Her geçen gün biraz daha bağımlılık kazandığımız akıllı telefonlara yönelik en fazla arıza çıkaran akıllı telefonlar listesi açıklandı. İlginç bir araştırma sonucu, geçtiğimiz günlerde açıklandı. Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonları kapsayan araştırma sonucu. 2017 yılının son çeyreğinde kullanıcılara sorun çıkaran akıllı telefon marka ve modelleri listelendi. Müşteri geri dönüşleri ve servis istatistikleri baz alınarak oluşturulan raporda birçok farklı marka yer alıyor. Akıllı telefon pazarının tartışmasız lideri olan Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung. Ne yazık ki 2017 yılının dördüncü çeyreğini kapsayan rapora göre tüketicilere sorun çıkaran akıllı telefon markaları listesinde de en üst sırada yer alıyor.

En Fazla Arıza Çıkaran Akıllı Telefonlar!

Sahip olduğu pazar payı büyüklüğü düşünüldüğünde mazur görülebilecek oranların bir tık üzerinde olan şirketin. Model bazında ise kronik sorunlu diyebileceğimiz bir ürünü bulunmuyor. Genel arıza oranlarına bakıldığında %34’lük oranla tüm Android telefon markaları arasında, arızalanan ürün grubunda en üst sırada bulunan Samsung’un arıza oranlarının, geliştirdiği akıllı telefon modelleri arasında hemen hemen eşit olarak dağıldığını görebiliyoruz. Bu da, markanın kronik sorunlara sahip bir modelinin olmadığını gösteriyor. Model bazlı incelemede ise listenin ilk sırasında yer alan Xiaomi RedMi 4’ün ise kronik sorunlara sahip olduğu açık şekilde görülebiliyor.

En Fazla Arıza Çıkaran Akıllı Telefonlar 2

okumaya devam edin: Android ve Mi Akıllı Telefonlarda Önbellek Nasıl Temizlenir

11858 teknik destek

En Fazla Arıza Çıkaran Ürün Listesi

Marka bazlı sorunlu ürün listesinde, genel olarak sahip olduğu pazar payı oranına rağmen listenin 8. sırasında yer alan Çin’li teknoloji şirketi Huawei’nin ise gösterdiği pozitif performans göze çarpıyor. Marka bazlı arızalı ürünler listesinde %4’lük orana sahip olan şirketin. Model bazlı arızalı ürünler listesinde TOP 10’da herhangi bir modelinin olmaması şirketin başarısını kanıtlıyor. Yakın bir zamanda dünya genelinde en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olmayı. Hedefleyen Huawei’nin bu hedefine doğru emin adımlarla ilerlediğini görebiliyoruz. Firmanın bu çizgiyle ilerlemesi halinde hedeflediği başarının kalıcılık arz edeceği açıklandı.

En Fazla Arıza Çıkaran Akıllı Telefonlar 3

Her ne kadar bu araştırma özellikle Android telefonları kapsasa da. Dünya genelinde yapılan diğer araştırmalarda iOS grubunda en çok arıza gösteren. Ürün modeli ise iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modeli oldu. Android cephesinde görülen kamera ve mikrofon ağırlıklı arızalara karşılık iOS cephesinde ise Bluetooth ve Wi-Fi arızaları ön plana çıkıyor. Konuyla ilgili uzun yıllar boyunca çözüm geliştiren Apple. Son çareyi yeni ürünlerinde farklı marka Wireless ve Bluetooth yonga seti kullanmakta buldu.

Son olarak akıllı telefon kullanıcılarına salık vermek anlamında. Her iki işletim sistemini kıyaslamamız ise pek mümkün görünmüyor. Çünkü iOS işletim sistemini tek bir marka kullanabiliyorken. Android çok markalı bir aile olarak karşımıza çıkıyor. Android işletim sisteminde yer alan marka yelpazesi genişliği ise üretim konusunda herhangi bir standartlamanın yapılmasını engelliyor.