Ana Sayfa Haberler Dünyanın En Hızlı İnternetine Sahip Olan Ülkeler

Dünyanın En Hızlı İnternetine Sahip Olan Ülkeler

0

Yıllar geçtikçe teknoloji ilerliyor, insanlar arası veri paylaşımı ve gereksinimi biraz daha artıyor. Tabi tüm bunların yanında internet sitelerinde gezinme ve bilgilere ulaşma hızımız da her geçen gün gelişme gösteriyor. Öyle ki bundan 10 sene önce 8 mbps internet ortalama bir ev kullanıcısı için yeterli iken şimdilerde  bu evlerde 24 mbps hatta 50 mbps internet ihtiyacı duyuluyor ve kullanılıyor. Bugün ulaştığımız internet bağlantı hızlarıyla 15 sene öncekileri kıyaslayamıyorum bile..

İnternet hızımızdaki artış tabii ki yalnızca bizlere özel değil tüm dünyada da parelel şekilde devam ediyor.

Bizde sizler için dünya genelinde internete ulaşım hızında ilk on ülkenin ve ülkemizdeki internete erişim hızlarını inceledik. 

10-Finlandiya:

Ortalama Mbps: 12.1. İnternet hızları son bir yılda % 33 arttı.

int1

Telekomunikasyon devi Nokia nın ülkesi olan Finlandiyada son bir yıl içerisinde alt yapıda yapılan iyileştirmeler sonucu internete ulaşım yaklaşık olarak %33 artmış durumda. Ayrıca yeni çıkarılan yasa gereği Finlandiyada tüm telekomünikasyon şirketleri ülke vatandaşlarına en az 1mbps interneti ücretsiz olarak sunmak durumunda.

9-Çek Cumhuriyeti:

Ortalama Mbps 12.3. İnternet hızları son bir yılda % 8,4 arttı.

int2

Bir çok telekomunikasyon firmasının üretim tesislerini barındıran bu ülkede bir telekomunikasyon şirketi “evsiz” insanları taşınabilir modem dağıtarak, bu modemleri sürekli şarj ve muhafaza etmeleri karşılığında onlara barınma,giyinme ve beslenme desteği veren bir proje başlatmış durumda. Yani bu ülkede evsizler taşınabilir modem olarak kullanılabiliyor diyebiliriz.

8-İrlanda

Ortalama Mbps: 12.3 Son bir yıl içerisinde %8.3 artmış durumda.

int3

Ortalama internet hızlarında 8. sırada bulunan İrlanda bugünlerde ülkede ücretsiz internet kullanımın sağlanmasının gerekliliğini tartışıyor.

7-Letonya:

Ortalama Mbps: 13. Son bir yılda %25 arttı.

int5

Bir önceki yıla göre artış olarak en yüksek yakalayan ülkelerden biri olan Letonya listenin 7. sırasında.

6-Hollanda

Ortalama Mbps: 14.2 İnternet hızları son bir yılda %15 artmış gözüküyor.

int6

Listemize 6. sıradan giren Hollanda geçtiğimiz yıl aldığı kararla ülke genelinde internet sitelerine hiçbir şekilde sansür koymamayı kararlaştırdı.

5-İsviçre

Ortalama Mbps: 14.5. İnternet hızlarında son yıla göre %21 oranında bir artış görünüyor.

int7

Listemizin 5. sırasında bulunan İsviçre bir önceki yıla nazaran internet hızında hatırısı sayılır bir artış gösteren ülkelerden.

4-İsveç

Ortalama Mbps: 14.6. Son yıla göre yaklaşık % 34 arttı.

int8

3-Japonya

Ortalama Mbps: 15.2 İnternet hızla son bir yılda % 16 arttı.

int9

Listemizin en hızlı üç ülkesinde biri olarak üçüncü sırada Japonya bulunuyor. Ortalama hız sıralamasında üçüncü sırada bulunan Japonya aslında dünyadaki en hızlı internete 450 Mbps ile sahip olan ülke konumunda.

2-Hong Kong

Ortalama Mbps:16.8 İnternet hızında son bir yılda %37 artış görünüyor.

int10

Listemizin ikinci sırasında bulunan Hong Kong son bir yılda diğer yıllara olan göre artışlar incelendiğinde zirvede yer alıyor.

1-Güney Kore

Ortalama Mbps:22.2 Son bir yıla göre %1,6 arttı.

int11

Ortalama internet hızları listemizde ilk sırada Güney Kore yer alıyor. Son bir yıla göre artışlarda son sırada olmasının nedeni olarak ülkede geçtiğimiz yıllarda da gelişmiş bir internet teknolojisine sahip olması gösterilebilir.  Ancak yine de artış hızında ciddi bir düşüş var gibi gözüküyor.

 

Türkiye

Ortalama Mbps:6  Geçen yıla göre %25 artmış gözüküyor. Ülkemizdeki internet herhızı ortalaması her ne kadar dünya geneline göre düşük gözükse de son yıllardaki artış son derece umut verici.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.