Ana Sayfa Bilgisayar En Popüler Linux Dağıtımları ve İndirme Linkleri

En Popüler Linux Dağıtımları ve İndirme Linkleri

0
En Popüler Linux Dağıtımları ve İndirme Linkleri

Linux İnternet üzerinden indirilebilir. Bununla birlikte, bu yalnızca internet bağlantınız hızlıysa yararlıdır. Başka bir yol, zaman kazandıran CD-ROM’ları spariş ettirmeniz durumunda bu alandan yapacağınız işlemler daha hızlı ve otomatiktir. Sizlere Linux’u internet ortamında nereden indirebileceğinize dair bilgilerin önerisini sağlayacağız,

  • Fedora Linux Fedora, Fedora Projesi tarafından geliştirilen Red Hat Linux tabanlı dağıtımdır. Fedora, sistem yöneticileri de dahil olmak üzere masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanımı için iyidir.

https://getfedora.org/

  • CentOS Linux CentOS, topluluk tarafından desteklenen, esasen Red Hat Enterprise Linux ile birebir uyumlu işletim sistemidir. CentOS sunucu kullanımı için iyidir.

https://www.centos.org/download/

Debian Linux Debian, kararlılık ve güvenlik üzerine daha çok yoğunlaşmıştır ve Ubuntu gibi birçok dağıtım için temel olarak kullanılmaktadır. Debian, kararlılık ve güvenlik özellikleri ile sunucu kullanımında oldukça iyidir.

https://www.debian.org/CD/http-ftp/

Ubuntu Linux Ubuntu orjinalde Debian Linux dağıtımını temel almaktadır. Ubuntu öncelikle masaüstü kullanımı için tasarlanmış olsa da, netbook ve sunucu sürümleri de ayrıca geliştirilmekte ve kullanılmaktadır.

https://www.ubuntu.com/download

OpenSUSE Linux OpenSUSE genel amaçlı bir Linux dağıtımıdır ve NOVELL sponsorluğundadır. Ancak Laptop ve Masaüstü kullanımı için oldukça popülerdir.

https://software.opensuse.org/422/en

PCLinuxOS Linux PCLibuxOS, varsayılan kullanıcı arabirimi olarak, KDE Plasma Desktop’a sahiptir. Kullanımı oldukça kolay ve kişisel bilgisayarlar için tercih edilen bir işletim sistemidir.

http://www.pclinuxos.com/get-pclinuxos/

  • Sabayon Linux Sabayon, Gentoo Linux’u temel alıyor ve kullanıcılar için çok sayıda uygulamayı hazır hale getirerek kendinden yapılandırılmış bir işletim sistemi vermeyi amaçlayan OOTB (Out of the Box) felsefesini takip ediyor.

https://www.sabayon.org/download/

Arch Linux – Hafif ve basit olması amaçlanan bir Linux dağıtımıdır. Geliştirme ekibinin tasarım yaklaşımı sadelik, kod doğruluğu ve minimalizm üzerine odaklanmaktadır.

https://www.archlinux.org/download/

 

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.