Ana Sayfa Haberler elementary OS 5 Juno En İyi Yeni Özellikleri!

elementary OS 5 Juno En İyi Yeni Özellikleri!

0

Kullanıcı dostu Linux dağıtımı olan OS Juno geliştiricileri, son sürümün 0.4 olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, hatırı sayılır bir versiyon adı atlama olan OS 5.0 Juno‘yu piyasaya sürdüler.

Bu sürüm, günlük Linux deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bir dizi güncelleme ve yeni iyileştirme ile geliyor. Öyleyse size onlardan bahsedelim.

 

OS 5 Juno’daki Yenilikler Neler?

Geliştirici ekibi, güncellemenin temel olarak iki parçadan oluştuğunu söylüyor: Temel olarak bileşenlerin tüm görünümünü ve kullanıcı deneyimini kapsayan masaüstü yeniliklerinden; ikinci bölüm ise, işletim sistemi ile birlikte gelen uygulamalardan oluşmaktadır.

Masaüstünden başlayarak, manuel zamanlayıcıları ayarlama seçeneği ile gelen yeni bir gece ışığı özelliği, uygulamanın mavi ışık çıkışını ne zaman azaltacağını belirlemesine izin veriyor. Ardından, uygulama pencerelerinizi size uygun şekilde döşemek için bir seçenek var. Eski sürüm Juno OS‘de zaten vardı, ancak OS 5 Juno’da daha pürüzsüz hale getirilmiş.

elementary OS 5 Juno En İyi Yeni Özellikleri!

Gece Işığı Özelliği!

Çokça video izlemeyi sevenler için resim içinde resim modu, başka bir şey üzerinde çalışırken video izleyebilmeniz için eklenmiştir. Ayrıca uygulamalar menüsüne yeni bir arama simgesi de eklendi.

Diğer yeni ve geliştirilmiş masaüstü özellikleri: Ekran görüntüsü aracı, kısayol yerleşimi, duvar kağıtları için yarı saydam ışık modu, simgeler için yeni animasyonlar, tam renkli emojiler, yeni ses kümesi, yenilenen simgeler, resim için renk paleti vb.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Uygulama Merkezi

 

Şimdi uygulamalara geçelim. Elementary‘nin AppCenter’ı ihtiyacınız olan tüm uygulamaları alabileceğiniz yer. AppCenter‘da her uygulamanın açık kaynak olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, mağazadaki ücretli uygulamalar da, ne istediğinize bağlı olarak kullanılabilir.

Kod Yazarken Karanlık Mod

İşletim sistemindeki varsayılan kod metin editörü, daha hızlı kodlama, karanlık mod, yeni görünüm ve font değiştirici, yüksek kontrast seçeneği, yeni EditorConfig eklentisi, yeni Git entegrasyonu ve daha fazlası ile birlikte geliyor.

Yeni Duvar Kağıdı Ayarları

Dosyalar, Müzik, Fotoğraflar, Terminal, Kamera, Epiphany tarayıcı ve diğer önemli uygulamalara da yeni özellikler ve geliştirmeler eklendi. Sistem Ayarları’nda da birçok değişiklik var.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA