıza paylaşım yapan uygulamayı bulunuz üzerine geldiğinizde bir kalem ve çarpı (X) işareti çıkacaktır. X işaretini tıklayalım

Facebook duvarı

Çıkan uyarıda uygulama hakkında bilgiler yazacaktır. Bu uygulamaların duvarınızda paylaştığı tüm paylaşımları silmek için uyarıdaki uygulamanın Facebook’taki hareketlerini silin. Hemen solundaki kutucuğu işaretleyelim ve sol alt kısımdan kaldır.

Facebook duvarı

Artık istemediğiniz uygulamadan kurtuldunuz. Sizin adınıza Facebook uygulamanın paylaşımlarını silecektir.

Sadece can sıkıcı şey paylaşım değildir. Genelde aradığınız arama motorlarında yapılan aramalar bilgileri toplayıp karşınıza reklam olarak gelmesi de can sıkıcı hale getirir. Hatta bu reklamlar bazen uygulama reklamları olur. Dikkatinizi çekip eğer tıklama yapılırsa bu uygulama mobil cihazınıza iner. Facebook reklamlarının sizi izlemesini durdurma ile alakalı bu makalemizi tıklayarak inceleyebilirsiniz.