E-Devlet üzerinden kaza tespit tutanağı oluşturma

E-Devlet üzerinden kaza tespit tutanağı oluşturma adımları nelerdir ? Bu işlemi nasıl yapabilirim diye soruyorsanız yazımız sizler için doğru bir adres demektir.

Günümüzde kullanılan E-Devlet, vatandaşların birçok resmi işlemi devlet kurumlarına gitmeden hızlı ve kolayca gerçekleştirebildiği bir dijital platformdur. E-devlet uygulaması içerik bakımından oldukça zengin ve anlaşılır bir ara yüzden oluşuyor. Uygulama üzerinde birbirinden farklı bir çok konuda işlem yapabilme imkanını biz kullanıcılara sunuyor. Bu imkanlardan bir tanesi de kaza tespit tutanağıdır. Bu platform üzerinden kaza tespit tutanağı oluşturma işlemi de hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilir. Bu makalede, sizler için E-Devlet üzerinden kaza tespit tutanağını nasıl oluşturacağımızı adım adım açıklayacağız. İlk olarak kaza tespit tutanağı nedir bir inceleyelim.

E-Devlet
E-Devlet

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza tespit tutanağı, oldukça önemli bir belgedir. Toplumda trafik kazası sonrasında kazaya karışan sürücüler tarafından doldurulan ve kazanın nasıl gerçekleştiğini belgeleyen bir evraktır. Bu belge, sigorta işlemlerinde ve yasal süreçlerde oldukça önemli bir rol oynar.

E-Devlet Üzerinden Kaza Tespit Tutanağı Oluşturma Adımları

1. Yapmamız gereken ilk işlem telefon ya da yanımızda varsa bilgisayar, tablet benzeri bir cihazdan E-Devlet sistemine giriş yapalım.

2. E-devlet sitesinde bizden istenilen T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapalım. NOT: E-Devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesinden kolaylıkla alabilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?
Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

3. Sisteme giriş yaptıktan sonra bir sonraki adımda E-Devlet ana sayfasında yer alan “Hizmetler” sekmesine tıklayalım.

Kaza Tespit Tutanağı Oluşturma Adımları
Kaza Tespit Tutanağı Oluşturma Adımları

4. Açılan sayfada arama simgesi göreceğiz bu simgeye tıklayalım. Hizmetler sayfasında, arama çubuğuna “Kaza Tespit Tutanağı” yazalım ve alt kısma doğru çıkan arama sonuçlarından ilgili hizmeti seçelim.

5. Arama sonuçlarında “Kaza Tespit Tutanağı” hizmetini seçtikten sonra, karşımıza da bizleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfada kaza tespit tutanağını oluşturma işlemini hemen başlatabiliriz.

Kaza Tespit Tutanağı
Kaza Tespit Tutanağı

6. Açılan sayfada, bizlerden kazaya dair birkaç bilgi isteyecektir. Bu ekrandan kazanın gerçekleştiği tarih, saat, yer ve kazaya karışan araçların bilgilerini dolduralım.

Bu aşamada önemli olan sürücü ve araç sahiplerinin kimlik bilgileri, araç plakaları ve sigorta bilgilerini eksiksiz doğru bir şekilde dolduralım.

7. Bir sonraki aşamada kazanın nasıl gerçekleştiğini detaylı bir şekilde açıklayan bir bölüm yer alıyor bu alanı detaylı ve anlaşılır şekilde dolduralım. Bu bölümde, kazanın oluş şekli, hangi araçların nasıl bir pozisyonda olduğu gibi bilgileri detaylı bir şekilde belirtin.

8. Açılan bir diğer ekranda kaza tespit tutanağında kazanın nasıl gerçekleştiğini göstermek için bir kaza şeması çizmemiz istenecektir. Bu şemayı doğru ve anlaşılır bir şekilde çizmek oldukça önemlidir. Sizlerde olur da böyle bir durum ile karşılaşırsanız bu çizimi detaylı yapmaya özen göstermelisiniz.

Çizim için sunulan araçları kullanarak kazanın oluş şeklini grafik olarak ifade edelim.

9. Önemli olan bir diğer aşama ise fotoğraf eklemektir. Eğer kazanın fotoğraflarını çektiyseniz, bu fotoğrafları mutlaka sisteme yükleyin. Fotoğraflar, kazanın nasıl gerçekleştiğini daha net gösterecektir.

10. Kaza tespit tutanağının geçerli olması için kazaya karışan tüm tarafların imzaları gerekiyor. E-Devlet üzerinden dijital imza ekleme seçeneğini kullanarak imzaları ekleyelim.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?
Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

11. Tüm bu bilgileri eksiksiz doldurduktan ve gerekli belgeleri ekledikten sonra, “Tutanak Oluştur” butonuna tıklayalım.

Oluşturmuş olduğumuz kaza tespit tutanağını inceleyelim ve doğruluğundan emin olduktan sonra, sayfada yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabiliriz.

E-Devlet üzerinden kaza tespit tutanağı oluşturma işlemi, alında kazadan sonra yaşanan stresi azaltarak resmi süreçlerin hızlı ve etkili bir şekilde yürütülmesine yardımcı olur. Sizlerde bu işlem için yukarıdaki adımları takip ederek, kaza tespit tutanağınızı hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilir ardından gerekli mercilere iletebilirsiniz. Bu özellik sayesinde, sigorta ve yasal işlemlerinizde zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde ilerletme imkanınız olacaktır.

Yukarıda yer alan yazımız umarım siz kullanıcılar için faydalı olmuştur. İşlemler ilk duyulduğunda biraz zor görünse de aşamalar oldukça basit. E-Devlet sistemini kullanarak daha neler yapabilirsiniz bu gibi konuları merak ediyorsanız sayfamızı ziyaret edebilir ve bu konuda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımız;