Ana Sayfa Haberler Chrome’da Değişim: C++, Yerini Clang’e Devrediyor!

Chrome’da Değişim: C++, Yerini Clang’e Devrediyor!

0

Google’ın internet tarayıcısı Chrome, alt yapıda ciddi bir revizyona gidiyor.

Google Chrome, daha kullanışlı dokunmatik desteği ve otomatik reklam engelme özellikleri ile ideal tarayıcı olma yolunda ilerlemesine rağmen, görünüşe göre henüz hedeflerine tam anlamı ile ulaşmış değil. Şirket, Chrome’un macOS ve Linux sürümlerinde kullandığı Clang derleyicisini artık Windows sürümünde de kullanacağını açıkladı.

Chrome, Windows için daha önce Microsoft’un Visual C++ derleyicisi kullanmaktaydı.  C++, Windows platformu için kullanılan en popüler derleyici; ayrıca uyumlu olduğu birçok debug ve arıza tespit araçları bulunuyor.

Şirketin bu değişikliği yapmasındaki temel amaç, Chrome‘un tüm sürümlerini aynı derleyici çatısı altında toplamak. Bu sayede, bulunan hataların düzeltmeleri (yamaları) ve güncellemeler aynı kanal üzerinden yayımlanarak, sorunlar daha hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılacak.

 

Şu anda Clang derleyicisine geçilmemesine rağmen, Microsoft‘un yenilikleri kaçırılmayacak. Çünkü Microsoft’un uyguladığı iyileştirmeler sayesinde, Chrome hala C++ derleyicisini kullanabiliyor. Google‘ın gelecekte tamamen Clang‘ın kütüphanesine geçeceği düşünülüyor.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.